Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Univerzálka, do středně obtížného terénu, zpevněné cesty i asfaltové úseky...

Test obuvi Hoka One One Challenger ATR 3

Nejsem z těch, kteří o sobě mohou říct, že jim neunikne žádná novinka nebo nový trend. Spíš naopak. Jsem trochu konzervativní. Musím se přiznat, že když se mě kolega ptal, co si jako celoživotní běžec a atletický trenér se skoro 25 letou praxí myslím o značce a botách Hoka One One, vůbec jsem netušil, o čem mluví…

Tak jsem se začal teoreticky seznamovat s francouzskou značkou extrémně odtlumených běžeckých bot, která se vydala zcela proti minimalistickému proudu poslední dekády. O něco později jsem rád využil možnosti osahat si „na vlastní nohy“ model Hoka One One Challenger ATR 3.

Podle popisu v katalogu pro mě ideální bota. Univerzálka, do středně obtížného terénu, zpevněné cesty i asfaltové úseky. Přesně tak to mám doma ve Stříbře. Pár set metrů asfaltu než se zanořím do lesa a pak už terén všeho druhu. Navíc lehká bota (269g, vel. 8,5 UK), historicky velmi úspěšná a nyní již ve třetí generaci.

 

Obuv Hoka One One Challenger ATR3
Obuv Hoka One One Challenger ATR3
Obuv Hoka One One Challenger ATR3

Rozpačité seznamování

Když jsem Challengery ATR 3 poprvé obul, říkal jsem si: „V tom se snad ani nedá běhat!“ Vlastně jsem se utvrdil v představě, kterou jsem si vytvořil z obrázků na internetu. Vysoká podešev = nestabilní bota. Připadal jsem si jako na balanční podložce. Reálně to ale bylo úplně jinak. Prostě šlo o zvyk na výrazně odlišný pocit při došlapu, odrazu i vysokou tlumivost. Po pár trénincích jsem si musel přiznat, že noha v botě sedí výborně.

Stabilizace chodidla

Ona vlastně reálně není posazená zdaleka tak vysoko nad terénem, jako tomu nasvědčuje pohled na 29 mm tlustou mezipodešev pod patou a 24 mm ve špičce. Chodidlo je totiž „zapušteno“ poměrně hluboko do tlumící pěny a leží v ní jakoby ve vaničce. Tato „obsázka“ chodidla funguje při běhu jako výborný stabilizátor. To jsem ocenil zejména při traverzech v terénu s větším sklonem, s kořeny nebo kameny, a protože běhám většinou zapřažený za psem, tak i při sebězích v náročném terénu. Těžko říct, do jaké míry je to shoda náhod.

Prevence zranění

Letošní zima byla celkem bohatá na sníh a já ji strávil spíš na lyžích, běžkách nebo skialpech. Běhat ve sněhu se mi nechtělo a tak jsem v únoru, když sníh v nižších polohách začal odtávat, začínal v podstatě od nuly. Očekával jsem bolavé všechno a zejména svaly na nohách. Jenže ono nic. Že by důsledek extrémní tlumivosti? Ač nevypadají, Challengery ATR 3 nezklamaly ani při rychlejších trénincích. Sprinterské boty to samozřejmě nejsou, ale běžecké intervalové úseky jsem v nich zvládal dobře a troufám si tvrdit, že část energie z došlapu se spolehlivě vrací do odrazu.

Výborná přilnavost v terénu

Co možná nejkratší oporové fázi běžeckého kroku jednoznačně napomáhá i výrazně kolébkovitý tvar mezipodešve - geometrie Mate Rocker. Běžec se prostě přirozeně „zhoupne“ z paty na špičku.

Když už jsem se dostal až k podrážce, tak poměrně velké styčné plochy s terénem rozhodně nesvědčí hlubokému blátu a hlavně sněhu. Prostě nejsou to ortodoxní krosovky! Jinak 5mm grip poskytoval na všech podkladech dostatečnou oporu při odrazu a také přilnavost, včetně třeba mokrých kamenů, byla víc než uspokojivá. V tomhle případě dobře posloužila směs speciální gumy s kevlarem na nejexponovanějších místech podrážky - pod patou a v celé přední části.

Logickou daní za přilnavost je lehce zvýšené opotřebení podrážky na tvrdých površích. Měl jsem obavu, jestli neúměrně rychle nezničím prostřední část podrážky, která není nijak speciálně chráněná. Zatím však po cca 250 naběhaných kilometrech odolává atakům kamenů a dalších destruktorů. Pro mě osobně je určitě výhodou, že v podrážce nejsou zabudované žádné plastové zpevňující prvky a boty jsou pronačně neutrální. Případnou potřebu pronační nebo supinační nohy bych doporučil řešit ortopedickými vložkami, vytvarovanými na míru. Abych informace k této zásadní častí boty podal kompletní, zbývá doplnit 5 mm drop.

Obuv Hoka One One Challenger ATR3

Svršek bot

Svršek modelu Hoka One One Challenger ATR 3 je designově spíše usedlý. Je ušitý z jednoho dílu prodyšného polyesterového jemně síťovaného materiálu a jediný šev najdete v napojení textilní části ochranného lemu na okopu špičky. Veškeré designové i fixační funkční prvky jsou nalaminované zvenčí. Totéž platí i o vyztužení otvorů pro zdrhovadla. Střih se mi zdál trochu širší, ale tento můj pocit jsem konzultoval s kolegy a ti podobnou zkušenost neudělali. Problém byl tedy spíš ve mně.

Bota je extrémně pohodlná a umožňuje chodidlu při běhu přirozeně pracovat. Plusem jsou reflexní doplňky, které sice v terénu nevyužijeme, ale nezapomínejme, že Challenger ATR 3 jsou univerzální boty. Plochá zdrhovadla se samovolně nerozvazují a nikde netlačí.

Životnost

Co zatím nejsem schopný posoudit, je životnost jednotlivých částí, i boty jako celku, uvidíme po několika stovkách kilometrů. Svršek je zatím bez nejmenších náznaků problémů. O podešvi jsem se zmínil výše. Tlumicí pěna EVA zatím žádné důvody k nespokojenosti nedává. Věřím, že tvarová paměť pěny vyhoví i těžším běžcům, kterým bych modely Hoka One One obzvlášť doporučil.

Shrnutí

Celkový pocit z modelu Hoka One One Challenger 3 (cena 3299 Kč) mám veskrze pozitivní. I běžcům s horší technikou běhu, vyšší hmotností nebo v rekonvalescenci, umožní absolvovat tréninky ve větším objemu. Tlumivost mezipodešve pošetří váš pohybový aparát.

Jsem si jistý, že boty Hoka One One na našich obchodech určitě nepřehlédnete. Pokud budete mít pochyby, neváhejte sáhnout po našich testovacích botách!

Obuv Hoka One One Challenger ATR3:

použití: středně obtížný terén, zpevněné cesty
Drop: 5 mm
hmotnost: 269g, vel. 8,5 UK

Cena: 3.299,-
Obuv zakoupíte na našem e-shopu i kamenných Rock Point prodejnách se zaměřením na běžecké vybavení:
-
Plzeň - Americká 54 Praha -OC LETŇANY, Brno - OC OLYMPIA a Ostrava - FORUM NOVÁ KAROLINA

 


Výhody:

  • vysoká tlumivost
  • velmi dobrá stabilita chodila
  • dobrá přilnavost a spolehlivost při odraze
  • reflexní prvky
  • velmi pohodlné
  • nízká hmotnost
     

Nevýhody:

  • mírně zvýšené opotřebení podrážky při používání na tvrdých površích

 


Testoval:

Jan KrabecHonza Krabec


Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.

otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Že neexistuje univerzální bota? Jak jinak ale nazvat Terradory Open Toe. Hodí se do města, na lehčí turistiku a nebojí se ani vody...
Extrémně lehká a velmi dobře tlumená bota s atraktivním designem, kterou oceníte jako začátečník i zkušený běžec...
Kalhoty, které ochrání před deštěm a nepřízní počasí? Hannah Alary.  Skvělé prevlečné membránovky jsme testovali v našich horách...