Test běžecké vesty Osprey Dyna 6l

7 min čtení 18. 09. 2020

Ultra běhům se věnuji dlouho a za tu dobu mi rukama prošlo velké množství běžeckých vest i batohů. Zkušenost se značkou Osprey ale dlouho chyběla. Pro běžce neměla co nabídnout. Před 3 lety tato progresivní a oblíbená značka konečně přišla s běžeckou modelovou řadou Duro. Šlo bohužel spíš o pánský střih, který ne každé běžkyni vyhovoval. Dočkala jsem se tedy až letos a novinku OSPREY DYNA 6 důkladně prověřila v průběhu akce „napříč Šumavou“, kdy jsme s kolegy během 4 dnů přeběhly Šumavu ze západu na východ s celkovými 170 km.

Na první pohled není pochyb o tom, že návrháři Osprey využili při vývoji běžeckého dámského modelu DYNA 6l zkušenosti s bratříčkem DURO. Jsou si hodně podobní. První, co ženu osloví, je moderní dámská barevná kombinace. Další odlišnosti jsem si pak potvrzovala během testu.


Prodyšný meshový materiál a váha do 290 g dělá z Dyny skvělou běžeckou parťačku. Určeno ženám!

Běžecká vesta splňuje vše, co očekávám

 • snadná dostupnost nesených věcí
  Na trati potřebuji bez toho, abych musela batoh sundat ze zad, dosáhnout na maximum věcí. Zejména výživové doplňky (tyčky, gely), telefon a podobně,
 • prostor na nezbytnosti
  Nesmí chybět prostor, kam umístit doklady, klíče, lékárničku, náhradní oblečení, čelovku a další věci, které mohou být na některých závodech i součástí povinné výbavy,
 • prostor na tekutiny
  Zejména na delší vzdálenosti je alfou a omegou dostatek tekutin, jejich umístění i dosažitelnost vlastních „pítek“,
 • možnost uchycení běžeckých holí
  Nedílnou součástí výbavy ultra běžce bývají běžecké hole, které by měly mít na batohu své místo s co možná nejjednodušší manipulací.


Sebelépe vybavený batoh ale u mě nebude úspěšný, pokud mi nesedne střihově a nebudou zvolené vhodné materiály.


Osprey Dyna je v ryze dámském střihu. Oproti "bráchovi" Duro má nejen užší rozpětí popruhů, ale i jiný tvar vykrojení

osprey Dyna nabízí ryze dámský střih

Běžecký batoh Osprey Dyna 6l mi sedl hned. Je to batoh vyrobený ve stylu běžecké vesty z pružného a lehkého materiálu. Má užší dámský střih, který pěkně obepne hrudník. Pokud zvolíte správnou velikost zad, neodstává ani kolem ramen. Dá se pohodlně a podle individuální potřeby stáhnout popruhy na bocích.


Do Osprey Dyna 6l se vejde všechno potřebné i na dlouhé běhy

Střih vesty Dyna je perfektní i díky využití síťovaného strečového materiálu na bocích a ramenních popruzích. Ze stejného materiálu jsou vyrobena i záda. Batoh díky tomu skvěle dýchá, byť samozřejmě zejména na zádech má „dýchání“ svoje limity.

Zapínání na hrudi pomocí dvou vodorovných popruhů, je výškově nastavitelné, pohodlné a manipulace s ním je snadná. Přezku jednoduše zacvaknete. Odepnutí proběhne hladce jejím lehkým odpáčením.
 

Síťované kapsy na softflasky můžete využít i třeba na tyčky nebo gely
Vodorovné hrudní popruhy jsou výškově nastavitelné a dobře ovladatelné i jednou rukou

Kam s tekutinami

Během přeběhu Šumavy jsme běželi 5-6 hodin denně za deštivého i slunečného počasí. Spotřeba tekutin byla velká, a přestože jsme na trase měli možnost pití doplnit, ocenila jsem 2,5 litru, které jsem mohla mít na startu u sebe.

Dvě ½litrové softflask lahve umístěné v elastických kapsách na prsou ramenních popruhů jsou součástí batohu už při nákupu. V kapsičkách jsou ukotvené elastickými očky. Díky tomu naplněné neposkakují a prázdné se nesklepávají na dno kapsy. Picí hadičky tak jsou stále v dosahu úst.


Běžecká vesta skvěle drží i při krkolomných sebězích

Softflask lahve lze snadno vyndat i při běhu. To je fajn, když se při závodě blíží občerstvovací stanice a potřebujete doplnit zásoby tekutin s minimální ztrátou času. Do kapsy pro hydrovak se vejde 1,5litrový rezervoár. Ten je nutné zakoupit samostatně a doporučuji zakoupit 100% kompatibilní rezervoár Osprey.

Vývody na picí hadičku jsou umístěny v ramenních popruzích, na nich i fixační oka pro lepší nasměrování hadiček. Sami si tak vyberete, kterou stranu využijete. Milou vychytávkou je magnetická úchytka na horním prsním popruhu, kde si zafixujete picí hadičku, která je také zakončená magnetem. Spojení drží spolehlivě i v krkolomných sebězích.

Magnetická koncovka pro uchycení konce picí hadičky hydrovaku
Magnetická koncovka pro uchycení konce picí hadičky hydrovaku

Kapsy a jejich rozmístění

Batoh3 velké kapsy na zip.  Ta nejblíž k zádům je na hydrovak, prostřední je nejmenší, určená na doklady, peníze a klíče (včetně karabinky na jejich zavěšení) a poslední na zbytek věcí, které na dlouhý běh potřebuji a nemusím je mít operativně po ruce.


Prostřední nejmenší kapsa je určená na doklady, klíče, čelovku apod.

Na boku jsou 2 kapsy, které jsou primárně součást systému pro uchycení holí. Pokud s sebou ale hole neberete, poslouží stejně jako další dvě kapsy na ramenních popruzích. Všechny jsou otevřené, elastické a využívám je na tyčinky, gely a další podobné drobnosti. Sáhnu a mám je. Nic neřeším.

Na levém hrudním popruhu je plochá kapsa na zip. Slouží na telefon, ale upřímně řečeno, pokud do hlavní kapsy na popruhu dám plnou „softflask“ lahev, je s umístěním telefonu už poměrně problém.

Jinak se ale do batohu OSPREY DYNA 6 vejde skutečně všechno potřebné.


Kapsička na mobilní telefon je na zip, aby se zabránilo vypadnutí

Regulovatelný objem

Objem vesty zvětšuje i elastická otevřená kapsa s popruhovými kompresními dotahy, do které osobně dávám třeba bundu. Pokud je tato kapsa prázdná nebo i celý batoh méně zaplněný, kompresními dotahy prostě zmenším objem.

Uchycení běžeckých holí

Nezbytnou součástí je sytém pro uchycení běžeckých holí. Vyžaduje trochu cviku, ale umístění je funkční a „uklizené“ hole při běhu nepřekážejí. Nedokázala jsem ale hole přichytit ani vyndat za běhu. To může být pro leckoho limitující.
 

Umístění běžeckých holí chce trochu potrénovat
 
Nebojte se dát ostrý hrod do síťované kapsy. Je k tomu určená

Co bych ještě uvítala

Bylo by fajn, kdyby prostřední malá kapsa na zip byla nepromokavá a doklady nebo telefon byly vždy v suchu bez ohledu na to, jestli si vzpomenu, že mám přibalit nepromokavý obal.  Dále by i při zohlednění minimalistického přístupu k batohu, mohlo být větší očko pro manipulaci nebo zavěšení vesty při sušení. Ale to je opravdu maličkost.


Pítka od softflasků se při běhu nikde "nebincají" a přitom jsou stále dobře dostupná

Sečteno, podtrženo

Za mě je to velmi vydařený běžecký batoh, který jsem ani po přeběhu Šumavy neodložila. Využívám ho i nadále při trénincích, závodech i během běžeckých kempů Running zone, které organizuji. A moc se těším, až bude dámská kolekce batohů a vest kompletní. Tedy i větší 15l batoh a minimalistická 1,5l vesta.


Dvě půllitrové lahve Softflask jsou součástí batohu už při nákupu

Text: Linda Beniačová
Foto: Rob Trnka, Jakub Cejpek, Jan Krabec
 


Technické detaily

Běžecká vesta Osprey Dyna 6l

materiál podšívky: strečový mesh
kapsy na zip: 3
kapsy na vodní rezervoár: 2 na ½l softflask, 1 na 1,5l hydrovak
úchyt holí: ANO
rozměr: V 41 cm x Š 20 cm x H 13 cm
hmotnost: 290 g

DMOC: 3 199,- Kč

Běžeckou vestu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

TestovalA:

Linda BeniačováLINDA BENIAČOVÁ

Je jednoznačně nejaktivnější závodnice v týmu. Trailová běžkyně se zaměřuje hlavně na ultra traily a čím delší je závod, tím lépe. Trailovou školou a tréninkovým hřištěm pro ni je od dětského věku Malá Fatra, v jejíž blízkosti vyrůstala. Vystudovala pedagogickou fakultu, obor TV v Nitře. V současné době žije Linda v Brně, kde vede běžecký klub Running zone, kde se potkávají všechny věkové i výkonnostní kategorie běžců. Její prioritou při vedení běžeckých tréninků pro sebe i pro klubové svěřence je individuální přístup, široké znalosti fyziologie a sportovní zkušenosti týkající se nejen běhání. Od roku 2019 je také na seznamu terapeutů metody SPS (SM systém). Je  amabasadorkou značky Dynafit.
Facebook: https://www.facebook.com/linda.beniacova

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...
Batoh, u kterého můžete velmi rychle schovat všechny popruhy a udělat z něj regulérní cestovní tašku třeba do letadla. Co vše umí, se dozvíte v recenzi...
Dámský batoh na dlouhé treky, který vám šetří záda a ideálně rozloží váhu? Krosnu Ariel II 55 l Káťa otestovala na treku GR221 a jak ji hodnotí si můžete přečíst v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey