Test bundy Patagonia Triolet

5 min čtení 30. 01. 2020

Husté sněžení, silný nárazový vítr nebo průtrž mračen nám na horách často dokážou nehezky zavařit. Proto je potřeba mít při dosahování svých cílů oblečené patřičné vrstvy!

Základem je primárně dělat vše proto, abychom se vrtochům počasí vyhnuli. Počasí v horách však bývá velmi proměnlivé. Proto je potřeba mít v záloze, většinou v batohu, skrytou poslední „slupku“ oblečení, která nám poskytne maximální ochranu a minimalizuje riziko promoknutí a podchlazení...

Patagonia platí za jednu z prvotřídních firem, vybavující alpinisty výstrojí. Ve spojení s membránou GORE-TEX vyvinula bundu s názvem TRIOLET.

Bunda Patagonia M´s Triolet Jkt se mi skvěle osvědčila při skialpu

Lezení v horách

První polibky zimy na listopadovém Grossglockneru. Pro výstup na vrchol jsme zvolili lezeckou variantu hřebenem Stüdlgrat. Prvního listopadu panují ve vyšších nadmořských výškách takřka zimní podmínky. První poprašek sněhu a pocitová teplota okolo -9°C, takže jsem oblékal membránovou Gore bundu už v zázemí chatového winterraumu a lezl v ní celou dobu. Šlo to překvapivě dobře. Ovšem robustnost svrchního materiálu se podepsala na nižší prodyšnosti, takže jsem v náročnějších úsecích lezl s otevřeným větráním. Na druhou stranu však bunda velmi dobře odolala oděru na ostré břidlici. Když jsem se dobře „zakuklil” na štandu, tak mi perfektně kryla krk a krásně sedí i při nasazení přes přilbu.

Bunda Patagonia M´s Triolet Jkt se hodí i na lezení. Přebytečnou vlhkost odvětráte zipy v podpaží

Skialpinismus v tyrolských Alpách

Zahájení skialpové sezóny v Rakousku. Z mého portfolia outdoorových aktivit bude bunda nejvíce vytížená právě na skialpech. Letošní podzim byl v Alpách bohatý na sněhovou nadílku, a proto jsem neváhal a vyrazil otestovat svou kondici a výbavu už v listopadu a prosinci.

Bunda Patagonia M´s Triolet Jkt byla na sjezd nutností

NEpostradatelná při sjezdu a na hřebeni

Při výstupu na pásech téměř vždy volím prodyšnější vrstvy (např. Polartec Alpha), ale bez poslední ochranné slupky bych se při sjezdu a na hřebeni neobešel. I když první sjezdy nebyly podle mých představ, z bundy jsem byl nadšený. Při pohybu mě v ničem neomezovala, takže jsem se mohl maximálně soustředit na jízdu. 

Hodně decentní design z vás dělá na svahu trošku nenápadnou myšku, což nemusí být vždy žádoucí. Naopak ho možná oceníte na případném posezení v baru ápres ski.

Na hřebeni hor bych se bez Bundy Patagonia M´s Triolet Jkt neobešel

Konstrukce bundy Triolet Jkt

Třívrstvý laminát GORE-TEX se 100% recyklovaným svrchním polyesterovým laminátem s pevností 75D a vnější voděodolnou DWR úpravou poskytuje spolehlivou ochranu s dobrou otěruvzdorností. Podle dosavadních zkušeností to vypadá, že bunda bude mít dlouhou životnost. Při těchto parametrech si zachovává stále uspokojivou prodyšnost díky mikroporézní konstrukci membrány.

Nebyla by to ekologická Patagonia, kdyby část materiálu nebyla z recyklátu. V souladu s dlouhodobou filozofií značky je i dlouhá životnost výrobků.

Bunda Patagonia M´s Triolet Jkt v rakouských horách

Zipy a kapsy

Centrální nepromokavý zip s krycí légou zabraňuje průniku vody pod bundu. Na límci pod bradou je umístěna „parkovací garáž“ pro jezdce zipu tak, aby nedocházelo k nepříjemnému kontaktu s kůží a vousy při úplném zapnutí.  

vysoký límec a parkování zipu v

Pro rozmístění všech různých doplňků má bunda Triolet Jkt k dispozici 5 kapes. Dvě napoleonské na hrudi, dvě po stranách s vyšším posazením tak, aby do nich byl bezproblémový přístup i při nasazeném sedáku či zapnutém bederním pásu batohu a jednu strečovou síťovanou kapsu na pravé vnitřní straně.

Ačkoli se může zázračná membránová vrstvička od slavné firmy GORE pyšnit skvělou nepromokavostí a prodyšností zároveň, naše tělo vytváří při aerobních aktivitách více tepla, než dokáže propustit do okolí samotná membrána. Proto pomohou tělu odvětrat nežádoucí vlhkost 2 otvory na zip v podpaží. Pro optimální vyladění má ventilace dvousměrný zip.
 

Bunda Patagonia M´s Triolet Jkt jak jinak než z recyklátu. Patagonia myslí hlavně EKO.

Střih a detaily

Volnější, dosti široký střih poskytuje dostatek prostoru pro další vrstvení. To je pro celodenní pohyb v zimních horách hodně velké plus. Potěšily mě i další praktické detaily, jako například klínek v podpaží, který zabraňuje nepříjemnému vytahování bundy při zvedání rukou, vysoký límec, vytvářející perfektní bariéru okolo krku společně s prostornou kapucí, kterou je možno přetáhnout i přes horolezeckou či lyžařskou přilbu.

K tomu, aby bunda padla jako ulitá, jsou k dispozici stahovací gumičky okolo pasu, na zátylku a po obvodu kapuce.

Bunda Patagonia M´s Triolet Jkt má prostornu kapuci, kterou dáte přes helmu horolezeckou i lyžařskou.

Shrnutí

Bundu Triolet považuji za výbornou do náročnějších podmínek a pro jakékoli aktivity v horách. Na to, jak je robustní, váží stále ještě dobrých 500 gramů. V případě vánice, lijáku nebo vichru se můžu spolehnout na to, že mě ochrání.

Bunda Patagonia M´s Triolet Jkt je ideální svrchní vrstva do hor a proměnlivého počasí
 


VÝHODY

  • výborná odolnost proti oděru
  • vysoký límec perfektně chránící krk
  • dostatek kapes a jejich optimální umístění
  • kapuce, pod kterou se vejde přilba
  • výborné větrací otvory
  • žádné omezení pohyblivosti


NEVÝHODY

  • absence sněhového pásu 
  • obousměrný centrální zip
  • absence reflexních prvků

 


Bunda Patagonia M´s Triolet JktTechnické detaily

Bunda Patagonia M´s Triolet Jkt

membrána: 3vrstvý materiál Gore-Tex (vodní sloupec 28 000 mm)
odvětrání: v podpaží, obousměrné zipy
pevnost: 75D
kapsy: 5 kapes (2 po stranách, 2 napoleonské na prsou, 1 vnitřní strečová síťovaná na pravé straně)
kapuca: možnost přetáhnout přes horolezeckou i lyžařskou helmu

MOC: 9 999,- Kč

Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Testoval:

Petr ChmielPETR CHMIEL

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:
Rock Point Brno, OC Olympia
Outdoorové sporty provozuji od roku: 2015
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2017
V Rock Pointu jsem od roku: 2017
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: Trailový běh, lezení, slackline, turistika
Specialista na výrobky: vybavení na běh a sportovní lezení
Specialista na značky: Inov8

 

Otestovali jsme i další produkty

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey