Test batohu Salewa Alp Trainer 35 + 5

6 min čtení 25. 07. 2019

Už ve 40. letech 20. století, dávno předtím, než začala s výrobou oblečení a bot, měla Salewa ve svém výrobním programu batohy. Dlouholeté zkušenosti této alpské značky s vývojem batohů by měly automaticky znamenat, že její batohy budou perfektní. Na několikadenním treku v bavorském Národním parku Berchtesgaden jsem podrobil testu batoh Alp Trainer 35+3. Vzápětí se dozvíte, jestli jsem si batoh oblíbil nebo naopak.

trek s batohem Salewa Alp Trainer 35 + 3 man

Popis batohu Alp Trainer

Alp Trainer 35+3 představuje batoh koncipovaný na vícedenní túry se spaním na chatách. Dovedu si ale představit využít ho i na celodenní rodinnou túru, kdy je potřeba nést více jídla a oblečení pro malé děti.

Hlavní materiál batohu tvoří dvě gramáže odolného nylonu (odolnost 100D – černý materiál, 280D – šedý materiál na dně a na bederním pásu). Alp Trainer 35+3 váží 1352 gramů. Víko batohu lze posouvat, díky čemuž lze zvětšit jeho objem o 3 litry. V případě, že batoh není plně naložený, lze víko schovat dovnitř, aby neplandalo a zavřít hlavní komoru pomocí šňůrky.

batoh Salewa Alp Trainer 35 + 3 man

Konfigurace a detaily batohu Alp Trainer

Batoh je dvoukomorový. Do spodní komory se vejde lehký péřový spacák. Zvenčí má batoh několik prakticky rozmístěných kapes. Dvě boční elastické bez zipu, do kterých snadno vložíte lahev na pití. Díky tvaru těchto kapes do nich dosáhnete, i když máte batoh na zádech. Další dvě kapsy jsou na zip a jsou de facto umístěné přes celé boky batohu. Jsou dostatečně hluboké a můžete je využít na uložení věcí, které chcete mít rychle při ruce, případně jako přihrádku na špinavé oblečení. Další praktická kapsa je umístěna na bederním pásu. Do ní lze uložit drobnosti, jako jsou klíče nebo peníze. Tuto kapsičku lze odepnout a mít u sebe v případě, že batoh někde odložíte. Kapsička na zip je rovněž na víku.

odnímatelná kapsička na bederním pásu batohu Salewa Alp Trainer 35 + 3 man

Na dně batohu je ukrytá pláštěnka, která krásně obepne celý batoh, i když je plně naložený.

Z vnějšku batohu ještě naleznete stahovací šňůru, pod kterou lze dát třeba ručník nebo bundu na doschnutí. Po stranách jsou popruhy na uchycení trekových holí. Samozřejmostí je vývod pro hadičku vodního vaku.  
 

detail na boční kapsy na zip u batohu Salewa Alp Trainer 35 + 3 man Dostatečně hluboké boční kapsy na zip po celé délce batohu jsou ideální na věci, co potřebujete mít po ruce.
detail na postranní elastické kapsy u batohu Salewa Alp Trainer 35 + 3 man Elastické síťované boční kapsy vytvarované tak, abyste jejich obsah snadno vyndali / zandali i za chůze.


Zádový systém Air Fit 2.0

Zajímavě řešený je zádový systém Air Fit 2.0. Díky pevné 3D konstrukci je batoh v kontaktu se zády jen po stranách a v bederní oblasti, což velmi dobře řeší proudění vzduchu a snižuje oblasti, ve kterých máte oblečení mokré od potu. Podle vaší výšky, respektive délky zad lze zádový systém posunout nahoru nebo dolů. Je ukotven suchými zipy.

Výborné je i řešení „split straps“ (horní část ramenních popruhů má uprostřed průduch), což je poznávací znak všech batohů Salewa. Bederní pás má rovněž otvory, které pomáhají proudění vzduchu.

detail na zádový systém batohu Salewa Alp Trainer 35 + 3 man

Praktická zkušenost

Alp Trainer není prvním batohem od Salewy, který používám. Některá řešení pro mne tedy nebyla novinkou.

Jednoznačně pozitivně hodnotím zádový systém. Batoh perfektně sedí a záda zůstávají opravdu výrazně sušší. Nejprve jsem byl rozpačitý z poměrně velkého prohnutí destičky, která udržuje batoh od zad, směrem dovnitř batohu a měl jsem dojem, že to bude mít negativní vliv na balení věcí do batohu. Tato obava se ale nepotvrdila. Samozřejmě jsem měl při treku i tak v některých oblastech zpocená záda, ale rozhodně ne takovým způsobem, abych se musel převlékat.

Salewa Alp Trainer 35 + 3 man

Velmi se mi osvědčily postranní elastické kapsy, které jsou výborně tvarované. Batoh jsem vůbec nemusel sundávat a v pohodě jsem si mohl jednou rukou vytáhnout láhev, napít se a láhev opět vrátit na místo. Elastická síťovina umožňuje dát do těchto kapes i objemnější láhev. Dávejte si ale pozor, abyste naloženou síťovinovou kapsu netahali s batohem po zemi. Je náchylná k poškození.

batoh Salewa Alp Trainer 35 + 3 man

Další praktické detaily

Nejprve pláštěnka, jejíž barva je výrazná žlutá, což se za zhoršené viditelnosti na horách hodí. Kladně hodnotím i fakt, že kapsička, ve které je pláštěnka uložená, je na normální zip a ne na sucháč, který by škrábal a odrbával oblečení.

Dále pak kompresní popruhy po stranách, které jsou spojené k sobě na obou stranách a umožňují tak batoh stáhnout, aby byl souměrný.

Jediné, co bych batohu vytknul je fakt, že plně naložený nestojí samostatně, protože jeho dno je udělané do kulata. 

batoh Salewa Alp Trainer 35 + 3 man

shrnutí

S batohem jsem byl po celou dobu používání velmi spokojený a s klidným svědomím ho mohu doporučit. Pokud sháníte univerzální turistický batoh střední velikosti a preferujete jednoduchý, ale zároveň líbivý a funkční design, je Alp Trainer výbornou volbou.

s batohy Salewa Alp Trainer 35 + 3 man
 


Výhody:

  • zádový systém
  • barva a kapsa pláštěnky
  • tvar bočních kapes na lahve
  • jednoduché nastavení zad a všech popruhů
  • odepínací kapsička na bederním pásu


Nevýhody:

  • batoh nestojí samostatně
  • síťovina na bočních kapsách je náchylná k poškození

 


batoh Salewa Alp Trainer 35 + 3 manTechnické detaily

Batoh Salewa Alp Trainer 35 + 3 l man

materiál: Honeycomb, 100Dx280D Nylon Twill
zádový systém: AIR FIT 2.0
objem: 35 +3 l
rozměr: 65 x 23 x 30 cm
pláštěnka: ANO
hmotnost: 1352 g

DMOC: 3 899,- Kč

Batoh získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 

Testoval:

Tomáš Krpata TOMÁŠ KRPATA

Tenhle rodák z východních Čech skvěle doplňuje náš sympatický tým produktového oddělení. V Rock Pointu působí od roku 2015, ale outdoorových zkušeností už stihnul nasbírat až až. Kromě toho, že procestoval snad celý svět díky práci v cestovce (ne, nemluvíme o delegátovi na pláži v Itálii), a dobrodružně poznával zajímavé kouty planety, je venku kdykoliv je to možné. Na otázku, co dělá ve volném čase, odpověděl: Do narození dcery cestování, MTB, horská turistika, běžky, skialpy. Od narození dcery přebalování, krmení, občas běh a MTB, uspávání, občas výlet…
Jako produktový specialista se zaměřením na textil si užívá privilegium vidět jako jeden z prvních všechny outdoorové novinky, vybrat do Rock Point obchodů to pravé a ještě navíc při tom komunikovat se stejně naladěnými lidmi.


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Talon vyniká množstvím funkcí, širokou škálou použití a celkovou nízkou hmotností. Jak se osvědčil v praxi? Více v recenzi...

Test batohu Osprey Talon 33 l

01. 10. 2022
6 min čtení
Testy produktů
Léty osvědčená lezečka dostala svou tkaničkovou podobu. Jak se osvědčila zkušenému lezci Lukymu Klingorovi? Přečtěte si co od Šamanů můžete očekávat...
Duro LT - ultralehká novinka americké značky Osprey. Co nabízí tahle objemově nejmenší běžecká vesta z řady Duro? Šimon, orientační běžec, ji dal co proto a zhodnotil...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey