V průběhu 216 km dlouhého přeběhu „napřič Krušnými horami“ jsem mimo jiné měl možnost otestovat brýle Julbo Fury SP3 CF. Novinku pro vyznavače cyklistiky, běhání, běžkování a aktivního pohybu vůbec.
Široké zorníky vám ochrání oči před sluncem, kamínky, deštěm nebo hmyzem
Mám již dobrou zkušenost s brýlemi na skialp a sjezdové lyžování (model Aerospace) od této tradiční francouzské značky. U slunečních brýlí jsem zatím preferoval jistou zámořskou značku a byl jsem zvědavý, jak dopadne srovnání.
Design a konstrukce
Brýle Fury mě na první pohled zaujaly především designem - modrobílá kombinace se mi prostě zamlouvá. Brýle se mi dostaly do rukou v den výběhu přes Krušky a musím říct, že během tohoto pětidenního dobrodružství, jsem měl možnost je celkem zevrubně otestovat.
Milovníky minimalismu jistě potěší jejich nízká hmotnost. Váží 25 g a na hlavě je díky tomu někdy ani necítíte, takže pozor, abyste o ně nedopatřením nepřišli. Pro snadnější přenášení k nim v balení dostanete bílý látkový sáček. Pevné pouzdro bohužel chybí.
Díky zanedbatelné hmotnosti 25 g je na nose vůbec necítíte
Skla a barevný filtr
V základu se brýle dodávají se skly Spectron 3 CF. Spectron znamená označení pro polykarbonátový zorník. CF značí Color Flash, tedy barevný tón skel a nemá to co dělat s tím, kolik a jaké barevné spektrum budou brýle reprezentovat, jde pouze o to, jak budou skla na pohled vypadat. Jedná se tedy čistě o vzhled a to, jak Vám budou ladit s outfitem. Ke vzhledu asi není, co dalšího dodat.
Důležitou vlastností je ochrana proti slunci. U výrobce jsem našel, že mají ochranu kategorie 3. Jde o přesně definovanou hodnotu zatmavení zorníku Spectron, která pak určuje doporučené podmínky užití brýlí. Kategorie 3 znamená horské podmínky a ostré slunce. Nejen proto jsem brýle podrobil intenzivní uživatelské zkoušce ve vyšších nadmořských výškách v průběhu srpnového Rock Point Trail running kempu v rakouském Hinterstoderu.
Asi Vás nepřekvapí, že i tady se bestie (volný překlad z angl. Fury) osvědčily. Na přímém slunci žádný problém a i při přechodech mezi stínem a sluncem byly všechny podstatné detaily alpské stezky jasně čitelné.
Julbo čočky se sluneční ochranou z kategorie 3 nabízí jasné čtení terénu během ostrého slunce i přechodu světlo-stín
další detaily
Julbo na svých stránkách popisuje některé vychytávky, které by Vám měly nošení velmi zpříjemnit. Většinu těchto vychytávek jsem u modelu Fury otestoval a je to tak. Již jsem zmínil lehkost brýlí a ke komfortu nošení přispívá i speciální ukončení paciček, které pohlcuje drobné otřesy a brýle vám tedy neposkakují na hlavě. To mohu potvrdit, protože při běhu je těch otřesů při odrazech a došlapech nepočítaně a nikdy se mi nestalo, že by brýle nebyly na svém místě.
Speciální zakončení postranic tlumí otřesy a brýle vám na obličeji za běhu neposkakují
Ke komfortu nošení určitě patří i pevné, ale zatím stále příjemné provedení brýlí kolem nosu. Občas se mi stává, že při celodenním nošení se mi na nose objeví od “paciček” nepříjemné otlačeniny. To se u Furynestalo. Měl jsem je na očích většinu času stráveného v Krušných horách a nebyl žádný problém.
Precizní provedení rámečku kolem nosu zabrání tvorbě otlačenin během celodenního nošení
mlží se nebo nemlží?
Dostávám se nyní k jedné z nejdůležitějších otázek u sportovních brýlí: „Mlží se nebo nemlží?” Musím říct, že NEMLŽÍ! A to ani při vysoké intenzitě, kdy funíte do pořádného kopce, jsem neměl sebemenší problém vidět na cestu před sebou tak, abych věděl, kam šlapu. K tomu také přispívá speciální povrch brýlí, který je z jemného materiálu a nelepí se na něj vlasy. Nebude se vám tedy stávat to, že Vám vlasy zapatlají čočky. Navíc jsou to už svou konstrukcí otevřené brýle, takže mají skvělé odvětrání.
Brýle perfektně drží na obličeji i během dlouhých maratonských tratí, kdy jste propoceni až za ušima
Jsou i nějaká negativa?
Dosud jsem jenom chválil. Jsou i nějaká negativa? Třeba chybějící samozabarvovací (fotochromatické) zorníky… Ale pouze do té doby, než zjistíte, že Julbo pro model Fury fotochromatické zorníky také nabízí např. Furry Reactiv PF.
Nebo a myslím, že je to spíše subjektivní pocit, dokázal bych si je představit se širšími zorníky. Jinak se negativa na těchto brýlích opravdu těžko hledají a už rozumím našim biatlonistům, že si tohoto výrobce z francouzského pohoří Jura, který se výrobě brýlí věnuje od roku 1888, vybrali jako svého dodavatele sportovních brýlí.
I já jsem se svoji volbou spokojený a Julbo Fury se staly pevnou součástí mé běžecké výbavy na delší běhy ve slunečném počasí.
Brýle Julbo Fury se staly základem mé běžecké výbavy za jakéhokoliv počasí
konce nožiček: Grip Tech proti zachytávání vlasů nosník: Nose Grip pro příjemné usazení šířka zorníku / nosníku: 131 mm / 15 mm délka nožiček: 115 mm samozatmavovací čočky: NE propustnost světla: kategorie 3 barevný filtr skel: ANO hmotnost: cca 25 g
V mládežnických kategoriích nadějný běžec na atletickém oválu. Reprezentant České republiky, mnohonásobný mistr České republiky, účastník mládežnických Mistrovství Evropy v dráhové atletice i krosu, 11. místo na Mistrovství světa v běhu 3000 m překážek dorostenců. V posledních letech se věnuje trailovému běhání a v letech 2018 i 2019 si doběhl pro několik medailových umístění v Rock Point Horských výzvách. Ambasador značky Dynafit.
Nejlehčí bunda této kategorie na trhu. Crazy Fly váží 40 g. Jak je odolná a kde ji nejvíce využijete? Kolega Tomáš ji testoval a jak ji hodnotí zjistíte...