Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test batohu Osprey Siskin 12

6 min čtení 02. 07. 2019

Věděli jste, že původ recenzovaného batohu Osprey Siskin 12 sahá až do americké Kalifornie, kde firma Osprey v roce 1974 vznikla? A že do svého znaku si vybrala symbol dravosti a ladnosti – unikátního dravce orlovce říčného?

Dnes již tradiční výrobce špičkových batohů s vlastním vývojem a designem začal své produkty sériově vyrábět v továrně v Coloradu, kde se před tím vyráběly skafandry pro NASA. Do roku 2002. Dnes se batohy vyrábějí ve Vietnamu, kam se zakladatel firmy odstěhoval i se svou rodinou a je tak stále součástí vývoje i výroby.

Mám s čím porovnávat

Produktů od firmy Osprey má celá naše rodina doma už spoustu. Od menšího voděodolného Drysacku přes multisportovní batoh Escapist 25 a Raptor 14, zimní batoh Kamber 22 na snowboard až po krosnu Aether 60 nebo cestovní tašku na kolečkách Ozone 80. Teď vám můžu představit nového zástupce pro rok 2019 Osprey Siskin 12, který má ještě menšího brášku Siskin 8 a dámské verze Salidu 8 a 12. Všechny tyto batohy jsou dodávány včetně hydrovaku Hydraulics LT Reservoir v litráži 2,5 l, ke kterému se ještě dostaneme.

propracovaný design cyklistického batohu Osprey Siskin 12 l

kde jsem testoval

Batoh jsem nekompromisně testoval v trailparku Klínovec v Krušných horách, na cestách do práce v Plzni, na kratších trailech a jednodenních bikových výletech.

cyklistický batoh Osprey Siskin 12 l skvěle drží na zádech

„Neprůstřelný matroš"

Bikový batoh Siskin 12 je vyroben ze dvou materiálů – z pevného a velmi dobře mechanicky odolného 210D Poly Honeycombu a 420HD Packclothu. Bez problému vydrží surovější zacházení, přežije i pád na kole.

Oproti menší osmilitrové verzi, má Siskin 12 bederní pás s dvěma velkými prostornými kapsami, kde můžete mít věci, kvůli kterým nemusíte sundat celý batoh ze zad. Díky praktické regulaci prsního a bederního pásu při sjezdu i výjezdu drží na zádech jako přibitý.

cyklistický batoh Osprey Siskin 12 l má dvě prostorné kapsy i na bederním pásu

výborné odvětrávání Airscape

Chloubou batohu je perfektní tunelový systém odvětrávání Airscape, který je tvořený měkkou pěnou a odolnou síťovinou. Airscape zajišuje výborné odvětrávání zad, větší pohodlí a rovnoměrný přenos váhy na boky. Odvětraný je i bederní pás a popruhy, které budou také okamžitě odvádět všechen přebytečný pot.

odvětrávací systém Osprey Airscape cyklistického batohu Osprey Siskin 12 l

Elegantní uchycení přilby

Cyklistické a multisportovní batohy firmy Osprey se na první pohled dají rozpoznat podle systému uchycení helmy LidLockTM. Povytažením přezky a protažením skrz větrací otvor helmy se dokonale zafixuje na batohu. Pokud zrovna helmu nemáte na hlavě, má tak své pevné místo, aniž byste měli obavy, že ji ztratíte.
 

ukázka přichycení cyklohelmy na batohu Osprey Siskin 12 l

Siskin 12 umí dokonce přichytit i integrálovou helmu pomocí dvou vnějších kompresních popruhů, které mají ještě další funkci – zafixovat věci, připnuté na svrchní části batohu, např. bundu.

Skvělé detaily

Hrudní pás se stahováním a magnetem pro uchycení pítka hydrovaku se dá nastavit i výškově. Zajišťuje stabilitu a rozložení zátěže batohu. Ve spodní zadní části batohu jde uchytit LED blikačka nebo jen reflexní pásek. Pomůže vám tak být viděn pro všechny jedoucí za vámi. Z venku, ještě jako třešnička na dortu, Siskin 12 okouzlí svým krásným designem.

přeska pro rychloupnutí cyklohelmy na cyklistického batohu Osprey Siskin 12 l

Co se vše vejde dovnitř

Co se týče vnitřního prostoru, batoh pojme spoustu potřebných věciček včetně nářadí, náhradní duše, hustilky až po tyčinky nebo nepromokavou bundu. Brýle nebo elektroniku umožňuje šikovně skrýt svrchní kapsa na zip.

Vnitřní prostor je po otevření zipu přístupný až na dno batohu. Spodní část je řešena otevřenou kapsou, aby z ní věci nevypadly. K dispozici jsou pak dvě uzavíratelné kapsy. Horní na zip, kam lze i připnout klíče na klíčenku, spodní pak na suchý zip. Obě tyto kapsy jsou síťované, takže je krásně vidět, kde co máte.
 

dovnitř cyklistického batohu Osprey Siskin 12 l se vejde spousta věcí
do cyklistického batohu Osprey Siskin 12 l se vejde spousta věcí

Osprey a pitný režim – to jde dohromady

Osprey umí velmi dobře vyřešit systém hydratace, který umožňuje mít hydrovak i mimo hlavní prostor v batohu a má tak praktický vnější přístup a uložení těsně za zádovým systémem. Součástí batohu je lehčí, 170 g vážící verze vaku HYDRAULICS LT 2.5L RESERVOIR za cenu lehce přes tisícovku, což dělá z celkové ceny batohu velmi lákavou nabídku.

Hydrovak je vyroben z odolného TPU polyuretanu a samozřejmě je ze zdravotně nezávadného materiálu - BPA free. Vak je uvnitř na pár místech svařovaný, aby držel tvar a zabraňoval různým vyboulením podle množství vody, kterou se rozhodnete mít s sebou.

detail na hydrosystém cyklistického batohu Osprey Siskin 12 l

Vak jde přichytit díky upínacímu systému a magnetickém uchycení na hrudním popruhu. Součástí Osprey Hydraulics LT je nové pítko Hydraulics Bite Valve Cover, které výborně těsní.

Díky promyšlenému přístupu se lze dostat dovnitř vaku a lze jej dobře čistit. Osprey má k dispozici vlastní čistící sadu OSPREY HYDRAULICS CLEANING KIT, která obsahuje vše, co k údržbě potřebujete.

Spojení ekologie a výroby

Osprey se snaží minimalizovat ekologickou stopu. Patří k významným členům organizace EOCA, zasazující se o projekty chránící přírodu. Dále financuje fond, s jehož pomocí se snaží zamezit lov hadů v Gruzii. Na visačky batohů používá recyklovaný papír.

Doživotní pozáruční servis

Jako bonus poskytuje firma Osprey doživotní záruky All Mighty Guarantee. Tato „doživotní výhoda“ není zárukou za jakost, tak jak je běžné. Jedná se o výhodu pro zákazníka, poskytnutou nad rámec právními předpisy stanovené 24 měsíční záruky za jakost.

Výhoda spočívá v posouzení poškození a jeho příčině ze strany Osprey a je přiznána pouze na poškození způsobené výlučně vadou materiálu a výrobní vadou po dobu rozumné životnosti batohu.
 

cyklistický batoh Osprey Siskin 12 l

Shrnutí

S batohem mám zatím najeto a nachozeno několik set kilometrů nejen v trailech, ale i při klasických vyjížďkách a trecích. Splňuje přesně to, co jsem od něho požadoval. Zádový systém AirscapeTM funguje výborně, integrovaný 2,5 litrový rezervoár na vodu je součástí balení, nářadí s náhradní nepropro bundou a malou svačinou má své místo.

Minimalistický design batohu se nezdá, přitom rozměrově pobere i formát A4. Pokud trávíte čas nejen na biku a potřebujete mít s sebou zásoby vody a pár potřebných věcí, tento Osprey z řady HYDRATION je výtečnou volbou. Na tento batoh si totiž nemusíte zvykat, Osprey Siskin 12 si musí zvyknout na vás.

testování cyklistického batohu Osprey Siskin 12 l na Klínovci
použité fotky: Petr Krauz.
 


Výhody:

  • zádový systém Airscape
  • hydrovak součástí batohu
  • vnitřní organizér
  • propracované „Osprey“ detaily a design
  • lze použít i jako běžecký trailový batoh (zejména Siskin 8)
     

 

cyklistický batoh Osprey Siskin 12 lTechnické detaily

Batoh Osprey Siskin 12 l

zádový systém: Airscape™ s anatomicky tvarovaným zádovým panelem
úchyt na přilbu: systém LidLock™
hydrovak: integrovaný vodní rezervoár 2,5 l
rozměr: 47 x 23 x 22 cm
hmotnost: 660 g

DMOC: 2 599,- Kč

Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 


Testoval:

Pavel Doležal
PAVEL DOLEŽAL

V Rock Pointu je už řadu let. Jelikož začínal na pozici prodavače, prošel mu za ta léta rukama už hodně velký počet produktů, které jste si u něj mohli zakoupit. Nyní vám produkty nabízí virtuálně, protože přesedlal k počítači a své znalosti rozvíjí v e-shopu.  Před narozením syna byl prioritou hlavně bike, teď je z Páji starostlivý otec a výtečný kuchař dbající na zdravou výživu. V pohybu je přesto neustále. V oblibě má rakouské hory i české kopečky, kam s rodinou rád vyráží.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Je předurčena na trailové běhání, ale užijete ji i během skialpových výšvihů...
Všestranné kalhoty, které se nejlépe cítí na výletech v přírodě. Čím vás zaujmou...

Test kalhot Hannah Moa

15. 10. 2021
6 min čtení
Testy produktů
Působí robustně, jsou ale překvapivě lehké. Expresky jsem otestoval v Ádru i Alpách, a to hodně důkladně...