Test brýlí Julbo Rush Reactiv PF 0/3

5 min čtení 15. 03. 2021

Všichni, kteří mají v krvi outdoor, francouzského výrobce brýlí Julbo dobře znají. Firma Julbo byla založena už v roce 1888 a staví na bohaté historii výroby brýlí do hor, do hodně vysokých hor, na ledovce, na skály. Její sídlo najdete ve francouzském pohoří Jura. Od výrobce optiky pro horská dobrodružství se přirozeně značka rozprostřela i na pole ostatních individuálních sportů a i zde platí za výrobce brýlí špičkové kvality.

Brýle Julbo Rush Reactiv PF 0/3 mají téměř čirá skla

nový model Rush

Tento model je pro ty, kteří vyžadují nekompromisní sportovní brýle. Jsou skvěle odvětrané, design podporující perfektní usazení na obličeji a Julbo Reactiv Photochromatic “skla”, která se přizpůsobí jakékoliv světelné situaci. To vše při váze cca 38 g.

Design a usazení

V krabičce bylo polotvrdé ochranné pouzdro na zip a uvnitř v bílém pytlíku brýle. Po prvním vybalení zaujalo zpracování. Brýle v ruce působí dojmem, že s nimi opravdu můžete na Hawajský Ironman, Tour de France nebo do divokých MTB trailů. A vlastně spousty a spousty dalších aktivit.

Skla po vybalení jsou téměř čirá a odvětrání je dílensky zvládnuto perfektně. Usazení na obličeji je pevné a stabilní, což je dáno především fortelní konstrukcí. Nejsou jako super-super lehké brýle, které se z podstaty věci konstrukčně kroutí a u nichž k přesnému a rovnému usazení na obličeji brání i pár vlasů mezi nožičkou a uchem.

Když máte na hlavě helmu, pod helmou šátek nebo cykločepici, tak je to přesně konstrukce, kterou chcete, aby brýle měly. I když pro někoho možná až moc dlouhé dozadu. V některých situacích konce nožiček podebíraly upínání helmy. Ale to se týká i kombinace tvaru mé hlavy, navlečení a typu helmy.

Sportovní brýle Julbo Rush Reactiv jsou ideální na cyklistiku

Fotochromatika neboli samozatmavování

Rush Reactiv PF 0/3 je model s nejsvětlejšími skly. Skla jsou téměř čirá. A co vlastně znamená označení PF 0/3? Jedná se o skla použitelná do velmi špatného světla (soumrak, špatné počasí). Ideální do podzimního, zimního a jarního období.

Zatmavování funguje perfektně! Když jsou brýle zesvětlené “nadoraz” jsou téměř čiré, malinko tlumí, ale je to opravdu jen malinko, spíš zjemňují kontrasty.  Na opačné straně se dokážou zatmavit i více. Nic do přímého slunce to není, ale tlumí obstojně.

Pohled na zabarvení čoček Julbo Rush Reactiv - asi nejtmavší zabarvení těchto čoček

Výhodou je technologie NTS

Fotochromatická skla s technologií NTS se sama zatmavuji resp. zesvětlují podle intenzity UV záření bez ohledu na teplotu. Což je dobře, protože jsou tak schopny samozatmavení nejen na hřebeni hor, ale třeba i při jízdě na kole nebo pobytu na lodi na moři, kdy např. silný vítr i za slunečného počasí teplotu snižuje a skla by se nezabarvila podle potřeby.

Nemlží se

Zkoušel jsem brýle při jízdě na kole, ale i při pomalejším pohybu během chůze v zimě, kde se dost zahřejete, ale nepohybujete se tak rychle jako na kole, aby to “jednoduše” odmlžovalo. A mohu potvrdit. Nemlží se!

Julbo Rush Reactiv vhodné na cyklistiku - skvěle drží na obličeji

Proč vlastně brýle s čirým sklem?

Zvenku se jeví tmavší, než při pohledu přes brýle. Když během sestupu přišlo setmění a k tomu silný vítr, ocenil jsem, že jsem se zabalil do šátků, čepic, kapuc a nechal i oči kryté. Ve tmě nebo přesněji řečeno ve skoro tmě - takové té, kdy už je vlastně tma, ale stále si vidím-tuším pod nohy, jsem neměl potřebu brýle sundat. Velmi jsem ocenil nemlživost a to, že brýle nepřekáží. Když se sníh v nárazovém větru proměnil ve štípací krupičku, byl jsem opravdu rád, že je mám.

Julbo Rush Reactiv PF 0/3 ochrání oči před větrem i sněhovou krupičkou

hodnocení závěrem

Brýle Julbo Rush byly pro mě překvapení. Dlouho jsem značku Julbo vnímal, ale vlastnosti testovaného modelu Rush, které jsem vyzkoušel „na vlastní kůži“, mě mile překvapily. V mém pohledu nyní Julbo předčilo i zvučnější značky brýlí, které jsem dlouhé roky používal. Brýle se mi líbí i vzhledově, ale to je samozřejmě čistě subjektivní pocit každého z nás, takže takového hodnocení nechávám stranou.

Skvěle padnoucí sportovní brýle Julbo Rush Reactiv PF 0/3

Největší slabina?

Možná lak. Na pár malinkých místech začala prosvítat červená pod černou, ale nedokážu říct, jestli jsem to ošoupal nebo dostaly větší “ťafku”. Zrovna v rukavičkách jsem se k nim nechoval. V rukavicích jo, ale rukavičkách ne. Někomu také můžou přijít až moc “fortelní” anebo dlouhé nožičky, záleží i na tvaru hlavy. 

Líbivý design brýlí Julbo Rush Reactiv
 


Výhody:

  • perfektní optické vlastnosti
  • NTS technologie - samozatmavování na základě intenzity UV záření a ne teploty
  • spolehlivá konstrukce
  • pevné usazení na obličeji
  • nožičky s technologií Grip Tech - nelepí se na vlasy


Nevýhody:

  • na mě zbytečně dlouhé nožičky (subjektivní záležitost)

 


Technické detaily

Sportovní samozatmavovací brýle Julbo Rush Reactiv PF 0/3Brýle Julbo Rush Reactiv PF 0/3

nožičky: Flex 3 (nastavitelné do délky, výšky, strany)   
nosník: nastavitelný 3D Nose Fit
šířka zorníku / nosníku: 136 mm / 14 mm
samozatmavovací čočky: ANO, doživotně fotochromatické - fce uvnitř skla, ne na povrchu)
propustnost světla: kategorie 0 - 3
hmotnost: cca 38 g

MOC: 5 499,- Kč

Brýle získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Rob TrnkaTestoval:

ROB TRNKA

Rob Trnka je vášnivý biker, dobrodruh a všestranný sportovní fotograf, který s námi spolupracuje už velmi dlouho. Každý kdo byl s Robem na focení se těší, až s ním zase něco podnikne, protože rozhodně nezkazí žádnou srandu. Spolupracuje i s profesionálními sportovci, např. známým bikerem Brianem Lopesem.

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Čím vás dostane tahle technická mikina italské značky Crazy? Kolega Michal ji pořádně vyvětral v Krušných horách i na Šumavě a prozradil...
Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey