Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím
Test bundy Patagonia R1 Techface Hoody
Patagonia, to je kultovní outdoorová značka, kterou založil slavný Yvon Chouinard, mimochodem tenhle chlapík stál také u zrodu další legendární značky – Black Diamond. Značka se kromě špičkových výrobků prosazuje i díky ekologickému pojetí výroby, recyklaci materiálů i konceptu oprav svých produktů.
Dostal jsem možnost otestovat bundu R1 Techface Hoody. Musím říct, že to byla láska na první oblek. Padla mi jako ulitá, byla hebká jako mech, pružná jako žvýkačka a zipy i stahovačky jezdily jako po másle.
V kolekci Patagonia je tahle bunda zařazena do kategorie střední vrstvy (R1 = regulator fleece). Není to ale obyčejná flíska a svými vlastnostmi se velice přibližuje svrchní softshellce. Primárně je to ovšem zateplovací mikina, která je nadstandardně vybavena špičkovou kapucí a stahovačkami a povrch bundy je upraven tak, aby byl mechanicky odolnější. Oproti běžné flísce neprofoukne a do jisté míry odolává vodě.
Univerzální testování
R1 Techface Hoody jsem poprvé vyzkoušel během velikonočního skialpování v rakouském Gesäuse, přechodu Pálavy s dětmi, jarním lezení i na ferratě ve Víru i Moravském Krasu. K tomu pár výletů s dětmi a samozřejmě i nošení v civilizaci.
Nadstandardní pružnost, na kterou si snadno zvyknete
Bunda je ušitá ze strečového polyesteru Power Grid, který pruží do čtyř stran. Kromě toho, že neprofoukne, je díky úpravě DWR vodoodpudivá. To neznamená, že nepromokne, ale při mírném dešti vás pár desítek minut ochrání před vlhkem. Dokonce jsem v ní zažil 10 minutový pořádný slejvák a vyvázl jsem jen s mírně provlhlými rameny a rukávy. Rozhodně ale flísky ani softshellky nepatří mezi úplně nepromokavé bundy, na to je potřeba mít v batohu bundu membránovou.
Materiál bundy Power Grid s odolnou svrchní úpravou vzniknul ve spolupráci značky Patagonia a vyhlášených specialistů, americké firmy Polartec. Struktura vnitřní strany je „čtverečkovaná“ (viz foto) – má tudíž větší plochu a menší objem. Zvýší se tím prodyšnost i izolační schopnost bundy, měkkost látky a lepší je i sbalitelnost.
Čtverečkovaná struktura vnitřní strany bundy
Na hřebenech hor jsem si ověřil, že se nemusím obávat profouknutí ani za čerstvého větru, pod bundou jsem měl tričko z merino vlny a v batohu pro případ nouze nepromokavou goráčovku.
Fantastická kapuce
Kapuce je zlatým hřebem tohoto produktu. Moje menší hlava se v kapucích běžně ztrácí. U Patagonie ale vymysleli kapuci takovou, že pomocí dvou stahovaček se mi perfektně usadí na hlavě a hravě se pod ní schová do tepla i hlava s lezeckou přilbou.
Kapuce navazuje na límec, který je příjemně vysoký, jeho horní okraj dosahuje nad bradu. To je fajn hlavně pro fousáče, odpadá tak nepříjemné zachytávání límce a zipu za vousy. Jedno stahovaní řeší přizpůsobení okraje obličeji, druhá stahovačka nastaví obvod hlavy.
Obvodové stahování na temeni hlavy
Díky stahování sedí kapuce perfektně na hlavě
Stahovací šňůrky kapuce na předním díle límce
Tři kapsy jsou akorát
Dvě boční prostorné kapsy dobře poslouží na zahřátí rukou a plní také větrací funkci. Vnitřky kapes jsou totiž z velmi prodyšné síťoviny Air Mesh a tak nebrání cirkulaci vzduchu. Materiál je sám o sobě tak prodyšný, že větrací otvory v podpaží mi vůbec nechybí. Boční kapsy nejsou tak vysoko, aby se pod ně vešel popruh sedacího úvazku. Na druhou stranu kapsy dovolují pohodlné vložení rukou, což se hodí při městském použití za nižších teplot.
Náprsní kapsa na levé straně není zbytečně velká, akorát se do ní vleze 4,5 palcový smartphone nebo sluneční brýle.
Léga náprsní kapsy
Náprsní kapsa je dostatečně velká na 4,5 palcový smartphone
Vnitřky bočník kapes jsou v velmi prodyšné síťoviny Air Mesh
Kvalitní zipy YKK
Zipy všech tří kapes jsou překryty légou a perfektně se ovládají, jsou ostatně od značky YKK. Stejně jako dostatečně robustní průběžný zip. Tomu bych vytknul jen, že nemá k dispozici druhého jezdce pro rozepínání odspodu, ale přece jen to není primárně svrchní bunda.
Garáž jezdce hlavního zipu
Skryté stahování
Bunda R1 Techface Hoody se může pochlubit elegantně řešeným stahováním. Vyladit si můžete obvod na spodním okraji bundy a velikost kapuce. Plastové svorky jsou schované uvnitř bundy, obvodové v kapsách a ty ke kapuci jednak na úrovni čelisti a jedna svorka v oblasti temena hlavy.
Stahování spodního lemu bundy je schované uvnitř
Umístění stahovačky v límci
Dvě poutka na pověšení
Řeklo by se malichernost, ale proč nevyužít decentního loga, které je na štítku uvnitř bundy. Na horní straně obdélníku je mini poutko, dole pod logem je naopak poutko běžné velikosti.
Malé poutko...
Velké poutko...
Pružné konce rukávů
To je další maličkost, která potěší. Žádné obvodové lemovky ani stahovačky, ale přiměřeně pružný trojúhelníkový panel se postará o to, aby rukáv neplandal a přiléhal k paži tak akorát.
Pružný panel pro lepší přilehnutí rukávu k paži
Konec rukávu přiléhá tak akorát a nepustí vítr k tělu
Shrnutí
Flísová Bunda Patagonia R1 Techface Hoodyje velice univerzální. Solidně obstojí v horských podmínkách a díky prodyšnosti i při zvýšené námaze. Budete se v ní cítit skvěle i ve městě. Když se oteplí, srolujete ji do kapuce a schováte do batůžku. Když bude zima, ochrání před větrem a udrží vám tělesné teplo.
materiál: (92% polyester, 8% spandex) s DWR úpravou se zvýšenou ochranou proti vodě vnitní strana: mřížková struktura materiálu značení R1: znamená Regulator, což naznačuje, že oblečením/svlečením mikiny regulujete tělesnou teplotu kapsy: 3 na zip hmotnost: 400 g (vel. M)
Věnuje se aktivně skialpinismu, náročným akcím na horském kole, via ferratám a vícedenním horským trekům. K tomu rodinná turistika s malými dětmi v českých horách. Specialista na Alpy a hory Latinské Ameriky.