Test bundy Dynafit Alpine WP 2,5 L

5 min čtení 13. 09. 2020

Kdo mě zná, ví, že jsem velkým příznivcem značky Dynafit. Hory, skialpinismus i trailové běhání jsou mé nejoblíbenější sportovní aktivity. Do hor prostě patřím, stejně jako Dynafit. Líbí se mi filozofie značky. Líbí se mi, jak své produkty domýšlí do posledního detailu i jak jsou funkční v horském prostředí. A ke všemu je super i design. Prostě produkty s logem sněžného leoparda jsou mými věrnými průvodci při spoustě aktivit.

Když jsem na jaře dostal možnost zapojit se jako jeden z běžců do týmu, který se chystal přeběhnout Šumavu, netušil jsem, že budu mít zároveň možnost otestovat další produkty Dynafit. Jedním z nich byla bunda Dynafit Alpine WP 2,5 L, kterou jsem vzhledem k nestabilnímu počasí prověřil za 4 dny hodně.

při běhu

Jaká je?

Když jsem jí poprvé dostal do ruky, tak první co mě nadchlo, byla snová hmotnost pod 200 g!  I při mých 190 cm a rukama dlouhýma jako opice mi padla velikost M. Většinou u Dynafitu volím L-ka.

Délka rukávů i délka v pase byla ideální. V oblasti kolem ramen nikde nic nedřelo ani netáhlo, šířka ve všech směrech akorát, i když jsem dal pod bundu další vrstvu. Rukávy jsou ukončeny příjemnou protiskluznou gumičkou, která lemuje i dole celou bundu. Velká výhoda oproti třeba suchým zipům, které můžou po určitém čase neustálé manipulace ztratit svou funkci, a navíc mohou poničit jiné části oblečení.
 

Protiskluzová gumička lemuje nejen rukávy, ale i spodní lem bundy Dynafit Alpine WP 2,5l Protiskluzová gumička lemuje nejen rukávy, ale i spodní lem bundy
Rukávy bundy Dynafit Alpine WP 2,5l jsou ideálně dlouhé Délka rukávů ideální, nikde nic netáhne a vše drží tam, kde má

Komfort a přizpůsobivost střihu při běhu podtrhuje strečový materiál, ze kterého je bunda ušitá. Jsem rád, že bunda má reflexní prvky.

ochutnávka sušeného masa Adventure Menu

Sbalíte na "malé nic"

Další obrovskou výhodou je sbalitelnost bundy. Celá bunda se dá sbalit a zamotat do kapuce a nezabere skoro žádné místo. Toto jsem ocenil zejména při drobných přeháňkách, kdy jsem bundu oblékal a za chvíli zase svlékal někdy i vícekrát za den. Po sbalení je o trochu větší než pěst, takže s umístěním do batohu nebo zadní kapsy běžeckých šortek Dynafit nebyl problém.

ochrání před větrem

Parametry použitého materiálu nám radí, že je bunda určená do zhoršených povětrnostních podmínek. Její zvýšená odolnost proti větru fungovala na 100 % i při silnějším větru na šumavských hřebenech.

Stahování v oblastí týlu je při absenci běžně používané gumičky vyřešeno pomocí elastické gumičky a elastické pásky na čele. V kombinaci s vysokým límcem a kapucí vytváří tento systém dobrou bariéru proti větru a nepříznivému počasí.
 

vysoký límec u bundy Dynafit Alpine WP 2,5l tvoří skvělou bariéru proti větru Vysoký límec kapuce dělá skvělou bariéru proti větru
stahování kapuce elastickou páskou u bundy Dynafit Alpine WP 2,5l Stahování kapuce zajišťuje elastická páska

kolik deště vydrží?

V technických specifikacích použitého 2,5vrstvého laminátu Dynashell se uvádí:

  • vodní sloupec: 20 000 mm
  • prodyšnost: 20 000 g/m2/24 hod.


Tak nejprve k vodnímu sloupci. Drobné přeháňky zvládá bunda výbornou. I prodyšnost je v pořádku. Bunda je navíc v oblasti podpaží laserově perforovaná a v přední části má 2 ventilační otvory. To přispívá k optimální ventilaci při vyšším tělesném výkonu.
 

Ventilační otvor v podpaží u běžecké bundy Dynafit Alpine WP 2,5l Ventilační otvor v podpaží...
detail na laserové perforování v podpaží běžecké bundy Dynafit Alpine WP 2,5l ... s laserovým perforováním

Bundu jsem mel na sobě i poslední den přeběhu, kdy zejména vytrvalý déšť a vítr na pětikilometrovém odkrytém úseku hřebene mezi vrcholy Třístoličník a Plechý dal bundě už dost zabrat.

drobný déšť zvládne bunda Dynafit Alpine WP 2,5 l dobře. Liják v teplém počasí už hůř prodýchá

V kombinaci intenzivního běhu a vysoké vlhkosti vnějšího prostřední už bunda nestačila dýchat a odvádět pot. V podstatě byla stejně mokrá z vnějšku jako vnitřku. V těchto případech a extrémních podmínkách už člověk musí sáhnout k nějakému aktivnímu Gore-texu  (Pozn. Mužajs měl Dynafit Glockner Ultra Shakedry Jacket a byl v suchu…).

při dlouhém běhu

Zip na zádech

Jako velké plus hodnotím rozepnutí zipu v zadní části zad, umožňující rozšíření bundy a tím zakrytí batohu nebo běžecké vesty v deštivém počasí. Bunda i přes batoh neztrácí na pohodlnosti a nikde netahá a nedře.
 

Zip na zádech umožní rozšíření bundy přes běžeckou vestu či batoh Zip na zádech umožní rozšíření bundy přes běžeckou vestu či batoh

Shrnutí

Celkově jsem s bundou velmi spokojen. Je to ideální parťák na delší výběhy, kdy může hrozit náhlá změna počasí. Prostě bunda, která podrží a bez kompromisů funguje tak, jak má.

v cíli Rock Point výzvy
Druhý zleva: Filip Tomeš v bundě Dynafit Alpine WP 2,5 L
 

Foto: Rob Trnka


Výhody:

  • dobrá sbalitelnost a nízká hmotnost
  • perfektní střih
  • dobrá nepromokavost (podlepené švy) a větruodolnost
  • možnost rozšíření zad
  • dobrá prodyšnost materiálu podpořená větracími otvory
  • elastickými gumičkami zakončené rukávy i spodní okraj


NEVÝHODY:

  • chybí kapsička

 


pánská běžecká bunda Dynafit Alpine WP 2,5 L sbalitelná na velikost pěstiTechnické detaily

Bunda Dynafit Alpine Waterproof 2,5 L man

materiál: Dynashell 2,5L (100% nylon, 20 000 mm/20 000 g/m2/24 hod)
střih: expandér na zádech (ukrytí běžecké vesty)
kapsy: 0
ventilační otvory: 2, v podpaží
hmotnost: 191 g / M

DMOC: 5 199,- Kč

Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.


Testoval:

Filip TomešFILIP TOMEŠ

V mládežnických kategoriích nadějný běžec na dráze. Závodil za Baník Stříbro a pravidelně se účastnil atletických republikových šampionátu dorostu a juniorů v běhu na 800 m. Později se studiem na vysoké škole objevil kouzlo skalního a následně vysokohorského lezení. V posledních letech se věnuje trailovému běhání S Martinem Mužíkem společně trénují v rodném Tachově a podnikají spolu trailové výzvy  např. jednodenní přeběh Českého lesa v délce lehce přes 100 km. Nebo s Honzou Krabcem třeba 22hodinový nonstop speedhikingový traverz alpského hřebene Jubileumsgrat mezi vrcholy Alpspitze a Zugspitze.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Léty osvědčená lezečka dostala svou tkaničkovou podobu. Jak se osvědčila zkušenému lezci Lukymu Klingorovi? Přečtěte si co od Šamanů můžete očekávat...
Duro LT - ultralehká novinka americké značky Osprey. Co nabízí tahle objemově nejmenší běžecká vesta z řady Duro? Šimon, orientační běžec, ji dal co proto a zhodnotil...
Cloudvista, svižná trailovka, kterou Filip dokonale proběhal v rakouských Alpách. Jak se osvědčila a na jak dlouhé trasy je vhodná...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey