Test bundy Patagonia Calcite

6 min čtení 17. 05. 2021

Pokud vám otázky ekologie a šetrného přístupu k naší planetě nejsou cizí, možná budete znát i kalifornskou značku Patagonia. Při výrobě si klade přísná kritéria a jejím cílem je minimální dopad na přírodu kolem nás. Její výrobky jsou proto funkční, opravitelné a z recyklovaných materiálů, to vše má totiž vliv na snížení ekologického dopadu na naši planetu. A jedním z takových produktů je bunda Calcite, kterou jsem testoval téměř půl roku. Jak se osvědčila a splňuje skutečně přísná kritéria značky Patagonia?   

Kdy bundu využijeme

Tuto lehkou nepromokavou bundu použijete jako svrchní vrstvu kdykoliv, když se chcete ochránit před deštěm a větrem. V podstatě je to taková „vytuněná“ funkční, designově propracovaná a současně prodyšná „pláštěnka“. Pokud tedy vyrážíte na trek nebo skitouring, je to skvělý parťák, který vám pomůže zůstat v suchu a teple i za nepříznivého počasí. Já ji beru do batohu, ať už se chystám na půldenní výlet nebo delší trek v horách.

Neváhejte ji také vytáhnout do města, kde ji využijete při sychravém počasí a zaujmete ostatní skvělým designem.

Detailní záběr bundy a ukázka konstrukce voděodpudivých zipů

Použité materiály a funkčnost bundy

Bunda přichází v 2.5vrstvém laminátu Gore-Tex Paclite Plus. Vnitřní strana membrány je potažená speciální ochrannou vrstvou, takže už není potřebná podšívka. Bunda tak kromě zvýšené prodyšnosti vyniká minimální hmotností a objemem po sbalení.  

Pro vnější materiál je použit 100% recyklovaný polyester (nebyla by to Patagonia, kdyby to nebylo eko) spolu s vodě odolnou úpravou DWR (Durable Water Repellent) a pevností 75D (denier).

Vzhledem k volbě materiálu Gore-Tex Paclite Plus je bunda vhodná na turistiku spíše s lehčím batohem.  Bundu jsem zkoušel i s batohem těžším (60+ litrů) a popravdě jsem se trochu obával, co všechno ještě snese. Často hrozí, že se materiál v oblasti ramen, kde sedí popruhy batohu, výrazně opotřebuje a voda snadněji pronikne skrz.

Bunda skvěle chrání před deštěm a odvádí vodu ze svršku


Během deštivých a větrných dnů mě ale spolehlivě udržela v suchu. Zatím se mi nestalo, že by začala někde prosakovat. Pokud však budete bundu používat při aktivitách, které jsou fyzicky náročnější, nebo při vyšších teplotách (+10 °C) , připravte se, že se zapotíte. V tuto chvíli uvítáte větrací průduchy v podpaží, které vám uleví.

Zkrátka, pokud se během aktivity vyčasí, bundu jednoduše sbalíte do kapuce a schováte do batohu. Při váze 417 g a slušných rozměrech po sbalení je velmi dobře skladná.

Průduchy v podpaží, bez kterých se neobejdete

Střih:

Bunda má klasický a spíše volný střih, který nekopíruje tvar vašeho těla. Poskytuje mi tak dostatečnou volnost pohybu a pohodlí při různých aktivitách. Jakmile se teploty začnou blížit k nule, tak pod bundu dostanete dostatek vrstev, které vás zahřejí. Když přijde na nejhorší, tak zvládne i zateplovací bundu. Musím však dodat, že se jedná o americkou značku a s tím přichází i “americké velikosti”. Normálně nosím velikost L, u bundy Calcite jsem musel sáhnout po menší velikosti. Proto doporučuji vybírat o velikost menší, než máte standardně.

Volný střih perfektně sedí na těle a ničím nezavazí

Kapuce, Rukávy, Kapsy

Kapuce je dostatečně velká, takže se pod ni vleze i lezecká helma. V zadní části kapuce ji lze stáhnout tak, že ochrání takřka celý obličej. Když otáčím hlavou, tak kapuce skvěle drží, neposouvá se a nikde neškrtí, nebo nezavazí.


Bunda Patagonia Calcite při pěší turistice

Rukávy jsou dostatečně dlouhé a jsou zakončeny suchým zipem, kterým stáhnete konce rukávů dle potřeby.

Bunda má dvě boční kapsy a jednu náprsní. Kapsy jsou posazeny trochu výše, aby vám nezavazel bederní pás batohu. I přes to počítejte, že kapsy otevřete pouze ze 2/3. Uvnitř kapsy najdete stahování spodního lemu bundy.

Hlavní a náprsní zip je zkonstruován tak, aby přes něj nepronikla voda. Boční zipy jsou schované pod krycí légu, stejně tak ventilační zipy v podpaží.
 

Stažená kapuce skvěle sedí, nikam se neposouvá
Ukázka stahování kapuce
 

Bunda Calcite v akci

Bunda Calcite má všestranné využití. Často chodím fotit do přírody a občas i nějaký ten sport, takže se dostanu do míst a pozic, při kterých to není moc pohodlné. Bunda vydržela lehčí oděrky ve skalách, ležení v mokré trávě, prudké deště i silné poryvy větru. Ať už jsem byl na Pálavě nebo v Beskydech. Nikdy mě nezklamala.

Při jízdě na kole mě skvěle ochránila před větrem, když jsem ovšem více zabral, tak jsem se pořádně zapotil. To samé platilo při chůzi do kopce. Zkrátka, tento materiál bundu předurčuje spíše do chladného a smíšeného počasí. Když je více nad nulou, většinu času ji mám v batohu a vytáhnu ji jen v krajních případech.

Záběr z profilu skvěle ukazuje jak funguje stahování kapuce

Shrnutí

Po několika týdnech testování mě bunda ani jednou nezklamala. Zadržela, co zadržet měla, ochránila mě před nepříznivým počasím a posloužila jako skvělý designový kousek. Bundu jsem využil při spoustě aktivit jako turistika, lezení, jízda na kole apod. Pokud pod ni dostanete další zateplovací bundu, tak ji lze využít jako „celoročku“.

Při turistice bych ovšem sáhl spíše po lehčím batohu, kvůli použitému materiálu Gore-Tex Paclite Plus.

Co se týče výše zmíněných aktivit, tak se připravte, že čím vyšší teplota a čím vyšší fyzická zátěž, tím více se zapotíte. V tu chvíli vám částečně uleví větrací průduchy v podpaží.


Detailní záběr proslulého loga Patagonia s lezeckým vybavením
 


Výhody:

  • funkčnost kapuce, dostatečné stažení a ochrana hlavy/ obličeje.
  • větrací průduchy v podpaží.
  • volnost pohybu.


Nevýhody:

  • možnost otevření kapes pouze ze 2/3 při zapnutém bederním pásu.
  • "americké velikosti" - pokud jste na rozmezí velikostí volte tu menší
  • zakončení chytů zipů je obtížné uchopit v rukavicích - uvítal bych nějaké plastové poutko na uchopení (což ale zase nebude eko)

 


membránová pánská bunda Patagonia Calcite z Gore-Tex Paclite PlusTechnické detaily

Bunda Patagonia Calcite man

materiál: Gore-Tex Paclite Plus (vodní sloupec: 28 000 mm, prodyšnost: RET<6)
odolnost materiálu: 75D
voděodolná úprava: DWR (Durable Water Repellent)
kapsy: 3 kapsy na zip (2 boční, 1 hrudní)
kapuca: kompatibilní s lezeckou helmou
hmotnost: 411 g

MOC: 6 999,- Kč

Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


Testoval:


PATRIK MISKOVIC
Outdoorové CV ve zkratce:

Kde pracuji: Rock Point Brno, nám. Svobody
Outdoorové sporty provozuji od roku: od jakživa, už jako malý jsem běhal po lesích
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2020
V Rock Pointu jsem od roku: 2020
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: běh, turistika, fotografování
Specialista na výrobky: běžecké boty, běžecké doplňky a oblečení
Specialista na značky: oblečení a doplňky Craft, Patagonia, obuv Hoka

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey