Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test batohu Osprey Mutant II 22 L

6 min čtení 15. 02. 2021

Jednoduchý, elegantní, funkční. To byl první (i dlouhodobý) dojem, který na mě tenhle legendární lezecký bágl Mutant 22 z dílny kalifornské značky Osprey udělal. Zkrátka přesně takový, jak má podle mě úderný lezecký batoh podobné kategorie vypadat.

Nejmenší z Osprey rodiny Mutantů je 22l parťák na jednodenní lezecké túry
Nejmenší z Osprey rodiny Mutantů je 22l parťák na jednodenní lezecké túry

Interiér

Objem (velikost) tohohle nejmenšího Mutantu - 22 litrů je naprosto ideální. Sbalíte se do něj jak na jednodenní lezecké túry a vysokohorské výstupy vysoko v Alpách, tak do dolomitských vícedélek nebo na celodenní ferratové túry či “rodinohodinové” výlety s dětmi bez problému.
 

Vyztužené dno zajistí dobrou stabilitu batohu Vyztužené dno zajistí dobrou stabilitu batohu
Pohodlný vstup do batohu z horní části přes zip Pohodlný vstup do batohu z horní části přes zip

Hlavní komora batohu není nijak rozdělená a dva zipy vedoucí do ní jsou opatřeny poutky vyztuženými plastem, se kterými se dobře manipuluje i v rukavicích. V horním víku je velmi praktická menší síťovaná kapsa na cennosti a věci, které je potřeba mít při ruce ve víku. Kapsa je navíc šikovně doplněná i o plastovou karabinku na klíče (což je super, já je často ztrácím).

U Osprey batohů nechybí karabinka na uchycení klíčů...
U Osprey batohů nechybí karabinka na uchycení klíčů...

Na zádech uvnitř hlavní komory je kapsa s horním uchycením na hydrovak (ten není součástí batohu a případně si ho musíš přikoupit). Kompatibilitu a funkčnost malého mutanta s hydrovakem jsem, přiznávám se, vůbec nezkoušel. Nejsem totiž úplně zastáncem jeho používání a „camelback“ jsem neměl na zádech asi patnáct let.

Vývod na hadičku hydrovaku, současně tudy vytáhnete i přezku pro horní uchycení lana na batoh
Vývod na hadičku hydrovaku, současně tudy vytáhnete i přezku pro horní uchycení lana na batoh

Vývodem na hadičku hydrovaku za hlavou z batohu vylovíš také popruh s přezkou na horní uchycení lana na batoh. Menší nevýhoda tohohle řešení fixace lana je, že popruh vede i přes vstupní zip do batohu, tzn. že pokaždé, když potřebuješ do báglu, tak musíš lano sundat a znovu nandat (podobně to má ale řešena většina lezeckých batohů na trhu).

Horní uchycení lana na batoh pomocí popruhu s přezkou
Horní uchycení lana na batoh pomocí popruhu s přezkou

Když lano odepneš a většinu obsahu z batohu pod stěnou vyprázdníš, lze tento popruh pomocí malého poutka uvnitř také použít pro stažení batohu a lepší fixaci zbylého obsahu uvnitř.

Než jsem tohle objevil, mi popravdě trochu trvalo a několikrát jsem si zanadával, když se mi věci uvnitř báglu hýbaly a poloprázdný mi na zádech dělal neplechu.

Batoh umožňuje i bezproblémové zaklonění hlavy s přilbou při hledání chytů
Batoh umožňuje i bezproblémové zaklonění hlavy s přilbou při hledání chytů

Exteriér

Velkou frajeřinkou, a nutno zdůraznit, že funkční, je (stejně jako u dalších mutantů) uchycení hlavy cepínů pomocí systému Dual ToolLock™. Uchycení je jednoduché, elegantní, funkční a rychlé a musím říct, že je to za mě jedna z top vychytávek všech mutantů (naučil jsem se dokonce i chvat rukou, kdy jsem schopný si turistický cepín z batohu sundat, aniž bych si bágl sundal ze zad).

Zajištění topůrka je pak vyřešeno nastavitelnou stahovací smyčkou, které jsou na batohu dvě. Dají se do ní stáhnout třeba také trekové hole nebo lezecká přilba (i oboje najednou).
 

Uchycení hlavy cepínu pomocí systému Dual ToolLock™ Uchycení hlavy cepínu pomocí systému Dual ToolLock™
Stahovací smyčka k zajištění topůrka, trekových holí... Stahovací smyčka k zajištění topůrka, trekových holí...

Na batoh se dají připevnit samozřejmě i další horolezcovy pomůcky (například mačky, spacák, karimatka). Není tu už ale žádný další popruh, kterým bys to jednoduše vyřešil. Na přední straně a na bocích je ale ještě několik menších oček, kterými lze provléct třeba repšňůra nebo plochá smyčka a pod ní se dá další materiál uchytit. To je pořád celkem jednoduché, ale člověk už musí trošku improvizovat. Případně lze za očka připevnit i síťka na přilbu.

To jsem, podobně jako hydrovak, ale nezkoušel, protože síťka na přilbu mi opět přijde trochu zbytečná vychytávka.

Několik menších oček po stranách batohu umožňuje přichycení další horolezcovy výbavy
Několik menších oček po stranách batohu umožňuje přichycení další horolezcovy výbavy

Záda batohu jsou hezky hladká a příjemně měkká. Plastová a polstrovaná výztuha zad jde celkem snadno z batohu vyndat a použít třeba jako nouzová karimatka. Na použitém zádovém materiálu neulpívá sníh, což je v zimě nebo na ledovci hodně příjemné.

Asi poslední lezeckou vychytávkou je tříbodový závěsný systém (dvě poutka z vrchu víka + horní plastové “madlo” batohu) z vrchu batohu, který slouží pro případné tahání báglu ve stěně - do takových lezeckých dobrodružství jsem ale zatím nedospěl, tak vám k tomu bohužel nic víc neřeknu.

Zádová část je z materiálu se speciální úpravou proti ulpívání sněhu
Zádová část je z materiálu se speciální úpravou proti ulpívání sněhu

Jak se nosí

Prsák je klasicky vybavený píšťalkou a je možné si ho jednoduše výškově nastavit. Bederák nemá žádné polstrování a je řešen jednoduchými popruhy. Ty se dají při lezení se sedákem buď po chvilce boje s přezkami, které bederní popruhy drží, z báglu vyvlíknout, nebo si ho jednodušeji zapneš za zády. Ramenní popruhy jsou komfortní a směrem ke krku hezky změkčené.

Výška zad a celého batohu je podobná jako u konkurence - 48 cm a v pohodě umožňuje zaklonit hlavu i v přilbě a během lezení se koukat vzhůru po chytech (a to mám jen necelých 170 cm).

Hmotnost batohu 570 g patří v kategorii lezeckých batohů do cca 25 litrů objemu spíš k těm těžším a cenovka 2 699 Kč k těm vyšším. Pokud ale budeš koukat po elegantním a spolehlivém parťákovi na jednodenní horské výpady, u kterého ti nebude nic chybět a který ti dlouho vydrží, tak si myslím, že s nejmenším Mutantem chybu rozhodně neuděláš.

Využitelnost batohu je celoroční
Využitelnost batohu je celoroční

Text: Lukáš Klingora
Foto: Jakub Cejpek
 


Výhody:

  • odolný materiál, na zádech neulpívá sníh
  • pohodlná záda a ramenní popruhy
  • minimum popruhů a “zbytečných kapes” a bočních sítek
  • uchycení cepínů pomocí systému Dual ToolLockTM
  • speciálně upravené přezky pro manipulaci v rukavicích
  • vnitřní popruh k zajištění obsahu
  • možnost připevnění lezeckého vybavení na batoh


NEVÝHODY:

  • uvítal bych ještě další popruh navíc (na připevnění různých věcí z vnějšku batohu)
  • popruh pro fixaci lana vede přes vstupní zip (takové řešení má ale většina lezeckých batohů)

 


Batoh Osprey Mutant II 22 l se hodí na jednodenní lezecké túryTechnické detaily

Batoh Osprey Mutant 22 II

objem: 22 l
rozměr: 48 x 25 x 22 cm
vstup: z horní části přes zip   
hmotnost: 570 g

MOC: 2 699,- Kč

Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 
 

Testoval:

Lukáš KlingoraLUKÁŠ KLINGORA

Horský průvodce a instruktor lezení. Baví mě všechny druhy horolezectví, skialpinismu a pohybu v horách. Od lezení sportovek, tradičního lezení na písku a zimního lezení ve Skotsku přes ledolezení a výstupy v Alpách až po skialpové túry v Krkonoších a Beskydech, ferratové přechody v Dolomitech nebo trekování v Himalájích. Rád jezdím také i na horském kole.

lukymountain.cz
IG: @lukymountain.cz

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Výborné izolační vlastnosti jsem ochutnala přímo v Alpách. Jak se Darcy zateplovačka osvědčila, jaké vychytávky nejvíce zaujaly a zda má i nějaké ty mouchy, se dozvíte v recenzi...

Test bundy Rafiki Darcy

25. 10. 2021
6 min čtení
Testy produktů
Je předurčena na trailové běhání, ale užijete ji i během skialpových výšvihů...
Všestranné kalhoty, které se nejlépe cítí na výletech v přírodě. Čím vás zaujmou...

Test kalhot Hannah Moa

15. 10. 2021
6 min čtení
Testy produktů