Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test brýlí Julbo Shield Cameleon

3 min čtení 03. 05. 2019

Během loňského léta jsem se připravoval na podzimní výpravu do Yosemit. Měl jsem docela dlouhý seznam potřebného vybavení, většinu jsem musel teprve sehnat, ale liboval jsem si, že alespoň sluneční brýle mám. Svoje oblíbené jsem měl už šest let a zdálo se, že se mnou ještě pár dalších roků vydrží.

Na chvíli jsem přitom zapomněl na důležité pravidlo – hlavně si nelibuj! Tak jsem je asi o týden později ztratil někde v Ádru. Naštěstí jsem nové nemusel hledat daleko, tou dobou jsme v Rock Pointu začali nabízet sluneční brýle Julbo Shield.

Na podzim jsem v nich lezl v Yosemitech, v zimě jsem je bral na skialpy. Že to budou výborné sportovní brýle, jsem tušil hned. Jakmile jsem je začal používat, tušení se rychle změnilo v jistotu. Dokonce jsem si v nich občas dovolil libovat, i když jsem se stále snažil mít na zřeteli ono moudré pravidlo o libování si. Vedly mě k tomu následující důvody…

Lezení v brýlích Julbo Shield Cameleon

Tvar brýlí

Sluneční brýle Shield Cameleon vypadají dobře. Mají moderní, dalo by se říct, městský design. Přitom se ale perfektně hodí do hor. Obroučky jsou velké a výborně přiléhají na obličej. Dobře tak kryjí oči z boku a především zespodu, což je důležité právě na horách, kde se může sluneční záření odrážet od sněhu a spodem pronikat pod brýle.

Julbo brýle Shield Cameleon

Přizpůsobivé i odolné zorníky

Fotochromatické zorníky Cameleon jsou určené především do náročných světelných podmínek vysokých hor. Sice se nezbarví podle nálady a barvy listí jako jejich zvířecí jmenovec, zato se zbarvují podle aktuálních světelných podmínek. V praxi to funguje parádně, vlastně vidíte pořád stejně, ať svítí slunce, nebo je zataženo. Navíc jsou i polarizované, částečně filtrují světelné odlesky. Julbo deklaruje i vysokou mechanickou odolnost, kterou můžu jenom potvrdit. Žádného škrábance se zatím nedočkaly a to jsem je ve skalách docela trápil.

Brýle jsou k mání i se zorníky Zebra (fotochromatické, bez polarizace, vhodné tam, kde se často střídá světlo a stín), nebo s tmavými skly Spectron 4.

lezení v Julbo brýlích Shield Cameleon

Praktické příslušenství

Praktické jsou odnímatelné bočnice. Používal jsem je hlavně v zimě při horším počasí, jako ochranu před silnějším větrem. Pod brýle se mi tak nedostávala větrem zvířená ledová krupice. Bočnice také vylepšují ochranu očí v prudkém slunci vysokých hor.

V balení je i šňůrka k zavěšení na krk, funguje i jako pojistka pokud se bojíte, že vám brýle při lezení spadnou. Dále textilní pytlík, dá se použít k čištění skel a pouzdro, které brýle chrání během transportu v batohu. Trochu mě zaráží, že příslušenství se liší podle použitého typu zorníku, u jednoduchého Spectron 4 je součástí bohužel jen textilní pytlík.
 

Julbo brýle Shield Cameleon
Julbo brýle Shield Cameleon

Technické detaily

Sluneční brýle Julbo Sheald Cameleon

Sluneční brýle - Julbo Shield Cameleonzorník: Cameleon 2-4
polarizace: ANO
aktivace zabarvování: NTS (Non Temperature Sensitive)
šířka zorníku: 59 mm
šířka nosníku: 17 mm
délka nožiček: 130 mm

MOC: 4 799,- Kč

Brýle získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 Vojta ŠtěpánTestoval:

VOJTA ŠTĚPÁN

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:
Rock Point Praha - Arkády Pankrác
Outdoorové sporty provozuji od roku: od malička
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2014
V Rock Pointu jsem od roku: 2014
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: lezení a skialpinismus
Specialista na výrobky: lezecký matroš, batohy, spacáky
Specialista na značky: Petzl, Grivel, Osprey, Wild Country

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehké běžecké kraťasy, které na sobě ani necítíte. Jak se mi v nich běželo přes 200 km napříč Krušnými horami...

Test kraťasů Hannah Aldis

31. 07. 2021
3 min čtení
Testy produktů
Jak se tahle ultra trailová bota osvědčila na ženském chodidle? Na první pohled robustní bota skrývá excelentní pohodlí pro dlouhé tratě...
Botám jsem naložil pořádný zátěžový test. Přečtěte si, jak obstály a jaké je srovnání s jejich předchůdcem...

Test obuvi Hoka Torrent 2

26. 07. 2021
6 min čtení
Testy produktů