Test batohu Osprey Skarab 30

4 min čtení 18. 09. 2019

Není pochyb o tom, že kvalitní batoh je základem každé úspěšné cesty. Pro expedici na Špicberky jsem potřeboval menší batoh na základní věci pro pohyb v arktickém prostředí (termoska, zmrzlá svačina, ponožky, rukavice, péřová bunda apod.) a ideálně i příruční zavazadlo do letadla. Všechny ostatní věci jsem zabalil do saní. Kamarád Martin mi nabídl k zapůjčení batoh Osprey Skarab 30, novinku pro letošní rok. Neváhal jsem a udělal jsem dobře.

Batoh Osprey Skarab 30 l na Špicberkách

První dojem

Pro čtrnáctidenní pobyt na Špicberkách a nakonec pětidenní pochod z Longyearbyenu do Pyramiden (více zde) jsem získal tmavě modrého fešáka, který nabízí svým uživatelům atraktivní desing, kvalitní zpracování i celou řadu funkčních vlastností, které uživatel mnohdy docení až v terénu.
 

Batoh Osprey Skarab 30 l na Špicberkách

Prostor a kapsy

Batoh má široký, horní vstup (na zip), který umožňuje snadné vkládání věcí do 30 litrového prostoru. Zvenku batoh nepůsobí robustně, ale věcí lze do něj naskládat překvapivě hodně. Přední, odklápěcí kapsa má vlastní popruhy, kterými lze zvětšovat, nebo zmenšovat její velikost, a lze ji jednoduše využívat pro věci, které potřebujete mít po ruce. Robustní péřová bunda se mi do ní vešla, a mohl jsem ji tak kdykoliv vyndat, což je při každé zastávce při teplotě -30°C opravdu výhoda. Zipy batohu se nezadrhávají, ve sněhu a v mrazu mi ani jednou nezamrzly.

Skarab 30 má dále menší síťovanou kapsu (s umělohmotnou karabinkou) přímo pod svrchním víkem, lze ji dobře využít například pro doklady. Obě boční kapsy na zip jsou standardem, který oceníte při delších túrách. Uložil jsem do nich drobnosti, které potřebuji vždy ráno a večer, ale nehodlám je hledat mezi všemi věcmi v saních. Do vnitřního prostoru batohu lze podél zad vložit i hydrovak, ten je ovšem pro arktické prostředí nevhodný.  

Batoh Osprey Skarab 30 l na Špicberkách

Jak se nosí

Mít celý den něco na zádech není jen tak. Systém zavěšení batohu využívá pěny EVA napnuté přes zádový systém pro pohodlí a podporu. Otevřený síťový panel umožňuje zádům dýchat, to je při delší chůzi v chladném prostředí velkou výhodou. Bederní pás a ramenní popruhy využívají tlumení přes pěnovou síťovinu, která zajišťuje pohodlné nošení. Nastavitelný bederní popruh vám pomůže vytočit se v zádech. Hrudní pás dobře sedí a je lehce zapínatelný.

expedice Špicberky

Batoh Skarab 30 od A do Z

Batoh působí moderním a kompaktním dojmem. Nikde nic zbytečně nevisí ani neplandá. Neudělá ostudu na horách ani při každodenním nošení po městě.
 

Batoh Osprey Skarab 30 l

 

Zádový systém i popruhy jsou dostatečně odvětrané. Záda jsou příjemně přizpůsobivá a ani při větší zátěži nikde nic netlačí. Bederní pás je možná až předimenzovaný, a to je jeden z důvodů, proč je možné batohu pořádně „naložit“.
 

Batoh Osprey Skarab 30 l
Batoh Osprey Skarab 30 l


V případě nepřízně počasí poslouží integrovaná pláštěnka, která je šikovně schovaná v kapse vespodu batohu a snadno se nasazuje.
 

Batoh Osprey Skarab 30 l
Batoh Osprey Skarab 30 l
Batoh Osprey Skarab 30 l

 

Díky dopředu vyklápěnému víku je objemná hlavní kapsa dobře přístupná.

Batoh Osprey Skarab 30 l

Součástí víka je kapsa se zipem na drobnosti, vybavená i karabinkou na klíče.

Batoh Osprey Skarab 30 l

Na horní hraně batohu je kapsa na brýle z materiálu, který chrání skla před poškrábáním.

Batoh Osprey Skarab 30 l
 

Batoh Osprey Skarab 30 l Po obou stranách batohu jsou kapsy na zip na nejnutnější vybavení. 
Batoh Osprey Skarab 30 l Jsou tak objemné, že pojmou i litrovou láhev na vodu. 

 

Pokud by to nestačilo, je možné batoh dovybavit hydrovakem.

Batoh Osprey Skarab 30 l


 

Batoh Osprey Skarab 30 l Na bederním pásu jsou dvě poměrně objemné kapsičky na drobnosti, které chcete mít po ruce. 

 

Batoh Osprey Skarab 30 l

Čelo batohu tvoří volná kapsa, ideální třeba na mokrou bundu. 
 

Batoh Osprey Skarab 30 l Kapsa je stahovaná pomocí důmyslného systému popruhů, které zároveň slouží jako horní kompresní popruhy a jeho součástí jsou očka pro zavěšení různého materiálu. 


SHRNUTÍ

Osprey Skarab 30 je ideální volbou pro každého, kdo hledá kvalitní, komfortní a funkčně propracovaný batoh. Je vhodný na jednodenní i delší túry a zvládne i extrémnější klimatické podmínky. A také něco vydrží. Po mém Skarabu se prošel lední medvěd, ale není na něm jediné škrábnutí.
 


Batoh Osprey Skarab 30lTechnické detaily

Batoh Osprey Skarab 30

objem: 30 l
rozměr: 55x32x28 cm
záda: panel Bump-Foam
bederní pás: polstrovaný s dvěma kapsami na zip
hmotnost: 780 g

MOC: 2 599,- Kč

Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 

Testovali a napsali:

Martin Šafář - Rock Point Olomouc Riegrova
Martin Kříž - dobrodruh a cestovatel
 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey