Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test brýlí Julbo Aerospace Zebra light red

Ano, je třeba si přiznat, že většinu volného času v zimním období trávím na horách. Buď na sjezdovkách, ale většinou spíše na skialpových túrách. Člověk je neustále vystaven všemožným typům počasí, a proto si ne vždy vystačí s jednou univerzální výbavou.

Univerzální brýle na skialpinismus

Mezi kousky, které zabírají v batohu místo, patří minimálně dvoje brýle, sluneční a lyžařské. Jistě pochopíte mé nadšení, když jsem zjistil, že francouzská firma Julbo vyrábí univerzální brýle, jak na sjezdové lyžování, tak na skialpinismus. Popravdě musím říct, že mě myšlenka skialpinistických brýlí zprvu spíše pobavila. Vždyť na cestu dolů z kopce mi stačí ty lyžařské a chodit do kopce v brýlích je přeci holý nesmysl. Pokud tedy nepere slunce.

Člověk se potí a brýle se musí zákonitě mlžit. Navíc brýle slouží především jako ochrana proti sněhu a větru, když jedete z kopce, tak proč je mít na hlavě i při chůzi? No, nedalo mi to, brýle jsem pořídil a to, co následovalo, totálně změnilo můj život na horách a nebojím se to nazvat převratnou novinkou.
 

Je to zázrak?

Ani nechápu, jak jsem bez nich mohl těch 40 let žít. Navíc mi přijde neuvěřitelné, že se o těchto brýlích nepíše ve všech „odborných“ časopisech jako o revoluci. Jak to, že jsem jejich kouzlo musel objevit až já osobně? Pravda na Youtube lze shlédnout pár videí, na zahraničních webech se také občas nějaká recenze vyskytne, ale oslavné ódy, adekvátní velikosti tohoto převratného objevu v našich končinách nikde. Nezbývá tedy, než vám tento malý zázrak poprvé stručně popsat v češtině.

Kouzlo jménem výklopné sklo

To, co dělá brýle Aerospace výjimečnými a odlišuje je od ostatních lyžařských brýlí je totiž jejich výklopné sklo. Jednoduchým pohybem zatlačíte palcem a ukazováčkem na drobné výstupky po stranách a rázem mezi brýlemi a sklem vznikne až centimetrová mezera, která dokonale odvětrá srážející se vlhkost. Jak při cestě do kopce, tak třeba i při husté mlze při normálním lyžování. Když se vám zdá, že větrat nepotřebujete, sklo snadno zacvaknete zpět a brýle jsou opět dokonale uzavřeny – žádná mezera. Manipulace se sklem je velmi snadná, dokonce i v mohutných lyžařských rukavicích.

Brýle na sjezd i na skialp výstupy - Julbo Aerospace lihgt red

Nezamlží se!

Určitě všichni znáte stav, kdy hustě sněží, všude kolem neprůstupná mlha a ke všemu máte totálně orosené brýle, které se hned po otření zase spolehlivě zamlží. Tak na to už můžete klidně zapomenout. Mám brýle odzkoušené na sjezdovkách ve všech více či méně představitelných druzích počasí a ani jednou se mi nezamlžily.

Navíc když si sundáte lyžařské brýle z očí a necháte je chvíli na čele, zákonitě se hned zapaří. Problém? Nikoli. Před sjezdem si vytvoříte libovolnou mezeru a po pár metrech se vše ihned odvětrá. Zázrak? Nikoli. Revoluce!

Uvidíte i ve vichřici!

Z pochybností o smyslu nošení lyžařských brýlí při cestě do kopce mě vyvedla zkušenost, kdy na hřebeni začal foukat nesnesitelný vítr, který s sebou navíc nesl ostré krupičky zmrzlého sněhu. Všichni moji kamarádi se začali omotávat do různých šátků, kapucí a jiných pomůcek, přesto nebyli schopni pokračovat v chůzi, protože neviděli na krok.

Já jsem si vytáhl brýle Julbo Aerospace a bylo vyřešeno. S nepatrnou mezerou, která zaručovala odvětrání jsem v pohodě šel dál a cestu jsem měl pod kontrolou. Samozřejmě, že jsem osleplým kamarádům pomáhal a naváděl je. Zázrak? Nikoli. Revoluce!

Sklo se přizpůsobí světelným podmínkám

Zásadním bonusem je samozabarvovací sklo, které se ztmavuje dle intenzity světla. V mém případě se jedná o zorník Zebra Lite Red se stupněm ztmavení 1-3 a s jemným zabarvením do růžova, díky kterému vidíte rozjasněně i když je pod mrakem nebo pozdní odpoledne nebo soumrak. Stupeň zatmavení číslo 3 pak bohatě dostačuje pro slunečné dny na horách.

Pokud se rozhodnete a je to více než vhodné, používat tyto brýle místo slunečních, výrobce v balení dodává jakousi stříšku, kterou si vložíte mezi brýle a sklo. Tím pádem zacloníte sluneční paprsky svrchu a vaše oči jsou stále dokonale chráněny ze všech stran.

Obal proti poškrábání

Zlatým hřebem na závěr je v balení dodávaný obal, který má vyztuženou přední část v místě kontaktu se sklem. Nehrozí tedy poškrábání, například od maček nebo jiného ostrého předmětu v batohu.

Shrnutí

Ačkoli brýle Julbo Aerospace nejsou nejlevnější, navíc za variantu s fotochromatickým sklem zaplatíte ještě trochu více. Ovšem to, co přinášejí, rozhodně za tu investici stojí. Kupujete si sluneční i sjezdové brýle v nejvyšší kvalitě v jednom. Navíc s nejdokonalejším řešením pro eliminaci mlžení, jaké byly dosud uvedeny na trh.

Z mého pohledu se určitě jedná o kandidáta na titul „výrobek roku“ ve sportovním vybavení, jelikož s podobně inovativním produktem už jsem se léta nesetkal. Až je vyzkoušíte na vlastní oči, jistě pro ně budete hlasovat taky.

brýle sjezdové Julbo AEROSPACE Zebra Light RedTechnické detaily:

Brýle Julbo Aerospace Zebra light red

skla: Sférická dvojitá skla Zebra Light Red
samozatmavování: ano, kat 1-3
odvětrání: SuperFlow Systém
ochrana proti zamlžení: ano, vrstva Anti-fog

DMOC: 4.599,- Kč
Brýle získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 

testoval:

TOMÁŠ KUČERA

Tomáš KučeraMáte někdy pocit, že všechno stojí za houby a nic nemá cenu? Skočte za Kůčou. Tenhle neskutečně pozitivně naladěnej člověk nikdy neztrácí naději a jde si vždycky přímou cestou za svým cílem. Dokáže vás tím nakazit, zvedne vám náladu o 200% a vy pak máte najednou pocit, že nic není nemožný. Šéfuje prodejnám Rock Point na Moravě a v severních Čechách a navíc pro vás ještě vybírá produkty ze sortimentu prAna. Jeho život absolutně koresponduje se strategií téhle značky. V práci ho baví neformálnost oboru, propojení příjemného s užitečným a taky spolupráce s lidmi na stejné vlně. Volný čas vyplňuje během, na biku, na silničce, na skialpech, na skále, s knížkou, s muzikou a v neposlední řadě taky se svýma dvojčatama.
 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Že neexistuje univerzální bota? Jak jinak ale nazvat Terradory Open Toe. Hodí se do města, na lehčí turistiku a nebojí se ani vody...
Extrémně lehká a velmi dobře tlumená bota s atraktivním designem, kterou oceníte jako začátečník i zkušený běžec...
Kalhoty, které ochrání před deštěm a nepřízní počasí? Hannah Alary.  Skvělé prevlečné membránovky jsme testovali v našich horách...