Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test brýlí Julbo Starwind RA HM 2-4

Brýle od světoznámé značky Julbo jsem si pořídil primárně na ledovec, ale jsou vhodné samozřejmě i na lyže, freeride, snowboard, prostě jakékoliv zimní aktivity. Brýle jsem testoval při výstupu na Muztagh Ata a byly se mnou ve výšce 7556 m, kde je UV záření velmi silné. Podrobil jsem je dostatečné zkoušce, ve které obstály na výbornou!

Jasný výhled přes fotochromatické sklo

Brýle Julbo STARWIND mají oproti jiným jednu obrovskou přednost a tou je skvělé fotochromatické sklo. Vyzkoušel jsem mnohé ledovcové brýle, ale tyhle hrají prim.

Fotochromatická skla mají dvě hlavní přednosti, které bych vypíchl – parádně jasný pohled na svět a přizpůsobování se intenzitě okolního světla.

Martin Ksandr v brýlých Julbo Starwind při výstupu na Muztagh Ata

Svět je krásnější…

U brýlí Starwind se dá bezpochyby použít upravené rčení: „má na očích žluté brýle”. Pohled přes dvojité sférické sklo je prostě fantastický. Realita chytne jemně žlutý nádech, světelnost, kontrast a výhled se projasní a svět přes brýle je opravdu „hezčí“, než ve skutečnosti. Výhled je širokoúhlý, protože rámeček nebrání ve výhledu.

Před nákupem je dobré si brýle vyzkoušet, abyste pochopili, jaké výhody mají fotochromatická skla. Třeba všichni kluci na expedici Muztagh Ata si brýle nasadili a výsledkem byl klasický woow efekt… „to je bomba, ty si taky musím pořídit”.

Martin Ksandr (uprostřed) při expedici Muztagh Ata v brýlích Julbo Starwind

Fotochromatická skla Julbo se přizpůsobí světlu

Druhou skvělou výhodou je základní vlastnost fotochromatického skla jako takového. Tím je přizpůsobování se intenzitě okolního světla. Fotochromatická skla jsou různé kvality. To opravdu kvalitní poznáte nejen díky vysoké životnosti, která se projeví až po delší době, ale rovněž dle kvality a rychlosti propouštění světla. Brýle Julbo STARWIND se zorníkem Reactiv jsou toho schopné během několika vteřin.

Vlezete do stanu, kde je stín, okamžitě se zesvětlí a vidíte bez problému i vevnitř. Vylezete ven na ostré slunce v 6000 tisících metrech a během chvilky se skla zatmaví a můžete se rozhlížet na sluncem zalitá panorámata, aniž byste se báli o svůj zrak.

Samozatmavovací brýle Julbo Starwind zajistí ochranu očí i ve výšce 7000 m n. m.

Starwind jsou brýle s nejvyšší ochranou očí

Brýle Julbo Starwind mají veliký rozptyl. Ze škály ochrany a propustnosti světla kategorie 0 až 4 (hodnota se nazývá „index sluneční intenzity“), dokáží fungovat v rozmezí 2-4. Index 4 reprezentuje nejmenší propustnost světla a tím i nejvyšší stupeň ochrany zraku. Naopak index 0 znamená největší propustnost. Proto je v názvu brýlí zkratka HM = High Mountain.

To znamená, že zorník Julbo Reactiv (zkratka RA = Reactiv) je vhodný jak na ochranu před běžným sluncem, tak proti maximálnímu slunečnímu svitu, který na ledovci nebo sněhu může nastat. Intenzitu záření navíc zesiluje odraz slunečních paprsků od sněhu. Brýle Starwind zvládají i vysoké nadmořské výšky, nad 7000 m. Vyšší kategorií jsou obrazně řečeno pouze svářečské brýle. Ale nemusíte se bát, díky fotochromatickému sklu je můžete používat i v šeru, ve stanu, ve stínu nebo při vichřici, kdy je zhoršená viditelnost.

Velkou zárukou kvality je to, že brýle nejsou fotochromatickou vrstvou jenom potaženy, ale tato samozabarvovací vrstva je zabudována přímo ve skle. Takže i kdyby se brýle odřely, nemá to vliv na tuto samozabarvovací schopnost brýlí.

Martin Ksandr na vrcholu Muztagh Ata ve výšce nad 7000 m n. m.

Technologie "NXT" zaručuje nerozbitnost

Pod zkratkou NXT se schovává vysoká odolnost brýlí proti rozbití. Skla jsou velmi tvrdá a odolná proti poškození. Vydrží například náraz 7 mm projektilu, letícího rychlostí 165 km/h, takže při rychlé jízdě na lyžích v lese se nemusíte bát zatoulané větvičky nebo pádu. Ochrana zraku je zaručena.

Technologie NTS eliminuje vliv teploty na vlastnosti skel

Zkratka NTS (Non Temperature Sensitive) znamená, že kvalita zatmavení brýlí s touto technologií není ovlivněna okolní teplotou. Spousta skel, dostupných na trhu je citlivá na teplotu a s jejím zvyšováním získávají skla tmavší barvu. Zorníky Julbo s NTS technologií zaručují konstantní úroveň ochrany zraku. Bez ohledu na teplotu, jsou schopny samozatmavování výhradně podle intenzity světla, bez ohledu na teplotu prostředí.
 

Detail na
Fotochromatika všech REACTIV brýlí Julbo je uvnitř skla. Nemůžete jí poškrábat.

Technologie SuperFlow System zamezí mlžení!

Pokud se vám zdá, že výčet pozitiv končí, tak nejsme ani v půlce. Dalším highlightem brýlí je systém SuperFlow, který by sám o sobě stačil na celý článek.

SuperFlow System je vymoženost, která umožní odklopit přední sklo od rámu a tím se vytvoří až 1cm mezera mezi rámem a sklem. Jednak se tím zabrání mlžení skel a jednak poskytuje skvělé větrání. U vyšší třídy brýlí Julbo, je to již běžný prvek. Myslím si, že pokud na to nemají patent, brzo systém uvidíme na všech brýlích vyšší kvality od všech výrobců. Je to opravdu revoluční.

Nezamlžené v každé situaci

Největším problémem brýlí bývalo právě mlžení. Hlavně na přímém slunci, kdy je člověku vedro a mnohdy se pod brýlemi ještě potí. Dalším příkladem je, když je naopak venku vichřice a člověk vydechuje do zvýšeného límce, který kryje obličej. Tenhle velmi častý problém vymizel díky tomuto “jednoduchému” řešení. Navíc je to opravdu pohodlné, člověk ani neví, že má oči v uzavřeném prostoru, z boku proudí vzduch a člověk se prostě cítí komfortně. Tvůj obličej prostě není jako ve skleníku. Na vyklápění skla jsem musel vždy použít obě ruce, ale jde to i v silných rukavicích. Zaklápění je trošku jednodušší, stačí na to jedna ruka. Sklo na rámeček dobře dosedá, takže se nemusíte bát, že po přiklopení zorníku bude brýlemi nechtěně profukovat.

K tomu i běžné větrání

Pokud zrovna nebudete využívat odklopný Super Flow System, ať už je to z jakéhokoliv důvodu (silný vítr, sněžení atd) nemusíte se bát zamlžení v zavřeném stavu. Brýle mají samozřejmě i klasické větrání, které výrobce nazývá Air Flow. Zorník je díky tomu odvětráván a navíc jsou skla na vnitřní straně opatřeny povrchovou „anti fog“ úpravou.

Přechod mezi zatmavením a zesvětlením brýlí Julbo Starwind je v řádu několika málo vteřin

Jak padnou?

Brýle jsou určeny pro menší a středně velkou hlavu. Julbo zvýšil uživatelský komfort tím, že zabudoval na vnitřní stranu brýlí dvě vrstvy pěny, aby pěkně seděly, byly pohodlné a zajistily příjemný dotyk s pokožkou. Každému rozhodně doporučuji vyzkoušet si je před nákupem.

Neklouzavý pogumovaný popruh

Guma, která drží brýle na čepici nebo přilbě je rovněž kvalitní, tak jak jsme u Julba zvyklí. Popruh je ideálně široký a pevný, na vnitřní straně má pogumované proužky, aby brýle seděly na helmě.
 

Na vnitřní straně brýlí Julbo Starwind jsou zabudované dvě vrstvy pěny, aby dobře a komfortně seděli na obličeji

Příslušenství

Stříška - ta se dá připnout na vrchní stranu brýlí ve chvíli, kdy je vyklopené sklo. Slouží k tomu, aby při odvětrávání ani vrchem neprocházely sluneční paprsky a nehrozilo poškození očí sluncem. Sám jsem to ani jednou nevyužil a ani jednou jsem nepocítil, že by to bylo třeba. Je ale dobré, že to zde je.
Obal – je vytvarovaný přesně pro brýle a po celé ploše skel má hrubou, měkkou, tlumící vrstvu, aby se sklo nepoškodilo. Díky sytému NXT a kombinaci s kvalitním obalem se nemusíte bát, mít brýle hozené na volno v batohu, tak jako jsem je měl já po celou dobu expedice na sedmitisícovku Muztagh Ata.
Hadřík na čištění brýlí - klasický jemný hadřík na čištění brýlí pro výborný průhled.

Julbo Starwind brýle se dodávají v ochranném transportním obalu

Shrnutí

Pokud hledáte to nejlepší na trhu, nekompromisní výhled a ochranu očí do extrémních výšek, mrazivé vichřice nebo na skialpy, sáhněte určitě po brýlích Julbo Starwind. Fotochromatické sklo je opravdu famózní a společně s větracím systémem Super Flow vám poskytne výborný výhled i ochranu zraku.

Julbo Starwind s Martinem Ksandrem na skialpech v horách
 


Technické detaily

Fotochromatické lyžařské brýle Julbo Starwind RA HM 2-4Brýle Julbo Sarwind RA HM 2-4

zorník: fotochromatický zorník REACTIV reagující na světlo
kategorie ochrany: 2-4
větrání: SuperFlow System s Aniti - fog coating úpravou na vnitřní straně skla
vhodné pro obličej: malý až střední
kompatibilita s helmou: Axis Strap systém - otočný kloub na popruhu pro lepší přichycení
přilnavost pásku brýlí: vnitřní strana potažená silikonovým proužkem

MOC: 4 999,- Kč

Brýle získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

TESTOVAL:

Martin KsandrMARTIN KSANDR

Martin je jedním z tahounů brněnského Expedition Clubu, kterého s Rock Pointem na jeho expedicích pravidelně podporujeme. Zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  vylezl osmitisícovku Manásulu - za tento výstup dostal ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000 m", podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak, nebo vrcholy v tádžickém Pamíru - Pik Korženěvské, Pik Moskevské Olympiády, Pik Vorobiev.

Martin by vám také dlouze dokázal vykládat o přechodu zamrzlého jezera Inari za severním polárním kruhem, o Elbrusu, o Ladakhu, o Peru, Bolívii, Thajsku, Indonésii, Kambodži, Maroku, Gruzii, Jordánsku, Arménii, Náhorním Karabachu, Rusku, Ugandě, Ománu a pokračovat v tom do nekonečna.


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Je to bota, která patří do přírody. A čím náročnější terén bude pod sebou mít, tím více radosti přinese. Hodnocení po 400 km v nohách...
Úžasně pohodlné lezecké kalhoty do skal i na umělku, které nezklamou ani při dalších volnočasových aktivitách...
Polštář plný kuliček, který se skvěle přizpůsobí terénu...