Test bundy Craft Pro Hypervent

7 min čtení 18. 05. 2021

Větrovka je nedílnou a důležitou součástí vybavení každého běžce. Dobrá běžecká větrovka je ta, která dokáže ochránit před nepříznivým počasím, aniž by o ní běžec věděl a také nepřekáží, když při běhu není zrovna třeba. Počasí letošního jara bylo dostatečně větrné, proto si troufám tvrdit, že jsem větruodolnou bundu Pro Hypervent od osvědčeného švédského výrobce sportovního oblečení Craft podrobil několikatýdenní důkladné zkoušce.

Obsah:

Větrovka Craft Pro Hypervent překvapí lehkým a velmi příjemným materiálem

Padnoucí technický střih a lehký příjemný materiál pocítíte hned při prvním obléknutí

první dojem

Větrovka mě na první pohled zaujala jednoduchým designem a příjemnou světle modrou barvou. Barva sice „neběhá“, ale musí zaujmout a je fajn si na sebe vzít něco, co se líbí a co od začátku vnímáte pozitivně. Materiál je velmi jemný, příjemný na omak. První pozitivní pocity po vyzkoušení podpoří i padnoucí technický střih s praktickými vychytávkami a také kvalita zpracování bundy.

bunda v praxi

Pojďme od prvních pocitů k praktickému testování. Střih větrovky bez problémů vyhověl při volnějším i rychlejším běžeckém tempu. Větrovka opravdu dobře sedí, nikde neplandá, ale na druhou stranu ani neomezuje v případě tréninkových aktivit s velkým rozsahem pohybu, jako jsou například odrazová cvičení nebo sprintérské rovinky.

Dolní okraj větrovky zakončuje tenká elastická manžeta, která je tak akorát napružená, aby větrovka držela kolem pasu a nikam nevylézala. Stejná manžeta je i na konci rukávů.
 

Větrovka Craft Pro Hypervent zakočena pruženkou lem bundy a rukávy jsou zakončené pruženkou
promyšlené větrání na bundě Craft Pro Hypervent promyšlená ventilace na předním dílu


Rukávům bych ale vytkl délku, která sice běžeckému pohybu více méně vyhovuje, ale už pokud předpažíte, rukávy se vyhrnou nad zápěstí. Tím pádem jsem přišel o své oblíbené schovávání hřbetů rukou do rukávů větrovky na začátku tréninku v chladnějším počasí.

Velmi příjemný materiál, ze kterého je větrovka vyrobená, dodává bundě Craft Pro Hypervent další plusové body za funkčnost během tréninkového zatížení. Ani při nižších teplotách jsem neměl pocit nepříjemného „šustění“.


Ani při nižších teplotách větrovka Craft Pro Hypervent "nešustí"

Propracované odvětrání

Kromě toho, že o větrovce opravdu běžec téměř neví, potěší vysoká prodyšnost materiálu, která je trvale umocněna meshovými panely v podpaží a překrytými ventilačními otvory na zádech. Pokud by ani toto odvětrání nestačilo, lze „zapnout turbo“ a rozepnout párovou ventilaci na předním dílu v oblasti klíčních kostí i a prsou. Tuto ventilaci jsem nevyužíval, pokud bylo hodně větrno anebo třeba pršelo.


Vysokou prodyšnost umocňuje propracované větrání - na zádech, v podpaží i na předním dílu

Voděodpudivost a větruvzdornost

Větrovka určitě není nepromokavá, ale dostatečně vodoodpudivá. Z krátkého deštíku nebudete na kost promočeni a kondenzující mlhu nebo mrholení materiál zvládá bez problémů.

Kladně hodnotím větruvzdornost materiálu, kterou jsem během tréninků prověřoval opakovaně a ve větrovce vyrazil i na kolo. Nicméně nejvíc jsem větruvzdornost ocenil při postávání na trénincích dětí, kdy trenér nemá pohybu zdaleka tolik, aby se udržel zahřátý a pokud fouká, platí to dvojnásob. To pak člověk hledá způsob, jak uzavřít sebemenší skulinku a ocení třeba i možnost stažení límce kolem krku, na kterou jsem při běhu většinou nevzpomněl. Craft vývojáři stahování límce na větrovce vyřešili tak, že je velmi jednoduše ovladatelné i v rukavicích.

Myslím, že třeba v zimě na běžky bude Craft Pro Hypervent díky všem vychytávkám, střihu a špičkovému materiálu skvělou volbou.


Stahování límce na větrovce je rychlé, snadné a zvládnete

Zipy

Zip z jemné spirály je otočený spirálou dovnitř. Zvenku tedy vypadá bunda kompaktně. Na vnitřní straně je zip krytý légou, která jednak plní funkci dalšího větrolamu, tak taky chrání spodní vrstvy oblečení před případným poškozením od spirály zipu.

Taháček je se zámkem, takže neposkakuje, snadno se ovládá a nahoře pod krkem je na něj připravená „garáž“ aby neškrábal do brady.


Na vnitřní straně je zip krytý légou, ochráte tak spodní funkční vrstvy před skřípnutím

Další vychytávky:

 • Boční kapsa na zip - pro umístění lehkých věcí. Svazek klíčů bych do ní nedával, ale klíč od auta, nebo energetickou tyčku, tenké rukavice a podobně ráda pojme a nijak se nezmění celkový uživatelský komfort.
 • Sbalitelnost do kapsy - větrovka se dá velmi jednoduše a rychle sbalit do vlastní kapsy. Pomocí gumy lze pak celý balíček umístit kolem pasu. Jednoduché a funkční řešení, které jsem ale úplně nevyužil. Jen jsem vyzkoušel, jestli se s takovým balíčkem kolem pasu dá opravdu běžet – dá a na nějaký horský výběh z údolí na větrný hřeben, se taková vychytávka může hodit.
 • Reflextní prvky - větrovka je doplněná vpředu i vzadu decentním reflexním potiskem. Osobně bych volil větší viditelnost, a tedy více reflexních prvků před decentností.
 • Meshový panel na zádech - aby se větrovka nelepila na zpocené triko, je na zádech umístěný volný trojúhelníkový meshový panel, který je uchycený pouze v rozích.

 

větrovku sbalíte do vlastní kapsy
Pomocí gumy (je součástí) můžete umístit kolem pasu

Shrnutí:

Běžecká větrovka Craft Pro Hypervent se stala oblíbeným kouskem mé běžecké výbavy. S úspěchem posloužila při různých typech a intenzitách tréninku během letošního aprílového jara. Splnila téměř vše, co jsem od kvalitní běžecké větrovky očekával.


Bunda Craft Pro Hypervent dobře poslouží při různých typech a intenzitách tréninku
 


Výhody:

 • velmi dobrá přirozená prodyšnost materiálu
 • další ventilace pro podporu prodyšnosti
 • vysoká větruvzdornost
 • dostatečná vodoodpudivost
 • příjemný jemný materiál,
 • padnoucí sportovní střih
 • možnost sbalit bundu do boční kapsy
 • guma na uchycení sbalené bundy kolem pasu
 • možnost stažení límce (i v rukavicích)
 • nízká hmotnost – 136 g, vel. M
 • palec nahoru dávám za perfektní zpracování


Nevýhody:

 • uvítal bych delší rukávy
 • přidal bych více reflexních prvků

 


Technické detaily

Bunda Craft Pro Hypervent

materiál: 100% polyester (PES)
větruodolnost: ANO
vodoodpudivá funce: ANO
sbalitelná: ANO, do vlastní kapsy
ventilace: meshové panely v podpaží, ventilační otvory na zádech a v přední části,
reflexní potisk: ANO
hmotnost: 136 g, vel. M

MOC: 2 390,- Kč

Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


Testoval:

Honza Krabec
HONZA KRABEC

Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey