Test bouldermatky Edelrid Balance

4 min čtení 30. 04. 2021

V současné době, kdy je díky zavřeným umělým lezeckým stěnám outdoor bouldering v kurzu, bych vám rád představil bouldermatku, která nemá na trhu s přenosnými dopadovými plochami obdoby.

bouldermatka Edelrid Balance s integrovaným čističem lezeček

Polštář plný kuliček podobný jako sedací pytel k televizi

Edelrid Balance je inovativní bouldermatka, která je vybavená integrovaným polštářem z “tlumících kuliček”, které mají za úkol přizpůsobit se členitému terénu a sklonu dopadiště. Pravda, rozhodně se nepovažuji za žádného extra zkušeného outdoor bouldristu, přesto mě lezení na šutrech venku dost baví a bouldermatce jsem díky lockdownu dal během podzimu celkem zabrat.

Edelrid Balance se skvěle přizpůsobí terénu

Jako asi každý kousek, který inženýři z Edelridu uvedou na trh, působí “bouldřice” precizním dojmem. Zároveň ale přiznávám, že v okamžiku, kdy jsem ji vybalil z krabice, byl jsem (stejně jako u jakýchkoliv jiných inovací) trochu napjatý, jak bude bouldermatka v reálu pod kamenem fungovat.

Sbalenou bouldermatku do terénu přenesete celkem snadno a pohodlně díky nastavitelným zádům a bedernímu popruhu a bez problému do ní sbalíte navíc i třeba lezečky, mágo a další drobné lezecké vybavení. My jsme uvnitř složené bouldermatky nosili “sit-startku”.
 

Edelrid Balance nadno přenositelná - pohled zpředu
Edelrid Balance snadno přenositelná - pohled zadní

Neustále montování

V okamžiku, kdy přijdete do skal a vyberete svůj šutr, začíná trochu pakárna. Bouldermatku musite nejprve rozložit z módu “transport” abyste ji vzápětí zase složili do módu “climbing”. Polštář je potřeba pořádně zafixovat čtyřmi ALU přezkami po obvodu bouldermatky. Což je, pravda, po chvilce už trochu otrava a člověku se časem už skoro nechce matraci kamkoliv jinam přenášet a zase to všechno montovat.
 

Edelrid Balance složená
Edelrid Balance detail na ALU nerozbitnou přezku

Párkrát jsem byl líný a na fixování polštáře před lezením se vykašlal, chyba. Bouldermatka pod vámi pak slušně plave, je nestabilní a dopad na ni zavání průserem. Tudy určitě cesta nevede.

Edelrid Balance

Funguje a tlumí

Samotná funkčnost tlumícího pytle a jeho přizpůsobovist členitému terénu mi přišla celkem dobrá. Kuličky oceníte především, když se pod vaším “problémem” nachází větší kameny nebo kořeny na rovině. Jakmile jste v nakloněném terénu, bouldermatka ujíždí a je třeba ji vypodložit druhou.

Komfort při dopadu a tlumení vašich nepovedených pokusů mají u bouldermatky Balance na starosti tři vrstvy - dva druhy tlumící pěny různé tloušťky (dohromady 10 cm) a již zmíněné kuličky. Celková tloušťka matrace umí dosáhnout až 25 cm (podle pozice kuliček).

Edelrid Balance si díky kuličkám přizpůsobíte na výšku až 25 cm

Nikdy jsme neměli pocit, že by byla bouldermatka příliš tvrdá nebo naopak až moc měkká. Osobně si ale dokážu představit vylepšení v podobě toho, že k bouldermatce dostanete navíc pár set gramů kuliček a ty si můžete dovnitř sami přisypávat/odsypávat podle potřeby a měnit si tak tvrdost dopadu a jeho přizpůsobení podkladu vlastnoručně.

Edelrid Balance - tlumící kuličky si sami můžete přidávat / ubírat dle potřeby

Odolná, precizní a vychytaná

Vnější obal tlumících vrstev je velmi odolný a vyrobený z impregnovaného materiálu a bouldermatka v tomhle ohledu působí celkem nezničitelně. Stylová a praktická je integrovaná podložka s”Ěčkém” na čištění lezeček v rohu dopadové plochy a taky madlo na boku vyrobené z kusu lana na rychlé přenášení. Samozřejmostí je i možnost spojení s další bouldermatkou pomocí bederního popruhu (jak pro dopad, tak i pro transport).

Edelrid Balance pohled na popruhy pro přenos

Osobně se mi tahle inovativní myšlenka řešení bouldermatky a její snaha přizpůsobit se členitému dopadišti cekem líbí. Jak už jsem ale zmínil výše, její neustále montování je celkem otrava. Balancku bude prostě asi vždycky dobré kombinovat v terénu minimálně ještě s jednou standardní bouldermatkou. Ostatně, málokdy si vystačíte během bouldrování pouze s jednou matrací. 

Edelrid Balance
 


Výhody:

  • přizpůsobivost terénu a sklonu dopadiště díky “polštáři s kuličkami”
  • odolný a impregnovaný svrchní materiál
  • precizní a nerozbitné ALU spony
  • nastavitelná záda
  • integrovaná podložka na čištění lezeček


Nevýhody:

  • zdlouhavá manipulace s tlumícím polštářem

 


Technické detaily

bouldermatka plná Bouldermatka Edelrid Balance
Video přímo z dílny Edelrid: VIDEO - BALANCE


dopadová plocha: 130 x110 cm
rozměr po sbalení: 112 x 67 x 35 cm
tloušťka: až 25 cm
hmotnost: 5,8 kg

Nabídka bouldermatek »

Bouldermatky získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Testoval:

Lukáš KlingoraLUKÁŠ KLINGORA

Horský průvodce a instruktor lezení. Baví mě všechny druhy horolezectví, skialpinismu a pohybu v horách. Od lezení sportovek, tradičního lezení na písku a zimního lezení ve Skotsku přes ledolezení a výstupy v Alpách až po skialpové túry v Krkonoších a Beskydech, ferratové přechody v Dolomitech nebo trekování v Himalájích. Rád jezdím také i na horském kole.

lukymountain.cz
IG: @lukymountain.cz

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey