Test bundy Salewa Fanes

5 min čtení 26. 01. 2018

Přední evropský výrobce oblečení a vybavení pro outdoorové sporty přichází na trh s novou zateplovací bundou. Salewa Fanes TW připomíná na první pohled elegantní péřovku v jednobarevném provedení, na kterém se krásně vyjímá logo ve tvaru letícího orla.

K líbivému designu přispívá i fakt, že se vlastně o klasickou péřovku nejedná, díky čemuž je eliminován „buřtový efekt“, tedy části bundy výrazně naplněné peřím a oddělené prošitím.

Bunda Salewa Fanes testovaná v Dolomitech

Křest ohněm

Designéři na tomto kousku pilně zamakali, nicméně důležitější u bundy této kategorie je to, co umí. Svrchní materiál je ze 100% polyamidu, který se vyznačuje vysokou odolností vůči mechanickému poškození. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že za tři měsíce používání, včetně túr s těžkým batohem, je bunda stále jako nová. Nechtěně jsem ji nechal olízávat plameny vzplanutého plynového vařiče, který jsem musel vyhodit z horské chatky. Kupodivu i takový incident bunda přežila bez úhony. (Pro americké čtenáře: tento test v žádném případě neprovádějte!)

Univerzální třísezónní zateplovačka

Otázka zněla, jak zahřeje. Na mysl mi hned vyskočí strohá odpověď: „tak, jak je třeba“. I když nějaké mantinely si samozřejmě musíme nastavit. Od zateplovací bundy tohoto formátu nelze očekávat, že si pod ni při minus patnácti stupních vezmeme tričko a bude nám do zpěvu. Bunda je určená zejména na trekking, při kterém se nepočítá s nějakými extrémně nízkými teplotami. Jako zateplovací vrstva pod nějakou macatější péřovkou se ale rozhodně neztratí ani v takových podmínkách.

Termoregulační schopnost

Bundu jsem mimo jiné testoval při říjnovém přechodu v Dolomitech, kdy večerní teploty klesly pod bod mrazu, ráno se váhavě točily kolem nuly, aby s vycházejícím sluncem vyšplhaly až ke dvacítce. Vskutku pestré podmínky byly pro bundu Salewa Fanes výzvou. Ani jsem netušil, jak elegantně si s ní poradí. Ráno u snídaně příjemně hřála, při následném výstupu mi v ní nezačalo být hned horko jako v případě bund naplněných prachovým peřím.

Když už sluníčko vylétlo nad rozeklaný horizont Dolomit výše, nacpal jsem bundu do vaku, který je součástí levé kapsy (může se i vyjmout), a vytvořil jsem z ní úhledný a velmi skladný polštářek. Při svačinách se hodil pod zadek a ve stanu pod hlavu. Mé tělo přeci jen neoplývá výraznou vrstvou podkožního tuku, a tak jsem také jedné mrazivější noci polštářek přetransformoval zpět v bundu, která mi umožnila přestat klepat kosu a ještě usnout. Stali se z nás parťáci a od té doby k sobě nerozlučně patříme.

Bunda Salewa Fanes - sbalení do pytlčku, který je součástí balení

Zaklínadlo „TirolWool“

Hlavní zásluhu na výše popsané symbióze nese bezpochyby izolační výplň bundy špičkovým kombinovaným materiálem TirolWool Celliant (60 % polyester, 40 % tyrolská vlna). Jeho sofistikovanost zavání vysokou vědou: „Ovčí vlna je zde kombinována s termoaktivními minerály, které zamezují úniku tepla, protože ho odrážejí pomocí infračervené energie zpět k tělu.“ Na vysvětlení celého principu bychom si asi museli popovídat s nějakým panem docentem. Rád se spokojím s poznáním, že „to fakt funguje“. I díky funkčnosti TirolWool není vrstva výplně nijak macatá, a tak se bunda příjemně nosí a neomezuje při pohybu. Ke komfortu určitě přispívá i ergonomické tvarování rukávů.

V jednoduchosti je síla

Zatímco výplň je výsledkem složité práce matičky přírody a šikovných vědátorů, bunda sama o sobě je jednoduchá – nenajdeme na ní žádné zbytečnosti v duchu pohádky „1000 a jedna kapsa“. Dvě prostorné boční kapsy zkrátka musí stačit. Je pravda, že alespoň jedna náprsní (ať už vnitřní, nebo vnější) by se určitě šikla. Také kapuce a lemy rukávů jsou elastické, bez možnosti nastavení, což je naopak fajn. Nastavené jsou „tak akorát“ a nemusí se proto řešit. Jediné, co lze korigovat, je spodní okraj bundy.

Bunda Salewa Fanes testovaná v Dolomitech

Shrnutí

Jak bylo řečeno, bunda je určená především na trekking. Tomu odpovídá i její hmotnost, která se u velikosti „L“ pohybuje okolo 600 g. Kdo bude viset tři dny v alpské stěně, patrně sáhne po jiné lehčí zateplovačce. Při běžných túrách, včetně lezení ferrat, se však jedná o skvělého parťáka na cesty, který vás nenechá ve štychu. Se zmíněnou elegancí se neztratí ani v reji velkoměsta. Kamarádství italského orla s tyrolským beranem přineslo na trh zajímavé a hlavně funkční oživení! Bundu, kterou užijete mnoho let, si můžete pořídit za 4.999,- Kč, což je rozhodně odpovídající cena.
 


Pánská zateplovací bunda Salewa Fanes TW CLT HoodVýhody

  • odolný a funkční svrchní materiál
  • revoluční výplň TirolWool Celliant
  • anatomicky dokonalý střih
  • tepelný komfort při nošení
  • celoroční využití (pro VHT i v létě)
  • elegantní design


Nevýhody

  • pouze dvě kapsy
  • trochu vyšší hmotnost
     

Technické detaily

Bunda Salewa Fanes TW CLT Hood

výplň: Tirolwool Celliant (60% polyester, 40% jihotyrolská vlna)
svrchní materiál: nylon (100% polyamid)
hmotnost: 613 g (velikost 50/L)
délka zad: 74 cm (velikost 50/L)

DMOC: 4.999,- Kč
Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point
 


Testoval:


DANIEL POLMAN
Špičkový vytrvalostní cyklista a vášnivý horal


 

Další outdoorové čtení

Spacák, se kterým se skvěle cestuje. Je malý, lehký a skladný. Nesměl chybět jako doprovod na Vltava run. Jak se m
Čím vás dostane tahle technická mikina italské značky Crazy? Kolega Michal ji pořádně vyvětral v Krušných horách i na Šumavě a prozradil...
Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey