Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test bundy Rafiki Colin II

4 min čtení 11. 02. 2018

Test z pohledu lezce. S příchodem loňského podzimu jsem dostal možnost vyzkoušet novou zateplovací bundu Colin II od české značky Rafiki, vyrábějící oblečení především pro lezce. Postupně se mnou zažila konec pískovcové lezecké sezony v Adšpachu, sportovní lezení v Arcu i na Sicílii a několik dnů letošní zimy na skialpových pásech v Krkonoších. Jak tedy dopadlo moje lezecké testování?

Jedná se o lehkou zateplovací bundu (485 g ve velikosti M). Odolný svrchní materiál tvoří 100 % nylon ripstop (tedy téměř neroztrhnutelný), s vodoodpudivou úpravou. Izolační náplň je z kachního peří a syntetického vlákna Duratherm. Ve srovnání s čistě péřovou náplní, poskytuje tato kombinace materiálů o něco lepší izolační vlastnosti ve vlhkých podmínkách.

bunda Rafiki Colin II man

VELKÉ KAPSY

Bunda má zvnějšku dvě běžné boční kapsy a jednu menší, náprsní, na různé drobnosti. Uvnitř bundy už žádné další nehledejte. Kapsy jsou dostatečně velké, vejdou se do nich i teplé zimní rukavice. Je ale škoda, že nejsou ještě o trochu větší, lezečky už se do nich nevejdou (to oceníte při lezení v chladném počasí). V jedné z kapes najdete i praktický obal pro sbalení.

Sbalená bunda Rafiki Colin II man

KVALITNÍ ZIPY

Se zipy bývají občas trable. Zde použité YKK zipy zaručují vždy bezproblémový chod, v zimě nezamrzají a díky textilním táhlům se dobře ovládají i v silnějších rukavicích. Kvůli úniku cenného tepla je hlavní zip překrytý uvnitř légou.

bunda Rafiki Colin II man

STREČOVÉ KONCE RUKÁVŮ

Ty musím opravdu ocenit! Dají se snadno přetáhnout přes zimní rukavice, vejdou se pod ně i větší outdoorové hodinky. Přitom určitě nebudete trpět pocitem, že jsou volné a že vám dovnitř rukávů fouká studený vzduch.

pruženka na rukávech bundy Rafiki Colin II man
rukávy bundy Rafiki Colin II man

MÁ I SVOJE MOUCHY

Chybí mi stahovací gumička v pase. Je nahrazena pružnou lemovkou, stejnou, jako v případě rukávů. Na rukávech funguje perfektně, tady trochu selhává. Především hubenějším jedincům se může stát, že jim pod bundu bude spodem foukat. A pak kapuce. Je možné ji přetáhnout přes lezeckou helmu. Rád bych napsal: "je možné ji pohodlně přetáhnout." Jenže ono to tak pohodlné není, přitom by stačilo, kdyby byla jen o kousek větší.
 

kapuca bundy Rafiki Colin II man
kapuca bundy Rafiki Colin II man
kapuce bundy Rafiki Colin II man přes lezeckou helmu

ODOLNOST PŘEDEVŠÍM!

Pokud už doma máte (a často používáte) podobnou zateplovací bundu (péřovku), nejspíš už na ní bude také nějaké to spravované natržení. S těmito bundami se prostě často pojí i nějaká ta historka o jejich roztržení. Tuto jsem i při dost nešetrném používání roztrhnout nedokázal. Když se v ní budete jako já prodírat zarostlými skalními roklemi v Ádru a večer z lesa tahat klacky na oheň, pohodíte ji do kaktusů pod vápencovými skalami lezeckých oblastí jižní Evropy, nebudete se muset bát, že jí nějak uškodíte. Vydrží hodně. A mimochodem, vůbec z ní neleze peří!

stahovací gumičky kapuce bundy Rafiki Colin II man

A CO JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ?

Tepelná izolace – schopnost udržet vás v teple! V zimě vám krásně poslouží při dlouhém jištění v chladných prostorách umělých stěn (pokud nejste majiteli rychle lezoucího parťáka) a při celodenním pobíhání po městě. Pokud jste milovníci zimních hor a stoupacích pásů, brzy zjistíte, že je v ní teplo i v poměrně silném větru. Svrchní materiál mu překvapivě dobře odolává. A až se na konci zimy nedočkavě vrhnete lézt třeba na Roviště, určitě nebudete litovat, pokud si ji přibalíte do batohu. Ani přes léto ji nenechávejte zahálet ve skříni! Oceníte ji, až budete v chladných večerech sedět na zahrádce s kamarády na pivu. No, a na podzim určitě budete chtít "honemještědoskal," než napadne sníh….

bunda Rafiki Colin II man

SEČTENO A PODTRŽENO

Univerzální, středně teplá bunda, nejen pro lezce. Využijete ji celoročně, při jakékoliv sportovní aktivitě venku, ale i při běžném nošení po městě. Bude se vám líbit, pokud preferujete především praktičnost, odolnost a spolehlivost.
 


Výhody

  • Mechanická odolnost
  • Dobře odolává i silnějšímu větru
  • S cenovkou 3590 Kč dobrý poměr cena/výkon
  • Spolehlivé YKK zipy
  • Strečové zakončení rukávů
  • Obal pro sbalení


Nevýhody

  • Chybí stahovací gumička v pase
  • Menší kapuce pro použití s lezeckou helmou
     

bunda Rafiki Colin II manTECHNICKÉ DETAILY:

Bunda Rafiki Colin II man

výplň: kachní peří/syntetická příměs
vnější materiál: 100% nylon
hmotnost: 485 g/vel. M

DMOC: 3.590,- Kč

Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 Testoval:


VOJTA ŠTĚPÁN


Otestovali jsme i další produkty »

 

Další outdoorové čtení

Výborné izolační vlastnosti jsem ochutnala přímo v Alpách. Jak se Darcy zateplovačka osvědčila, jaké vychytávky nejvíce zaujaly a zda má i nějaké ty mouchy, se dozvíte v recenzi...

Test bundy Rafiki Darcy

25. 10. 2021
6 min čtení
Testy produktů
Je předurčena na trailové běhání, ale užijete ji i během skialpových výšvihů...
Všestranné kalhoty, které se nejlépe cítí na výletech v přírodě. Čím vás zaujmou...

Test kalhot Hannah Moa

15. 10. 2021
6 min čtení
Testy produktů