Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test batohu Osprey Xenith 75 II

6 min čtení 05. 04. 2019

Miluji vícedenní treky na těžko a chodím na ně s třemi malými dětmi. Juniorský věk už je dávno pryč a tak si moje záda zaslouží kvalitní velký batoh. Osprey Xenith 75 II je ideální volbou, když na začátku cesty táhneš 25 kg potřebných věcí.

Na osmidenním přechodu Nízkých Tater jsem měl po většinu trasy více než 20kilovou zátěž a díky skvělé konstrukci batohu se mi i s takovou zátěží putovalo příjemně. Spousta promakaných detailů tvoří špičkový celek – tohle platí i pro Xenith II 75.

Váha, objem a nosnost

Xenith se dodává ve třech velikostech. Já testoval objem 75 l, ale vyrábí se i ve větším provedení 88 a 105 l, vždy se dvěma velikostmi zádového systému – M a L. V dámském provedení dodává Osprey batohy Xena 70 a 85 l.

Xenith 75 II váží 2,24 kg, což je ve srovnání s konkurencí vynikající. Výrobce uvádí nosnost batohu 18-32 kg, víc asi normální smrtelník neunese.

Na osmidenní trek byla velikost batohu dostatečná, i když děti si nesly jen svoje oblečení a spacáky, vše ostatní táhli rodiče.

S batohem Osprey Xenith II 75 l

Zádový systém

Jmenuje se AirSpace™ a je jednoduše skvělý. Díky síťovině prodyšný velmi měkký a délku zad si uživatel přesně vyladí posunutím panelu, který se ukotvuje suchým zipem. Při výšce 177 cm mi přesně sedí velikost zad M, prodává se ještě větší L. Určitě doporučuji vyrazit do prodejny a vyzkoušet. Nejprve si ale stáhněte aplikaci Osprey Packsizer a zjistěte, jaká velikost by vám mohla sednout.

Konstrukce zad je řešená tak, aby i při plném, do výšky naplněném batohu nedocházelo k omezování pohybu hlavy. Prohnutý tvar konstrukce v oblasti hlavy je opravdu dostatečné řešení.

S batohem Osprey Xenith II 75 l

Bederní pás

Protože tento popruh při správném nastavení přenáší na bedra dvě třetiny váhy, je pro trekaře zásadně důležitý. Skvělé polstrování není ani moc měkké, ani tvrdé, prostě akorát. Z vnější strany jsou tuhé výztuhy Bioform™, ty se postarají o to, aby měl bederák po stažení potřebnou tuhost. Vybalancování pohodlnosti a tuhosti bederáku se povedlo senzačně, což potvrdila má bedra po desítkách hodin v pohybu.
 

Zrovna na bederáku a propracovanosti jeho konstrukce pocítíte, proč je Osprey lídrem světového trhu nejen co do počtu kusů, ale i do kvality provedení každého detailu. Technologie zpracování bederáku se nazývá  NeoSpacer™. Kdyby bylo potřeba bederák vyjmout z batohu, jde to snadno a rychle.

Pořádné stahování bederáku je u těžkého báglu setsakramentsky důležité. Xenith 75 II to má vyřešené dvojitým popruhem, přičemž očko spony  funguje podobně jako kladka. Pro utažení popruhu je tak potřeba mnohem menší sílu než při utahování jediného popruhu.
 

Dvojitý popruh bederního pásu batohu Osprey Xenith 75 II

Kapsičky na bederáku na zip

Kapsy na obou stranách bederního pásu jsou oproti zvyklostem příjemně prostorné a tím pádem skutečně použitelné na drobnosti jako mobil, zavírací nůž, buzola, GPS navigace, doklady apod, prostě drobnosti, které se ve velkém víku špatně loví mezi většími věcmi.

Kapsy nejsou součástí napnutého polstrování, jak bývá běžné, ale zvenku volně překrývají bederák a proto jsou zipy bezvadně ovladatelné a kapsy nekopírují napnutý povrch popruhu a proto se v nich s věcmi lépe manipuluje. K vlastnímu bedernímu pásu jsou připnuty popruhem s nastavitelnou sponou.

S batohem Osprey Xenith II 75 l

Ramenní popruhy

Jsou anatomicky tvarované, esovitého tvaru. Balančními popruhy jsem snadno vyladil optimální polohu, aby byl batoh co nejblíže k tělu. Tomu výrazně napomáhá pásek na ramenním popruhu, pod kterým se podvleče balanční popruh.

Mezi ramenními popruhy je prsní popruh, jehož polohu lze nastavit ve výškovém rozsahu asi 15 cm. Prsák má sponu, která je zároveň píšťalkou.

Celkově jsem byl s ovládáním a funkčností ramenních popruhů naprosto spokojen.
 

S batohem Osprey Xenith II 75 l

Stow-on-the-Go

Patentovaný držák teleskopických trekových holí Stow-on-the-Go™ je na levé straně. Hroty a talířky holí se zasunou za očko na boku batohu a madla se připnou gumovým úchytem. Jak držák funguje, je zřejmé z videa.
 

 

Hlavní komora batohu

Osobně mám rád, když je prostor batohu rozdělený na dvě části. Osprey ji má ale vyřešenou netradičně. Vodorovná přepážka má totiž variabilní polohu, na jedné straně je přišitá a na druhé je v obou rozích připnuta k batohu dvěma sponami. Tam dávám spacák, nafukovací matraci a části oblečení, které asi nebudu přes den potřebovat. Přepážka nevyplňuje celý půdorys batohu

Přístup do hlavní komory je nejen shora, ale na levé straně i z boku. To napovídá, že si k zipu nabalím nějaké věci, co budou možná přes den potřeba. Užitečnou vychytávkou je červený stahovací pás, který zafixuje vršek naplněného báglu.

S batohem Osprey Xenith II 75 l

Prostorné a odepínatelné víko

Víko je naprosto ideální, má dvě komory a zevnitř ještě síťku na zip velikosti mapy, Velmi oceňuji, že oba zipy do víka jsou zvenku a tak snadno dostupné. Na vrchní plošce jsou čtyři poutka na uchycení něčeho, co se nevejde dovnitř, třeba srolovaná karimatka.

Víko se dá vysunout nahoru až o 25 cm, což se hodí u přeplněného batohu. Naopak, když je víko nadbytečné, lze ho snadno odepnout a nahradí ho nastálo přišitá krytka Flap Jack™, což je vlastně minimalistické druhé víko.

S batohem Osprey Xenith II 75 l

Variabilní boční kapsy

Prostorné kapsy na bocích jsou z pružné síťoviny a nemají uzávěr na zip. To je výhodné, protože stahování diagonálními popruhy je plně dostačující a lze tak optimálně vyplnit jejich prostor, který nelimitují zipy.

S batohem Osprey Xenith II 75 l

Nástavba na čele batohu

Trojice prostorných kapes na zip na čele batohu se hodí hlavně pro odkládání oblečení, těžší věci by posouvaly nevýhodně těžiště batohu od těla a ten by byl pro nosiče těžší. Dvě z nich jsou na zip, ta největší, krycí je uzavřena nastavitelným popruhem a má na bocích elastickou síťovinu.

Vodní rezervoár mimo vnitřní prostor

Komu se někdy vylilo do batohů pití z camelbacku, tak ten tutově ocení kapsu na vodní rezervoár, který se vkládá mimo hlavní komoru – do prostoru mezi zádový systém a vak batohu. Případné selhání rezervoáru tak napáchá citelně míň škody.
 

Vstup pro hydrovak batohu Osprey Xenith 75 II

Výhody:

 • Maximálně odvětraný zádový systém
 • Dokonalý bederák a ramenní popruhy
 • Batoh Osprey Xenith 75 IIProstorné, polohovatelné a odepínatelné víko
 • Velmi pružné a velké boční kapsy
 • Velké kapsičky na bederáku pro drobnosti
 • Kapsa na camelback mimo hlavní prostor batohu
 • Boční vstup do hlavní komory
 • Precizní minimalistické spony
 • Měkké, snadno ovladatelné popruhy.
 • Držák na teleskopické hole
 • Tříkomorová čelní nástavba
 • Neomezuje pohyb hlavy


Nevýhody:

 • Součástí batohu není pláštěnka
   

Technické detaily

Batoh Osprey Xenith 75 IIBatoh Osprey Xenith 75 II

litráž: 75 l
vstupy: 3 - horní, boční, spodní
zádový systém: AirScape™ s polstrovanými ramenními popruhy NeoSpacer™
kapsa na hydrovak: ANO, mimo hlavní komoru
kapsy: 2 přední kapsy na zip, 2 strečové boční kapsy, 1 přední strečová kapsa, kapsy na bederáku
pláštěnka: NE

hmotnost: 2,24 kg

DMOC: 6 999,- Kč

Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 

Testoval:

Michal Bulička

MICHAL BULIČKA

Věnuje se aktivně skialpinismu, náročným akcím na horském kole, via ferratám a vícedenním horským trekům. K tomu rodinná turistika s malými dětmi v českých horách. Specialista na Alpy a hory Latinské Ameriky.

 


 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Perfektní dešťový štít, který nesmí chybět ve skříni žádného ultraběžce. Jak se osvědčila za největšího marastu a co je na ní mimořádného...
Top Shell Compact je jeden z nejmenších tlumičů pádu na trhu. Nadšená horalka Katka ho pořádně otestovala. Jak ho hodnotí? Pečtěte si v recenzi...
Promyšlená jistící pomůcka s inovativními vlastnostmi. Milovnice lezení Kristýna, jí podrobila pořádnému testu...