Test bundy Patagonia Micro Puff Hoody

5 min čtení 23. 07. 2019

Co vám budu vykládat, vášnivým fanouškem značky Patagonia jsem již dlouhou řadu let, přesně od chvíle, kdy jsem si přečetl knihu zakladatele a majitele firmy Yvona ChouinardaLet my people go surfing“ (mimochodem, vřele doporučuji k přečtení)

Kniha od Yvona Chouinarda - Let my people go surfing

Jednak je mi maximálně blízká filozofie firmy, co se týká ekologie, udržitelnosti a přístupu k zaměstnancům, ale i snaha o výrobu co nejkvalitnějších produktů, které vydrží dlouho a tím pádem nezatěžují planetu zbytečnou nadvýrobou oblečení.

Vlastním několik kusů šatstva od mé oblíbené značky, a tak bylo nabíledni, že jsem nabídku na testování jednoho z ikonických produktů Patagonie nemohl odmítnout.

Syntetika místo peří?

Bunda Micro Puff Hoody je nejnovějším příspěvkem Patagonie do nikdy nekončícího boje o nahrazení peří syntetickým vláknem, při zachování všech pozitivních vlastností a eliminace jeho nedostatků. Těmi pozitivními mám samozřejmě na mysli nejlepší poměr váhy, schopnosti tepelné izolace a perfektní sbalitelnost. A jak známo, peří selhává při vysoké vlhkosti, kde ztrácí téměř všechny svoje termoregulační schopnosti. A jak tedy Patagonia ve své snaze uspěla? Za mě na výbornou!

Micro Puff = zanedbatelná váha a objem

Bunda je ultralehká a to především díky vnitřní výplni z materiálu PlumaFill, který je tvořen dlouhými vlákny, tenčími než lidský vlas. Ty nabízí perfektní izolační vrstvu s vysokým loftem, tedy schopností materiálu udržet velké množství vzduchu mezi vlákny.

Vnější látku tvoří Pertex Quantum s DWR vodoodpudivou úpravou, což je, jak Patagonie uvádí, nejlehčí materiál, který kdy na bundu použila. Na první pohled vypadá až moc tenký, ale zdání klame. Nosil jsem na bundě batoh s lyžemi a popruhy nezanechaly ani nejmenší stopu. Navíc je to neskonale jemný a příjemný materiál.

Dohromady tvoří tyto dva materiály dokonalou symbiózu, která má ve výsledku neuvěřitelných 260 gramů váhy bundy. Navíc se celá dá sbalit do levé vnější kapsy vybavené oboustranným zipem a poutkem k zavěšení, třeba na karabinu u sedáku.

porovnání velikost sbalené bundy Patagonia Micro Puff Hoody man

Vybavení

Ač je bunda spíše minimalistické konstrukce, je vybavena dvěma vnějšími kapsami na zip a dvěma většími vnitřními kapsami, což je dle mého nebývalý luxus ve srovnání s konkurencí, která někdy ve snaze o co nejnižší váhu odstraňuje vše přebytečné na úkor uživatelského komfortu. Kapes totiž, jak víme, není nikdy dost.
 

detail vnitřní kapsy u bundy Patagonia Micro Puff Hoody man

Bunda má těsně přiléhavou kapuci, která perfektně sedí a zůstává na svém místě i při otáčení hlavy, takže nezamezuje ve výhledu.
 

skvěle obepínající kapuca u bundy Patagonia Micro Puff Hoody man

Testováno na skialpech i u vody

Bundu jsem měl možnost testovat od února až do června, tudíž byla možnost ji vyzkoušet v rozličných teplotách, v nejrozmanitějších prostředích a při nejrůznějších aktivitách. Z mého pohledu je to univerzální produkt, který se dá použít v průběhu celého roku.

Osvědčila se při jarním skialpinismu jako vnější vrstva při sjezdech, ale díky výborné prodyšnosti jsem ji nemusel vysvlékat ani při pomalejších výstupech.
 

na jarních skialpech s bundou Patagonia Micro Puff Hoody man
na jarních skialpech s bundou Patagonia Micro Puff Hoody man
na jarních skialpech s bundou Patagonia Micro Puff Hoody man

S přibývajícím jarem se prostor pro její použití nepatrně zmenšoval, ale díky svým minimálním rozměrům se ukázala jako skvělý partner pro chladnější večery, ať už při výletech do skal nebo prostě jen na večerní grilování u vody. Mám ji zkrátka u sebe v batohu pořád.

Patagonia Micro Puff Hoody man

Patagonia je prostě "in"

A ještě jedna nezanedbatelná věc. Bunda má podle mě velmi exkluzivní vzhled, a to nejen díky vnějšímu materiálu, který na první pohled vypadá výjimečně. Co upoutá oko kolemjdoucích, je rovněž netradičně přerušované prošívání, které na první pohled odliší bundu od srovnatelných, nudně pravidelně prošitých zateplovaček. Tím pádem se bunda hodí i jako skvělý doplněk pro běžné každodenní nošení a zvýšení společenské prestiže.

bunda Patagonia Micro Puff Hoody man

Shrnutí

Bunda ve všech ohledech naplnila moje očekávání. Mám zkušenost s několika péřovými bundami a musím objektivně konstatovat, že měla ve všech ohledech podobné vlastnosti jako ony. Na rozdíl od nich, ale fungovala výborně i při aktivitách, kde jsem se více potil a zachovala si stejnou funkčnost i když byl materiál navlhlý nebo mokrý.

Škoda jen, že jsem ji nestihl otestovat v opravdu zimních podmínkách, ale věřím, že s použitím vhodné střední vrstvy a spodního prádla ochrání před zimou i tehdy.

bunda Patagonia Micro Puff Hoody man


Výhody:

  • skvělá tepelná izolace v poměru k váze a velikosti
  • perfektní sbalitelnost
  • velmi příjemný a jemný materiál
  • exkluzivní vzhled


 


Technické detaily

pánská zateplovací bunda Patagonia Micro Puff Hoody manBunda Patagonia Micro Puff Hoody man

vnější materiál: Pertex Quantum
výplň: PlumaFill
vnitřní materiál: 100% polyester
kapsy: 2 vnější kapsy na zip, 2 vnitřní kapsy
hmotnost: 264 g (velikost M)

DMOC: 7 599,- Kč

Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 

Testoval:


TOMÁŠ KUČERA

Máte někdy pocit, že všechno stojí za houby a nic nemá cenu? Skočte za Kůčou. Tenhle neskutečně pozitivně naladěnej člověk nikdy neztrácí naději a jde si vždycky přímou cestou za svým cílem. Dokáže vás tím nakazit, zvedne vám náladu o 200 % a vy pak máte najednou pocit, že nic není nemožný. Šéfuje prodejnám Rock Point na Moravě a v severních Čechách a navíc pro vás ještě vybírá produkty ze sortimentu prAna. V práci ho baví neformálnost oboru, propojení příjemného s užitečným a taky spolupráce s lidmi na stejné vlně. Volný čas vyplňuje během, na biku, na silničce, na skialpech, na skále, s knížkou, s muzikou a v neposlední řadě taky se svýma dvojčatama.

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey