Test batohu Osprey Talon 11 l III

6 min čtení 24. 07. 2022

Batoh Osprey Talon 11 mě na první pohled zaujal svojí všestranností. Jedná se o kompaktní „jednodeňák“, který je dostatečně objemný a poskytuje řadu praktických doplňků. Batoh jsem získal v rámci Rock Point výzvy „Staňte se naším testerem Osprey batohů“ a pustil se do testování při více aktivitách jako je klasická turistika, MTB a ferratové lezení.

Obsah:

 

Osprey Talon 11 l je malý technický batoh na jednodenní dobrodružství v přírodě

Zádový systém a popruhy

Základem batohu je příjemně vyztužený zádový rám, který je navržený tak, že velmi dobře větrá, ale přitom je ergonomický. Ramenní popruhy jsou rovněž dobře prodyšné a celý systém je společně s hrudním a bederním popruhem dobře stavitelný a při správném nastavení se batoh prakticky nehne, a to ani v náročnějších podmínkách.

Kladně hodnotím i nastavení výšky hrudního popruhu, který skutečně drží na místě – spona je navíc vybavena píšťalkou. Na levém ramenním popruhu je umístěna malá kapsička, která se uzavírá pomocí malého cvočku – ten se občas rozepne, takže do kapsičky jsem nedával nic cenného, ale například na müsli tyčinku je dobrá.
 

Inovovaný zádový systém AirScape™ zajistí dokonalé pohodlí

použití hydrovaku

Batoh je připraven rovněž na použití hydrovaku – ten se umisťuje hned za zádový rám do otevřené kapsy, která je přístupná zvenku, aniž by bylo potřeba batoh rozepínat. Vak se vkládá obtížněji díky pevnému zádovému rámu a při doplnění vody během cesty je třeba vyndat i několik věcí z batohu pro snadnější umístění.

Pro hadici jsou na obou ramenních popruzích připravené dva pružné řemínky, které hadici dobře fixují. Díky koncepci batohu je vhodné použití podlouhlého hydrovaku – kapsa bez problému pojme vak o objemu 2,5 litrů.

Kapsa je vybavena poutkem pro hadrovak, ten je umístěný na těle batohu, což bohužel vede k tomu, že pokud je hydrovak plný, batoh se lehce bortí a hůře se následně otevírá horní kapsa – poutko jsem tedy nepoužíval, nicméně hydrovak „navolno“ nemá tendenci se deformovat – zde by jistě pomohlo umístit poutko na pevnou stranu zádového rámu.
 

Kapsa na hydrovak pojme vak o objemu 2,5 litrů
Ale piva se do batohu vejde také docela dost ;-)

Kapsy

Batoh je dále vybaven dvěma prostornými bočními kapsami, do kterých se vejde 1,5litrová lahev, popřípadě dvě plechovky vedle sebe. Obě kapsy je možné navíc zafixovat pomocí stahovacího popruhu. Další dvě venkovní kapsičky jsou umístěné na bederním popruhu. Zde vítám, že je možné do nich pohodlně dosáhnout i při chůzi a jsou ideální na nějakou tu rychlou svačinku, kapesníky apod. (větší smartphone se tam ale dává obtížně).

Shora batohu jsou dva kryté zipy. Jeden pro vstup do menší kapsy, kam se dá pohodlně umístit například peněženka, multiklíč a další drobnosti, které je třeba mít rychle po ruce. Druhá, hlavní kapsa, se dá pomocí zipu otevřít téměř do poloviny batohu, což usnadňuje přístup. Jedná se o jednu větší komoru s malou síťovanou kapsičkou, která je vhodná například na klíče, pas, apod.

Další dělení hlavní komory v batohu není, proto je vhodné si vybavení rozdělit do jiných taštiček (jídlo, oblečení, lékárnička, nářadí apod.) Dno batohu je koncipováno tak, že by se nemělo prodřít díky zesílení.

 

Do jedenáctilitrového Talonu se vejde vše co potřebujete na celý den

Další vychytávky

Ostatní prvky vně batohu jsou rovněž prakticky koncipované. Na Talon 11 III se dají pohodlně připnout například trekové hole, cyklistická přilba, blikačka, karabiny apod. Velice praktická je i šňůrka, pod kterou se dají zafixovat například chrániče kolen, ale třeba i mokrý ručník po koupání v lomu, karimatka apod.

Osobně bych uvítal ještě popruhy zespodu batohu pro další vybavení, ale u jednodenního batohu je tento prvek spíše výjimka. Batoh má i nenápadné reflexní prvky, které neruší vzhled, ale fungují dostatečně.

Konkrétní poznatky pří různých aktivitách:


MTB/cyklistika:
 

 • ergonomie – batoh velice dobře drží, a to i při skocích či průjezdu klopenou zatáčkou
 • dostatek prostoru na chrániče, helmu, rukavice apod.
 • hydrovak je dobře umístěn z hlediska těžiště
 •  
 • uvnitř hlavní komory není další kapsa například na nářadí a díly
Talon 11 III vyniká skvělou ergonomií a na zádech se vám ani nehne

Turistika:
 

 • dostatečný objem na celodenní turistiku
 • ergonomie s širokým nastavením popruhů
 • možnost zavěsit trekové hole na přední část
 •  
 • zavěšení hydrovaku
Na turistiku oceníte pohodlí zádového systému i úchyty na trekové hole

Ferraty:
 

 • výborné rozložení váhy, které nevychyluje těžiště
 • batoh je pohodlný i přes zapnutý celotělový postroj
 • extra poutko na levé straně například na karabinu
 •  
 • lezecká helma se nedá upnout na držák cyklistické helmy (dá se ovšem využít jiné poutko)

Celotělový úvazek batohu vůbec nepřekáží, na poutko navíc můžete připnout pár karabin
Správné rozložení váhy a možnost stažení batohu popruhem nevychyluje vaše těžiště dozadu


Celkové Výhody a nevýhody

 • pohodlnost a možnost nastavení jednotlivých popruhů
 • doplňky vně batohu (úchyty, poutka, stahování)
 • kvalitní materiál i zipy
 • voděodolnost (ne nepromokavost)
 • ventilace
 • kvalitní přezky
 • nenápadné reflexní prvky a píšťalka
 • poutko na hydrovak
 • nepohodlné doplňování hydrovaku (umístění do kapsy)
 • zapínání přední kapsy na ramenním popruhu
 • nedělená hlavní část batohu (extra kapsa / přístup zespodu)

 

 

Ať už jedete na kole nebo jdete pěšky, Talon se hodí i pro každodenní přesuny po městě

Shrnutí

batohem jsem nacestoval bezmála 200 km pěšky a přes 150 km na kole a vzal jsem jej i na skálu. Rozhodně se jedná o výrobek, který je dobře zpracovaný a chytře vymyšlený. Talon se tak tedy pro mě stal batohem č. 1 na jednodenní výlety kamkoli. Drobné nedostatky se dají odpustit vzhledem k celkové univerzálnosti.

Ventilační systém poskytuje dostatečné pohodlí a celkově je batoh velice dobře ergonomický a ani při 40km pochodu není cítit, že by byl někde nepohodlný. Rovněž oceňuji bezpečnostní prvky, jako jsou reflexní prvky a píšťalka.

S batohem bych rád vyrazil i na vícedenní bikepacking, kdy karimatku a spacák a nějaké drobnosti připnu na kolo a zbytek si odvezu na zádech právě v batohu Osprey Talon 11. Jsem rád, že jsem mohl takto kvalitní výrobek testovat a taktéž doufám, že to nebylo naposledy, kdy jsem dostal tuto příležitost.
 

Univerzálnost použití dělá z Talonu batoh číslo jedna pro mé outdoor aktivity

Technické detaily

Osprey Talon 11 III

užití: turistika, cestování, cyklistika
objem: 11 l
zádový systém: AirScape™ s EVA pěnovým polstrováním
materiál: recyklovaný Robic® nylon
úchyt na hole: ANO, systém Stow-on-the-Go™
úchyt na cyklo helmu: ANO, Lid-lock™
integrovaná karabina na klíče: ANO
integrovaná pláštěnka: NE
hmotnost: 900 g

Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

Doprava
zdarma

Osprey

batoh

TALON 11 III (RP)

2 939 Kč 3 199 Kč

Testoval

MILAN HERZOG

Působím ve společnosti Heineken Česká republika jako manažer přes zdraví a bezpečnost. Po několika letech, co jsem poznával svět spíše ze sedla motocyklu, jsem se vrátil více k aktivnímu pohybu na čerstvém vzduchu, a to jak po svých, tak na kole. Ujít 50km túru za jeden den už pro mě není problém, stejně, jako zvládnout podobně dlouhou trasu v náročném terénu na kole. Rád vyrážím s přáteli na různé pochoďáky, ale i jen tak někde si upíct špekáček. Věnuji se také střelbě, hraju na baskytaru, občas zvednu i nějakou tu činku, rád ochutnávám pivní speciály a mám slabost pro italskou a indickou kuchyni. V zimě rád vyrazím na lyže a už pomalu plánuji výstup na nějakou náročnější horu. Celkově se ale stále považuji za rekreačního sportovce, jelikož válet se doma je otrava. I proto jsem založil FB stránku „Neseď doma, dělej něco“, abych snad i inspiroval ostatní k pohybu a čerpání energie z přírody, a to jak u nás, tak v zahraničí.

Další outdoorové čtení

Oblíbený městský sneaker. Čím se liší pátá řada od svých předchůdců a jak se během testování osvědčila...

Test obuvi KEEN Elsa V Sneaker

09. 08. 2022
3 min čtení
Testy produktů
Běžecké šortky, které se nevyhrnují? Ronhill Revive vzala kolegyně Káťa nejen do luk za barákem, ale i k moři. Jak se osvědčily?
Nejlehčí bunda této kategorie na trhu. Crazy Fly váží 40 g. Jak je odolná a kde ji nejvíce využijete? Kolega Tomáš ji testoval a jak ji hodnotí zjistíte...

Test bundy Crazy Fly jacket

06. 08. 2022
5 min čtení
Testy produktů

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey