Test bundy Rafiki Darcy

5 min čtení 25. 10. 2021

„Rafiki“ v překladu znamená „kamarád“. V našich luzích a hájích si však pod tímto názvem většina lezců vybaví značku oblečení a doplňků, vyznačující se veselými barvami a příjemnými materiály. Jak jsem se skamarádila se zateplovací bundou Darcy z aktuální kolekce, si můžete přečíst níže.

OBSAH:


Značková výplň DuPont Sorona zajišťuje u bundy Rafiki Darcy výbornou hřejivost
Značková výplň DuPont Sorona zajišťuje u bundy Darcy výbornou hřejivost

 

SPOLEHLIVĚ V TEPLE

Sluneční paprsky ztrácejí svou sílu, místy pofukuje chladný vítr…vadí? Ale kdeže! Konečně z nás na skalách neleje pot a s klesající teplotou se zlepšuje tření na balvanech, což nahrává venkovnímu boulderingu. V momentech, kdy člověk zastává funkci jističe, už však přece jen může pořádně prochladnout, proto je dobré vyzbrojit se kvalitní zateplovací vrstvou.

Bunda Rafiki Darcy se s lehounce vypasovaným „buřtíkovým“ střihem podobá oblíbené péřovce Meg od téže značky. Izolační funkci však v jejím případě plní velkorysá porce vlákna DuPont Sorona, které potěší všechny ekologicky smýšlející jedince - je totiž z 37 % vyrobeno z  obnovitelných surovin rostlinného původu.

Výhodou tohoto materiálu je také nízká nasákavost a minimální změna parametrů za vlhka. Bunda je na omak velmi jemná. Nenechte se však zmýlit – vnější nylonová tkanina disponuje voděodolnou a větruodolnou povrchovou úpravou, rozmarům počasí tedy bude čelit statečně. Díky technologii ripstop bránící natržení látky nemusíte mít obavy, pokud cestou ke skalám vymetete pár keřů či vaše zateplovačka zažije příliš blízké setkání s lezeckým matrošem.

Na omak je bunda Rafiki Darcy jemná, ale povrchová úprava jí dodává potřebnou vodě i větru odolnost
Na omak je bunda jemná, ale povrchová úprava jí dodává potřebnou vodě i větru odolnost

LEZECKÝ STŘIH I VYCHYTÁVKY

 

O tom, že jsou produkty Rafiki vytvářeny „lezci pro lezce“, není sporu – základním prvkem bundy je robustní dvoucestný zip od prověřené firmy YKK, který ji přímo předurčuje pro použití se sedákem.

Kapuce lemovaná elastickou pruženkou má obvod nastavitelný pomocí gumy, vhodně tak obepne hlavu v helmě i bez ní.

Guma se zdrhovadlem by mohla některým chybět na spodním okraji bundy, kde je, stejně jako na rukávech, našita „pouze“ pruženka. Osobně však stažení spodního obvodu u zateplovacích bund prakticky nevyužívám, proto tento fakt nehodnotím nijak negativně.
 

Robustní dvoucestný zip YKK je zárukou spolehlivosti Robustní dvoucestný zip YKK je zárukou spolehlivosti
Kapuce zakončená pruženkou se dobře vleze i přes helmu Kapuce zakončená pruženkou se dobře vleze i přes helmu


V podpaží jsou umístěny strečové klíny pro větší volnost pohybu, kterou oceníte například při spottingu na boulderech. Darcy je zároveň dostatečně dlouhá, i při plném vzpažení jsem měla krytá záda. Nutno ale podotknout, že jsem majitelkou spíš kratšího trupu, takže bude tento aspekt nejlepší vyzkoušet přímo v obchodě, v rámci výběru vhodné velikosti).

Strečové díly v podpaží umožňují v bundě Rafiki Darcy velký rozsah pohybů
Strečové díly v podpaží umožňují v bundě velký rozsah pohybů


Kapes najdete na bundě celkem pět – dvě klasické boční na zip, náprsní kapsičku ideální na mobil a doklady a dvě vnitřní meshové kapsy, ve kterých se dají mimo jiné zahřát lezečky. Vtipným detailem je „tahák“ se stupnicemi lezeckých a boulderových obtížností na vnitřní straně bundy.
 

Praktická náprsní kapsička na mobil nebo doklady Praktická náprsní kapsička na mobil nebo doklady
Vtipný detail na podšívce - stupnice lezecké obtížnosti Vtipný detail na podšívce - stupnice lezecké obtížnosti

DESIGN A SBALITELNOST

Díky svému atraktivnímu designu (další barvou na výběr je černošedá s originálním květinovým potiskem) udělá bunda parádu i ve městě či na výletech. Tak trochu Achillovou patou je však sbalitelnost. Do samostatného kompresního obalu ji sice vměstnáte pohodlně, není to však žádný drobek a po sbalení připomíná spíš subtilnější cyklospacák. Fakt, že je bunda se syntetickou izolační vrstvou trochu prostorově výraznější, však outdoorové nadšence pravděpodobně příliš nepřekvapí.

Bunda Rafiki Darcy se dodává spolu s transportním obalem, do kterého ji snadno sbalíte
Bunda Rafiki Darcy se dodává spolu s transportním obalem, do kterého ji snadno sbalíte

shrnutí

Na Rafiki zateplovačce Darcy nejvíc oceňuju výborné izolační vlastnosti – s chladem i větrem si poradila bravurně, snad v budoucnu nezklame ani v lehkém dešti. Dvoucestný zip působí velmi odolně a vůbec se nezasekává.

Dvoucestný zip u bundy Darcy působí robustně a hlavně se nezasekává
Dvoucestný zip působí robustně a hlavně se nezasekává


Na svůj nejoblíbenější detail pasuju náprsní kapsu (lovení telefonu v hlubinách bočních kapes totiž vážně nesnáším). Přestože z čistě estetického hlediska preferuju zateplovací bundy se šikmými švy v oblasti trupu (proti vzhledu „panáčka Michelin“ je potřeba bojovat všemi dostupnými prostředky), považuju Darcy za designově povedený kousek, který především beze zbytku plní svůj účel. Na výletech nejen do skal, kde zrovna není potřeba striktně šetřit místo v batohu a každý gram váhy, mi rozhodně bude dělat společnost.

Zateplovačka Rafiki Darcy je designově povedený kusek, který užijete ve skalách, ale i ve městě
Zateplovačka Rafiki Darcy je designově povedený kousek, který užijete ve skalách, ale i ve městě

VÝHODY

  • výborné izolační vlastnosti
  • masivní dvoucestný zip, který se nezasekává
  • praktická náprsní kapsa
  • elastické klíny v podpaží
  • atraktivní design


NEVÝHODY

  • vyšší váha
  • poměrně velký objem po sbalení
  • samostatný obal – bundu nelze sbalit do její vlastní kapsy

 


Technické detaily


dámská zateplovací bunda Rafiki Darcy vhodná na lezení a boulderyRafiki zateplovací bunda Darcy

vnější materiál: 100 % nylon ripstop
vnitřní materiál: 95 % polyester 5 % elastan
výplň: DuPont Sorona
voděoodpudivý zátěr: ANO, WR
hmotnost: 520 g

MOC: 3 590,- Kč

Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


TestovalA

KATKA RUSINKOVÁ

Katka je právnička, průvodkyně v outdoorové CK a horalka s láskou zejména k vertikálním formám pohybu (VHT, lezení, ferraty). Postupně odškrtává ze seznamu alpské čtyřtisícovky, nepohrdne však ani cyklistikou či sjížděním divoké vody a občas se dobrovolně mučí na ultratrailech. Vždy hledá způsoby, jak plány realizovat, ne důvody, proč z nich vycouvat.

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey