Test brýlí Julbo Fury SP3 CF

5 min čtení 02. 12. 2021

V průběhu 216 km dlouhého přeběhu „napřič Krušnými horami“ jsem mimo jiné měl možnost otestovat brýle Julbo Fury SP3 CF.  Novinku pro vyznavače cyklistiky, běhání, běžkování a aktivního pohybu vůbec.

Obsah:

Široké zorníky Julbo Fury brýlí vám ochrání oči před sluncem, kamínky, deštěm nebo hmyzem
Široké zorníky vám ochrání oči před sluncem, kamínky, deštěm nebo hmyzem

Mám již dobrou zkušenost s brýlemi na skialp a sjezdové lyžování (model Aerospace) od této tradiční francouzské značky. U slunečních brýlí jsem zatím preferoval jistou zámořskou značku a byl jsem zvědavý, jak dopadne srovnání.

Design a konstrukce

Brýle Fury mě na první pohled zaujaly především designem - modrobílá kombinace se mi prostě zamlouvá. Brýle se mi dostaly do rukou v den výběhu přes Krušky a musím říct, že během tohoto pětidenního dobrodružství, jsem měl možnost je celkem zevrubně otestovat.

Milovníky minimalismu jistě potěší jejich nízká hmotnost. Váží 25 g a na hlavě je díky tomu někdy ani necítíte, takže pozor, abyste o ně nedopatřením nepřišli. Pro snadnější přenášení k nim v balení dostanete bílý látkový sáček. Pevné pouzdro bohužel chybí.

Brýle Julbo Fury váží zanedbatelných 25 g, na nose je vůbec necítíte
Díky zanedbatelné hmotnosti 25 g je na nose vůbec necítíte

Skla a barevný filtr

V základu se brýle dodávají se skly Spectron 3 CF. Spectron znamená označení pro polykarbonátový zorník. CF značí Color Flash, tedy barevný tón skel a nemá to co dělat s tím, kolik a jaké barevné spektrum budou brýle reprezentovat, jde pouze o to, jak budou skla na pohled vypadat. Jedná se tedy čistě o vzhled a to, jak Vám budou ladit s outfitem. Ke vzhledu asi není, co dalšího dodat.

Důležitou vlastností je ochrana proti slunci. U výrobce jsem našel, že mají ochranu kategorie 3.  Jde o přesně definovanou hodnotu zatmavení zorníku Spectron, která pak určuje doporučené podmínky užití brýlí. Kategorie 3 znamená horské podmínky a ostré slunce.  Nejen proto jsem brýle podrobil intenzivní uživatelské zkoušce ve vyšších nadmořských výškách v průběhu srpnového Rock Point Trail running kempu v rakouském Hinterstoderu.

Asi Vás nepřekvapí, že i tady se bestie (volný překlad z angl. Fury) osvědčily. Na přímém slunci žádný problém a i při přechodech mezi stínem a sluncem byly všechny podstatné detaily alpské stezky  jasně čitelné.

Julbo čočky se sluneční ochranou z kategorie 3 nabízí jasné čtení terénu během ostrého slunce i přechodu světlo-stín
Julbo čočky se sluneční ochranou z kategorie 3 nabízí jasné čtení terénu během ostrého slunce i přechodu světlo-stín

další detaily

Julbo na svých stránkách popisuje některé vychytávky, které by Vám měly nošení velmi zpříjemnit. Většinu těchto vychytávek jsem u modelu Fury otestoval a je to tak. Již jsem zmínil lehkost brýlí a ke komfortu nošení přispívá i speciální ukončení paciček, které pohlcuje drobné otřesy a brýle vám tedy neposkakují na hlavě. To mohu potvrdit, protože při běhu je těch otřesů při odrazech a došlapech nepočítaně a nikdy se mi nestalo, že by brýle nebyly na svém místě.

Postrnice u brýlí Fury Julbo jsou ošetřeny tak, že nekloužou ani se na nich nezachytávají vlasy
Speciální zakončení postranic tlumí otřesy a brýle vám na obličeji za běhu neposkakují

Ke komfortu nošení určitě patří i pevné, ale zatím stále příjemné provedení brýlí kolem nosu. Občas se mi stává, že při celodenním nošení se mi na nose objeví od “paciček” nepříjemné otlačeniny. To se u Fury nestalo. Měl jsem je na očích většinu času stráveného v Krušných horách a nebyl žádný problém.

Precizní provedení rámečku kolem nosu a postranic zajišťuje výborný komfort během nošení
Precizní provedení rámečku kolem nosu zabrání tvorbě otlačenin během celodenního nošení

mlží se nebo nemlží?

Dostávám se nyní k jedné z nejdůležitějších otázek u sportovních brýlí: „Mlží se nebo nemlží?” Musím říct, že NEMLŽÍ! A to ani při vysoké intenzitě, kdy funíte do pořádného kopce, jsem neměl sebemenší problém vidět na cestu před sebou tak, abych věděl, kam šlapu. K tomu také přispívá speciální povrch brýlí, který je z jemného materiálu a nelepí se na něj vlasy. Nebude se vám tedy stávat to, že Vám vlasy zapatlají čočky. Navíc jsou to už svou konstrukcí otevřené brýle, takže mají skvělé odvětrání.

Brýle Fury otestovány při přeběhu Šumavy, tj. na více než 200 km
Brýle perfektně drží na obličeji i během dlouhých maratonských tratí, kdy jste propoceni až za ušima

Jsou i nějaká negativa?

Dosud jsem jenom chválil. Jsou i nějaká negativa? Třeba chybějící samozabarvovací (fotochromatické) zorníky… Ale pouze do té doby, než zjistíte, že Julbo pro model Fury fotochromatické zorníky také nabízí např. Furry Reactiv PF.

Nebo a myslím, že je to spíše subjektivní pocit, dokázal bych si je představit se širšími zorníky. Jinak se negativa na těchto brýlích opravdu těžko hledají a už rozumím našim biatlonistům, že si tohoto výrobce z francouzského pohoří Jura, který se výrobě brýlí věnuje od roku 1888, vybrali jako svého dodavatele sportovních brýlí.

I já jsem se svoji volbou spokojený a Julbo Fury se staly pevnou součástí mé běžecké výbavy na delší běhy ve slunečném počasí.

Brýle Fury ochrání oči i před nepříjemným padajícím deštěm
Brýle Julbo Fury se staly základem mé běžecké výbavy za jakéhokoliv počasí

Technické detaily

Brýle Julbo Fury SP3 CFBrýle Julbo Fury SP3 CF

konce nožiček: Grip Tech proti zachytávání vlasů
nosník: Nose Grip pro příjemné usazení
šířka zorníku / nosníku: 131 mm / 15 mm
délka nožiček: 115 mm
samozatmavovací čočky: NE
propustnost světla: kategorie 3
barevný filtr skel: ANO
hmotnost: cca 25 g

MOC: 2 599,- Kč

Brýle získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

Testoval:

muzik-martin
MARTIN MUŽÍK

V mládežnických kategoriích nadějný běžec na atletickém oválu. Reprezentant České republiky, mnohonásobný mistr České republiky, účastník mládežnických Mistrovství Evropy v dráhové atletice i krosu, 11. místo na Mistrovství světa v běhu 3000 m překážek dorostenců. V posledních letech se věnuje trailovému běhání a v letech 2018 i 2019 si doběhl pro několik medailových umístění v Rock Point Horských výzvách. Ambasador značky Dynafit.

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Běžecké šortky, které se nevyhrnují? Ronhill Revive vzala kolegyně Káťa nejen do luk za barákem, ale i k moři. Jak se osvědčily?
Nejlehčí bunda této kategorie na trhu. Crazy Fly váží 40 g. Jak je odolná a kde ji nejvíce využijete? Kolega Tomáš ji testoval a jak ji hodnotí zjistíte...

Test bundy Crazy Fly jacket

06. 08. 2022
5 min čtení
Testy produktů
Lehká turistická obuv na rychlé přesuny přírodou. Nubuková kůže s Gore-Tex membránou a masivním tlumením se mi osvědčila. Proč...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey