Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test batohu Osprey Rook 50 l

Novinkou z dílny Osprey pro rok 2019 je trekový batoh Rook 50 l společně s dámskou verzí Renn 50. Objevil se jako na zavolanou, akorát na jarní sezónu plnou čundrů a výšlapů do hor a tak jsem s ním strávil hromadu času a zjistil pro zájemce o tuhle padesátku vše potřebné.

Jak vypadá Osprey Rook 50

Pevný dvoukomorový trekový batoh s pytlovým uzavíráním a vrchním překlopným víkem. Spodní komora, která je přístupná dvoucestným zipem, umožní mít odděleně spacák nebo jiné věci. Dělící odnímatelná přepážka mezi horní a dolní komorou není na zip, ale je vymezená popruhy, tudíž je velikost spodní části variabilní.  

batoh Osprey Rook 50 l

Boční kapsy batohu Rook 50 l jsou dost velké, mají přístup z vršku, ale i z boku, pro případné sáhnutí pro láhev s pitím nebo sváču, bez nutnosti sundávat celé zavazadlo. Další kapsy jsou na bederním pásu a jedna nahoře, standardně na víku.

Integrovaná pláštěnka a možnost použití hydrovaku jsou samozřejmostí. Celek je vyroben z odolného materiálu, který na omak nepůsobí jako nejnovější ultralehké látky, ale i přesto váží Rook 50 l skvělých 1.59 kg.

batoh Osprey Rook 50 l

Ale co záda?

Zádový systém AirSpeed „trampolínové“ konstrukce je inspirovaný systémem AntiGravity. Má za úkol co nejefektivněji rozmístit nesenou zátěž na záda a bedra, ale také pomáhá aktivně odvětrávat, někdy až moc. Nutno podotknout, že Rook 50 se vyrábí pouze v jedné velikosti zádového systému, což je u trekových batohů Osprey neobvyklé. Ale žádný strach, jsou tu 4 stupně nastavení délky ramenních popruhů od bederního pásu.

batoh Osprey Rook 50 l

Levnější, přesto kvalitní

Zavazadla Osprey jsou známá po celém světě a jsou velice kvalitní, avšak jejich cena nebývá nejnižší. Pánský Rook je levnější cestou k této značce, jsou to rozdíly v řádech tisícovek oproti krosnám podobného typu. Cena se odráží na absenci určitých vychytávek a zjednodušení různých prvků, což zlevní výrobu tohoto produktu. Materiály nejsou „high end“ ale myslím, že to vůbec nevadí, na kvalitu a odolnost to nemá vůbec vliv.

batoh Osprey Rook 50 l

První seznámení a můžeme vyrazit

S batohem se příjemně pracuje, otevírání komor a kapes jde zlehka, v zelené barvě se dobře hledají věci uvnitř. Zvenku u spacákové komory jsou popruhy na karimatku, kterou když uchytíte, tak zavazadlo stojí a nekácí se na strany. Zádový systém je pevný, s pořádným bederním pásem a dobře vypolstrovanými ramenními popruhy.

Před větším výletem je potřeba si trošku pohrát s nastavením, určit správnou délku zádového systému, dotáhnout všechny popruhy a s naloženou váhou něco nachodit. Jasně, nejvíc se pak vychytá na prvním výletě.

batoh Osprey Rook 50 l

Jdeme testovat

První společné chvíle jsme strávili při přechodu České Kanady. Byla to nenáročná trasa na více dní, plno fotografování a bushcraftu. Při balení jsem váhou nešetřil, nějaké to vaření, fotoaparát s ne zrovna lehkými objektivy, celtu, 3sezónní spacák, nože, plno vody a tak dále.

Ze začátku trasy jsem měl pocit, že mi batoh nesedí tak jak má, trošku jsem tedy zkrátil vzdálenost ramenních popruhů od bederního pásu a vše bylo v pořádku. Překvapilo mě, že mi vyhovuje druhý stupeň ze čtyř možných, jelikož mám téměř dva metry výšky.

Bederní pás sedí okolo boků velice dobře. Určitě nezapomínejte zapínat hrudní popruh, který výrazně zvyšuje komfort. Přiznám se, že jsem jej ze začátku nepoužíval, ač jsem tahal těžkou váhu, ale nyní ho nezapomínám nikdy zapnout. Větrání systému AirSpeed je maximálně poznat, tuhle konstrukci na zádech oceníte obzvlášť v horkých dnech. Po pár dnech nošení v lesích jsem byl rád, že mám tento batoh. Pomohl mi odnést slušných pár kilogramů a já neměl žádné otlačeniny, což se mi běžně stává u starých krosen.

batoh Osprey Rook 50 l

Vzhůru do náročnějších podmínek

Po mnoha výletech jsem se rozhodl vyzkoušet mého nového společníka i v Tatrách, kde jsme se vydávali do výšky přes 2000 m v měsících, kdy bylo ještě dost sněhu a ledu. Při výstupech jsem ocenil aktivní odvětrávaní a to jak dobře sedí na zádech a nehoupe se. Vše se jevilo v pořádku, ale jak jsem se dostal trošku mimo cesty a svah byl tak prudký, že jsem nasazoval mačky, batoh se stával nevhodný.

Kvůli pevné horní části se nešlo pořádně podívat nahoru a občas jsem dostal i ránu za krk. 50 litrů není sice příliš, ale tento objem je u batohu Rook rozvržen na výšku, proto je batoh tak vysoký. Při sestupu jsem si opět užíval pohodlí s připnutými mačkami na vnějších popruzích. Samozřejmě na tyto podmínky není tento batoh určený, chtěl jsem si to pouze vyzkoušet.
 

batoh Osprey Rook 50 l
batoh Osprey Rook 50 l

A mnoho dalších zážitků

O tom, že jsem vozil Rooka 50 na kole, raději ani nemluvím, takhle se testovat opravdu nemá. Ale o svých způsobech strkat batoh do batohu vám povím. Zapomněl jsem dodat, že malinký batůžek Daylite je kompatibilní s tímto testovaným, a lze jej připnout do ok na vnějšku batohu. Bohužel já Daylite nevlastním a tak jsem vkládal podobně velký batůžek do horní komory a vše se vešlo. Zde bych Rooku vytkl poslední věc a to, že horní víko nemá nastavitelné popruhy na zádové straně. Když tedy mám opravdu přeplněno až po vrch, víko téměř nelze překlopit na správnou pozici.

batoh Osprey Rook 50 l

Po několika společných měsících můžu říci, že jsem spokojen. Batoh nejeví žádné známky používání a přitom jsem ho vůbec nešetřil. 70 litrový batoh jsem za celou tu dobu nepoužil a vše odnesl jeho menší bráška. Řada jednodenních i víkendových výletů, kdy mi přišel vhod na fototechniku nebo i když jsem šel jen pár kilometrů od domu střílet z luku.

Rook 50 je určen všem občasným turistům, kterým nevadí chybějící vychytávky. Nebo těm, kteří se právě vybavují na letní sezónu a nechtějí mít batoh jako nejdražší položku. Takovým určitě Osprey Rook 50 doporučuji!

batoh Osprey Rook 50 l
 


Výhody:

  • cenově dostupný ve své kategorii
  • příjemně nízká váha
  • solidní zádový systém
  • odolné materiály
  • krásná barva


Nevýhody

  • absence nastavitelných popruhů na horním víku
  • odvětrávání zad ve studeném větrném počasí může ještě více prochladit, takže holky pozor

 


batoh Osprey Rook 50 lTechnické detaily

Batoh Osprey Rook 50 l

hlavní materiál: 600D Polyester
zádový systém: AirSpeed
rozměr: 74 x 42 x 35 cm
pláštěnka: ANO
hmotnost: 1,59 kg

MOC: 3 599,- Kč

Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 


dodatečná on-line sleva

Při objednání on-line si produkt můžete zlevnit dodatečnou slevou 15 %. Stačí během nákupu zadat tento kód:

ROOK50

Uplatnění: 8. 7. – 8. 8. 2019. Sleva platí pouze na model Osprey Rook 50 l. Sleva se vám odečte i od již zlevněného produktu, včetně vaší slevy z klubové karty Zóna.
 Testoval:

Přemysl DědekPŘEMYSL DĚDEK

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:
Rock Point Praha OC Smíchov
Outdoorové sporty provozuji od roku: 2009
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2016
V Rock Pointu jsem od roku: 2016
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: cyklistika, horská turistika
Specialista na výrobky: obuv, merino vlna

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehkou hybridní bundu Agile jsem venku prakticky nesundal. Přečtěte si, proč je tahle hybridní bunda ideální volba...
Designově i funkčně povedená péřovka, která překvapí svou lehkostí...
Zimní sněhule, které ocení děti i rodiče...