Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test bundy Salewa Fanes

5 min čtení 26. 01. 2018

Přední evropský výrobce oblečení a vybavení pro outdoorové sporty přichází na trh s novou zateplovací bundou. Salewa Fanes TW připomíná na první pohled elegantní péřovku v jednobarevném provedení, na kterém se krásně vyjímá logo ve tvaru letícího orla.

K líbivému designu přispívá i fakt, že se vlastně o klasickou péřovku nejedná, díky čemuž je eliminován „buřtový efekt“, tedy části bundy výrazně naplněné peřím a oddělené prošitím.

Bunda Salewa Fanes testovaná v Dolomitech

Křest ohněm

Designéři na tomto kousku pilně zamakali, nicméně důležitější u bundy této kategorie je to, co umí. Svrchní materiál je ze 100% polyamidu, který se vyznačuje vysokou odolností vůči mechanickému poškození. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že za tři měsíce používání, včetně túr s těžkým batohem, je bunda stále jako nová. Nechtěně jsem ji nechal olízávat plameny vzplanutého plynového vařiče, který jsem musel vyhodit z horské chatky. Kupodivu i takový incident bunda přežila bez úhony. (Pro americké čtenáře: tento test v žádném případě neprovádějte!)

Univerzální třísezónní zateplovačka

Otázka zněla, jak zahřeje. Na mysl mi hned vyskočí strohá odpověď: „tak, jak je třeba“. I když nějaké mantinely si samozřejmě musíme nastavit. Od zateplovací bundy tohoto formátu nelze očekávat, že si pod ni při minus patnácti stupních vezmeme tričko a bude nám do zpěvu. Bunda je určená zejména na trekking, při kterém se nepočítá s nějakými extrémně nízkými teplotami. Jako zateplovací vrstva pod nějakou macatější péřovkou se ale rozhodně neztratí ani v takových podmínkách.

Termoregulační schopnost

Bundu jsem mimo jiné testoval při říjnovém přechodu v Dolomitech, kdy večerní teploty klesly pod bod mrazu, ráno se váhavě točily kolem nuly, aby s vycházejícím sluncem vyšplhaly až ke dvacítce. Vskutku pestré podmínky byly pro bundu Salewa Fanes výzvou. Ani jsem netušil, jak elegantně si s ní poradí. Ráno u snídaně příjemně hřála, při následném výstupu mi v ní nezačalo být hned horko jako v případě bund naplněných prachovým peřím.

Když už sluníčko vylétlo nad rozeklaný horizont Dolomit výše, nacpal jsem bundu do vaku, který je součástí levé kapsy (může se i vyjmout), a vytvořil jsem z ní úhledný a velmi skladný polštářek. Při svačinách se hodil pod zadek a ve stanu pod hlavu. Mé tělo přeci jen neoplývá výraznou vrstvou podkožního tuku, a tak jsem také jedné mrazivější noci polštářek přetransformoval zpět v bundu, která mi umožnila přestat klepat kosu a ještě usnout. Stali se z nás parťáci a od té doby k sobě nerozlučně patříme.

Bunda Salewa Fanes - sbalení do pytlčku, který je součástí balení

Zaklínadlo „TirolWool“

Hlavní zásluhu na výše popsané symbióze nese bezpochyby izolační výplň bundy špičkovým kombinovaným materiálem TirolWool Celliant (60 % polyester, 40 % tyrolská vlna). Jeho sofistikovanost zavání vysokou vědou: „Ovčí vlna je zde kombinována s termoaktivními minerály, které zamezují úniku tepla, protože ho odrážejí pomocí infračervené energie zpět k tělu.“ Na vysvětlení celého principu bychom si asi museli popovídat s nějakým panem docentem. Rád se spokojím s poznáním, že „to fakt funguje“. I díky funkčnosti TirolWool není vrstva výplně nijak macatá, a tak se bunda příjemně nosí a neomezuje při pohybu. Ke komfortu určitě přispívá i ergonomické tvarování rukávů.

V jednoduchosti je síla

Zatímco výplň je výsledkem složité práce matičky přírody a šikovných vědátorů, bunda sama o sobě je jednoduchá – nenajdeme na ní žádné zbytečnosti v duchu pohádky „1000 a jedna kapsa“. Dvě prostorné boční kapsy zkrátka musí stačit. Je pravda, že alespoň jedna náprsní (ať už vnitřní, nebo vnější) by se určitě šikla. Také kapuce a lemy rukávů jsou elastické, bez možnosti nastavení, což je naopak fajn. Nastavené jsou „tak akorát“ a nemusí se proto řešit. Jediné, co lze korigovat, je spodní okraj bundy.

Bunda Salewa Fanes testovaná v Dolomitech

Shrnutí

Jak bylo řečeno, bunda je určená především na trekking. Tomu odpovídá i její hmotnost, která se u velikosti „L“ pohybuje okolo 600 g. Kdo bude viset tři dny v alpské stěně, patrně sáhne po jiné lehčí zateplovačce. Při běžných túrách, včetně lezení ferrat, se však jedná o skvělého parťáka na cesty, který vás nenechá ve štychu. Se zmíněnou elegancí se neztratí ani v reji velkoměsta. Kamarádství italského orla s tyrolským beranem přineslo na trh zajímavé a hlavně funkční oživení! Bundu, kterou užijete mnoho let, si můžete pořídit za 4.999,- Kč, což je rozhodně odpovídající cena.
 


Pánská zateplovací bunda Salewa Fanes TW CLT HoodVýhody

  • odolný a funkční svrchní materiál
  • revoluční výplň TirolWool Celliant
  • anatomicky dokonalý střih
  • tepelný komfort při nošení
  • celoroční využití (pro VHT i v létě)
  • elegantní design


Nevýhody

  • pouze dvě kapsy
  • trochu vyšší hmotnost
     

Technické detaily

Bunda Salewa Fanes TW CLT Hood

výplň: Tirolwool Celliant (60% polyester, 40% jihotyrolská vlna)
svrchní materiál: nylon (100% polyamid)
hmotnost: 613 g (velikost 50/L)
délka zad: 74 cm (velikost 50/L)

DMOC: 4.999,- Kč
Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point
 


Testoval:


DANIEL POLMAN
Špičkový vytrvalostní cyklista a vášnivý horal


 

Další outdoorové čtení

Brýle, které drží na nose za jakéhokoliv počasí. Fury jsem otestoval při náročném více než 200 km dlouhém běhu. Jak je hodnotím...

Test brýlí Julbo Fury SP3 CF

02. 12. 2021
6 min čtení
Testy produktů
Univerzální triko, které použijete na běhání, turistiku a spoustu dalších aktivit během zimy. Vyjímečný je střih i design...
Pánská péřovka s výbornou výhřevností a praktickými lezeckými vychytávkami...

Test bundy Rafiki Dante

27. 11. 2021
5 min čtení
Testy produktů