Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test bundy Salewa Pedroc Polartec Alpha

3 min čtení 09. 11. 2017

Když jsem na podzim 2016 zaznamenal informace o novém materiálu Polartec Alpha byl jsem zvědavý, zda má opravdu takové vlastnosti jaké byly prezentovány. Hodně se potím za jakékoliv teploty a tak jsem uvítal možnost pořídit si jeden z prvních výrobků z tohoto materiálu od Salewy - Pedroc PTC Alpha Jacket.

Na první pohled mě materiál trochu zklamal. Nečekal jsem, že bude tak lehký a tenký. Na spodní část rukávů, boky a část zad je použitý velmi prodyšný Polartec Power Dry. Na více exponovaných místech, tedy přední díl, horní část rukávů a část zad je použitý Polartec Alpha s vnější pertexovou vrstvou. O to více jsem byl zvědavý, až bundu vyzkouším. 

Měl jsem možnost ji prověřit při různorodých sportech: běhu, skitouringu a sjezdovém lyžování.

Běh

Netrpělivě jsem vyhlížel chladnější rána, a tak jsem poprvé vyrazil za teploty lehce nad nulou. Při kombinaci: triko s krátkým rukávem (polyester/polypropylen), tenké triko s dlouhým rukávem z merina a bunda Pedroc PTC Alpha, mi už bylo po chvíli jasné, že bunda opravdu hřeje a vrstev je zbytečně mnoho. Tato kombinace se ukázala jako správná až při teplotách kolem -5 stupňů Celsia.

Pro teploty kolem nuly mi nejlépe zafungovala kombinace trika z umělého vlákna a bundy Pedroc PTC Alpha. V takovém případě vše funguje skvěle při vyšší dynamické aktivitě. Bunda je mokrá na povrchu, kde rychle osychá a suchá uvnitř. Přední díl chrání před větrem a chladem opravdu skvěle. Snad jen rukávy z materiálu Polartec Power Dry zůstávají vlhké a vzhledem k tomu, že nejsou větru odolné, je na nich chlad cítit jako první.

Skialp

Při skialpu jsem bundu zkoušel několikrát a v různých podmínkách. Od silnějšího mrazu, po teploty kolem nuly. Od slunečného počasí, po větrné a mlhavé. Poučen z běhu jsem omezil počet vrstev pod bundou a vyplatilo se. Při výstupu skvěle odváděla pot, a jakmile jsem na vrcholu přidal za větrného počasí svrchní membránovou vrstvu, zafungovala jako skvělá tepelná izolace. Během patnácti až dvaceti minut na mě bunda oschla i pod svrchní vrstvou.

Lyžování

A protože jsem byl s bundou velmi spokojený a měl s ní dobré zkušenosti, vzal jsem si ji i na sjezdovky. Za skvělého slunečného počasí stačí jen jedno tričko z umělého vlákna jako základní vrstva a tenká, softshellová bunda přes ní. Zafungovala naprosto úžasně a poskytovala skvělý komfort během chladnějších rán i během odpoledne, kdy se už oteplilo.

Shrnutí

Bundu Pedroc jsem si velmi oblíbil a nosím ji na většinu dynamických aktivit, když je venku chladno, ideálně pod nulou. Osvědčila se i díky své pevnosti, jelikož jsem se bál prodření jemného povrchu látky od ramenních popruhů středně velkého batohu (32l). Ale ani po roce nevykazuje známky opotřebení. Snad jen na vnitřní podšívce se projevily změny během používání a jsou vidět jemné „vytahané“ chloupky. Už teď ale vím, že v mém šatníku tahle Alpha nezůstane dlouho sama.

Text a foto: Zdeněk Votava, dlouholetý zákazník Rock Pointu

Další outdoorové čtení

Přečtěte si v recenzi, co očekávat od nové generace modelu Mafate Speed. Čím se liší a jak se osvědčila v pořadí již "trojková" trailovka...

Test obuvi Hoka Mafate Speed 3

18. 09. 2021
8 min čtení
Testy produktů
Perfektní dešťový štít, který nesmí chybět ve skříni žádného ultraběžce. Jak se osvědčila za největšího marastu a co je na ní mimořádného...
Top Shell Compact je jeden z nejmenších tlumičů pádu na trhu. Nadšená horalka Katka ho pořádně otestovala. Jak ho hodnotí? Pečtěte si v recenzi...