Test bundy Patagonia Torrentshell 3L

4 min čtení 29. 06. 2020

Já ji mám, Ty ji chceš! Torrentshell je bunda, která mě nezklamala a ochrání i Tebe. Doporučit ji můžu s čistým svědomím. Jednoduše řečeno, za rozumnou cenu hodně muziky. Tady je mé zdůvodnění…

Ekologická Patagonia

Zaujalo mne, že tento kousek je vyrobený z recyklovaného, 3vrstvého materiálu H2No Performance (vodní sloupec 20 000 mm, prodyšnost 20 000 g/m2/24 hodin) a 50denierového nylonu* na svrchní vrstvě od firmy (recyklát od firmy Econyl). Byl jsem zvědavý, jak bude fungovat. Tímto bych tedy skončil výčet o technických parametrech, a přešel bych k tomu, jak se ukázala uvedená čísla v praxi.

Patagonia Torrentshell 3 L užijete během celého roku a nejen na turistiku

Testoval jsem ji mnohostranně…

Za mě obstála. Torrentshell je bunda, která má opravdu široké využití. Zkoušel jsem ji při treku, na kole i na skalách, ale dobře poslouží zajisté i mimo sportovní aktivity, například na hudební nebo filmový festival bych si ji rozhodně přibalil. Stejně tak věřím, že rovněž v zimě by našla své využití. Umím si ji velmi dobře představit jako součást výbavy na skialpy, bohužel jsem zatím neměl možnost v zimních podmínkách testovat. Teď pár vět k jednotlivým testovacím aktivitám…

Torrentshell na túře

Začal jsem trekem, toulkami v přírodě, túrami po horách za deště i sluníčka. Tyhle zkoušky dopadly na výbornou. Pro proměnlivé počasí je jako dělaná. Ve chvílích horka použijete větrání v podpaží, za deště kapuci a možnost stahování. Voda po 50denierovém nylonu stéká velmi dobře, pokud je na bundě nějaký záhyb, voda v něm „počká“, než se záhyb vyrovná, a poté steče. Neprosákla ani za vydatného deště. Co se odolnosti vůči vodě týče, byl jsem velmi spokojen.

bunda Patagonia Torrentshell 3L dobře odolá vodě

Torrentshell na kole

Na kole, i když bunda není vedena jako cyklo, jsem ocenil dobrou prodyšnost. Navíc, v kombinaci větrání v podpaží s povedeným stahováním v oblasti trupu, lze docílit takřka komínového efektu, kdy bunda spodem nasává čerstvý vzduch a větracími otvory se teplý vlhký vzduch dere ven. Za mě příjemné klima.

detail na větrací otvory v podpaží u bundy Patagonia Torrentshell 3L

Torrentshell při lezení

Na skalách jsem kromě výše popsaných aspektů ocenil kapuci. Jednak se pod ní vleze přilba, a pak když nechcete, aby vám kapuce vlála za krkem, tak se dá stáhnout háčkem. V bundě je jistá volnost v pohybu, rukávy jsou tak akorát, s precizním stahováním kolem zápěstí. To vše zaručí, že při natahování se po chytech se bunda nijak nepříjemně nezvedá ke krku.
 

detail na kapucu u bundy Patagonia Torrentshell 3L - pohled zleva
zadní pohled na Patagonia Torrentshell 3L se jednoduše stáhne a dobře drží
detail na kapucu u bundy Patagonia Torrentshell 3L - pohled zprava

Torrentshell v kempu

Mimo sportovní aktivity jsem ji uvítal například při táboráku v chladných jarních večerech, kdy se díky jednoduchému stahování kolem trupu a stahování kapuce udrželo pod bundou teplé mikroklima.

Také jsem zmínil festivaly. Torrentshell 3L je líbivá, sympatická bunda a určitě neurazí ani mimo sportovní odvětví. Její výhodou je také skladnost. Když potřebujete mít bundu po ruce, stačí ji sbalit do její levé kapsy a zavěsit si ji třeba za opasek.
 

bunda Patagonia Torrentshell 3L po sbalení do vlastní kapsy
Voděodolná sbalená bunda Patagonia Torrentshell 3L je jen o něco větší než litrová láhev na pití

Shrnutí

Shrnutí mého názoru na tuto membránovou bundu jednou větou: Hodně muziky za rozumnou cenu. Samozřejmě, každá věc má prostor k vylepšení, nějakou tu drobnou chybičku či absenci.

Ocenil bych na bundě nějaký reflexní prvek. Také si myslím, že bunda bude stárnutím ztrácet své vlastnosti, holt není to Gore-Tex, ale za ty prachy ji dávám 10 z 10 bodů. 

Patagonia Torrentshell 3L
 


* Denier - jednotka měřící tloušťku (hmotnost) vlákenTechnické údaje

voděodolná bunda Patagonia Torrentshell 3LBunda Patagonia Torrentshell 3L man

materiál: 3vrstvý H2N0 Performance (vodní sloupec: 20 000 mm, prodyšnost: 20 000 g/m2/24 hodin)
svrchni vrstva: 50denierový nylon od firmy Econyl
membrána: polyuretan, přičemž 13 % je biologického původu
kapsy: 2 na zip + větrání v podpaží
voděodolné zipy: ANO
certifikát: Fair Trade
hmotnost: 394 g (velikost M)

DMOC: 4 199,- Kč

Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point
 


Testoval:

Jakub MartynekJAKUB MARTYNEK

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám: Rock Point Ostrava - Nová Karolina
Outdoorové sporty provozuji od roku: 1993
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2018
V Rock Pointu jsem od roku: 2018
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: běh, lezení, slackline
Specialista na výrobky: běžecká obuv, lezecké vybavení
 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Talon vyniká množstvím funkcí, širokou škálou použití a celkovou nízkou hmotností. Jak se osvědčil v praxi? Více v recenzi...

Test batohu Osprey Talon 33 l

01. 10. 2022
6 min čtení
Testy produktů
Léty osvědčená lezečka dostala svou tkaničkovou podobu. Jak se osvědčila zkušenému lezci Lukymu Klingorovi? Přečtěte si co od Šamanů můžete očekávat...
Duro LT - ultralehká novinka americké značky Osprey. Co nabízí tahle objemově nejmenší běžecká vesta z řady Duro? Šimon, orientační běžec, ji dal co proto a zhodnotil...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey