Test bundy Crazy Idea Flame

5 min čtení 18. 02. 2020

Pokud skialpinismus provozujete již nějaký ten pátek, určitě víte, jak důležitá je dobrá bunda. Hory dokážou být v jeden okamžik ráj na zemi a vzápětí se změní v hotové peklo...

Zůstat v teple je jeden z hlavních předpokladů, jak vyváznout z nepříjemné šlamastiky. Oblečení Crazy Idea se mi velmi osvědčilo už při běhání, a tak jsem se nenechal dlouho přemlouvat, abych vyzkoušel bundu Crazy Idea Flame JKT určenou pro skitouring a skialpinismus.

Flame Jacket je do detailu propracovaná bunda, kterou oceníte při méně intenzivním pohybu, třeba na skialpech na hřebenu, když pofukuje, a nebo ještě lépe při sjezdu. Když jsem ji vyzkoušel při svižnějším výstupu na pásech, začal jsem se přehřívat. Ale pojďme popořadě…

Materiálové puzzle

Přední díl, ramena a záda jsou z osvědčené „nepropro“ membrány  Dermizax (nepromokne ani neprofoukne). Tato místa jsou tedy chráněná před deštěm, ale hlavně látka neprofoukne. Když na hřebeni fičelo, chlad se nedostal k tělu.

Pod membránou je ukrytá izolace z materiálu Joy, který mě mile překvapil. Úžasně nízká váha a neskutečná „výhřevnost“. Kdybych nevěděl, že se jedná o syntetiku, tipnul bych to na peří. Izolace mě krásně zahřála, když jsem to nejvíc potřeboval. Ve sjezdu nepocítíte žádnou zimu, pouze příjemné teplo.

 

Polartec Alpha – jednička v prodyšnosti

Záda izoluje osvědčený materiál Polartec Alpha, který patří mezi nejprodyšnější izolační materiály. Díky tomu zůstanou vaše záda v suchu a teple. Zbytek bundy tvoří pružný materiál 3D High Performance, který najdeme v podobném designu i na jiném sportovním oblečení kultovní značky Crazy Idea. Na zádech většinou nesu batoh a tak zde membrána není potřeba. Alpha se dokáže usušit tělesným teplem, mít suchá záda je k nezaplacení.
 

Pružný 3D High Performance

Materiál použitý na rukávy je velmi komfortní při styku s pokožkou a je odolný proti opotřebení. Díky 3D struktuře, podobající se medové plástvi, se mikina „nenalepí“ na pokožku a zároveň umožňuje cirkulaci vzduchu, zlepšuje odvod potu a podporuje dobrou sbalitelnost bundy.

Místa, kde se tento materiál nachází, jsou bohužel náchylná na profouknutí, jelikož nejsou krytá membránou. Nejvíc to bylo znát na rukávech, ale protože se v zimě téměř nepotím, vůbec mi to nevadilo.

 

Flame Jkt proti větru

Na konci rukávů jsou otvory pro provlečení palců. Délka rukávu je dostatečná, nikde nic netahá a konce rukávů překryjí velkou část ruky. V momentě, kdy používáte tenké rukavice je to bonus.
 

Kapuce, která drží hlavu v teple na podobné úrovni jako čepice, je rovněž z uvedeného 3D High Performance.  Spolu s vysokým límcem, který krásně přiléhá ke krku, tvoří dokonalou dvojici do zimní fujavice. Vítr foukal divoce, ale zabalen v kapuci a s límcem dopnutým až k obličeji, mi bylo hej.

Nesmím opomenout ani síťovanou podšívku, která je v přední části, kde se nachází kapsy. Díky tomu se bunda nelepí na tělo a usnadňuje odvádění vlhkosti.

Neviditelné kapsy

Na žádné bundě nesmí chybět kapsy. Flame má kapsy celkem čtyři. Ve spodní části dvě, ukryté pod neviditelným zipem. Třetí je na prsou zvenku, tzv. „napoleonská kapsa“ na levé straně. Čtvrtá kapsa je skrytá uvnitř na pravé straně. Minimalistické závodní stoupací pásy se do ní ještě vejdou, skitouringové spíš ne. Kapsy navíc podporují odvětrávání bundy.

Využití v praxi

Bunda se mnou prožila několik skialpových výletů, jako záloha byla v batohu během skialpového závodu Noc tuleních pásů.

Překvapila mě její nadprůměrná izolace. Bunda skvěle podrží tělesné teplo vytvořené pohybem.  Když je vám zima, stačí v bundě udělat několik rychlých pohybů či párkrát poskočit na místě. Záhy ucítíte pod bundou příjemné teplo, takový komfort jsem u jiné bundy nezažil. Bunda slušně odolává větru, nemusíte mít strach, pokud vás někde na hřebeni přepadne ošklivé počasí. Pokud vás zastihne vichřice či blizzard, na bundu slepě nespoléhejte a oblečte si goretexovou bundu, která je s odolností větru a vodě na úplně jiném levelu.

Hmotnost

Velikost L váží 450 g a při tom, co všechno bunda dokáže, si troufnu říct, že patří do batohu každého skialpinisty. Při slunečném počasí, je lepší bundu nechat v batohu a obléci ji až na sjezd.

Shrnutí

Hybridní bunda Flame mě zaujala svou úžasnou kombinací kvalitních materiálů, které dohromady tvoří úžasný promyšlený celek, který funguje. Bunda přesně vystihuje motto značky „Crazy Idea – the original ski touring clothing!

Výhody:

  • špičkové materiály
  • výborná tepelná izolace
  • prodloužené rukávy s poutkem
  • dokonalá kapuce

 

Nevýhody:

  • rukávy, které profouknou
 


Technické detaily

pánská skialpová bunda Crazy Idea Flame JKT manBunda Crazy Idea Flame Jkt man

materiál předního a zadního dílu: větruodolný materiál od firmy Toray
materiál rukávů: strečový prodyšný materiál HP3D (84 % polyester, 16 % elastan)
izolace předního dílu: JOY (syntetická alternativa peří)
izolace zadního dílu: Polartec Alpha
vyrobeno: Itálie
hmotnost: 450 g (L)

MOC: 6 599,- Kč

Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 

Testoval

MARTIN VITÍK

Kde pracuji: Rock Point Plzeň, Americká
Outdoorové sporty provozuji od roku: od dětství
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2011
V Rock Pointu jsem od roku: 2011
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: trailrunning, skialpinismus, cyklistika, běh na lyžích, treking
Specialista na výrobky: vše co souvisí s během, skitouringem a běžeckým lyžováním
Specialista na značky: Dynafit, Hoka One One, Osprey, Brooks, ON running, Suunto, Garmin, Fischer, Salomon

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey