Test bundy Salewa Puez Tirol Wool Celiant

4 min čtení 09. 01. 2018

Vybírat oblečení na několikadenní horský trek je vždy nelehká věc. Už jste slyšeli o teplé, lehké bundě, která neprofoukne, nepromokne a zahřeje, i když se nehýbete?

Když jsem zvažoval, kterou univerzální bundu si vzít na několikadenní říjnový trek napříč Dolomity, rozhodoval jsem se mezi péřovkou nebo tenčí lezeckou bundou, plněnou polyamidovou izolací. V prvním případě jsem riskoval, že peří ztratí izolační vlastnosti, jestliže navlhne. V druhém bych možná v horších podmínkách v horách trpěl zimou.

Dilema za mne vyřešil návrh jihotyrolské firmy Salewa, otestovat během treku jejich bundu Puez s technologií TirolWool®Celliant®, tedy se záhadným materiálem budoucnosti, se kterým jsem se ještě nikdy nesetkal.

Tyrolská vlna

Že má peří zdatnou konkurenci jsem již od několika lidí slyšel, a tak jsem před výletem na netu vyhledal, proč zrovna vlna z tyrolských ovcí a proč vývojáři Salewy nezvolili, pro své produkty určené k trekování, nějaké umělé vlákno.

V horách Jižního Tyrolska lidé odedávna používali oděvy z vlny místních ovcí, které spokojeně žily v nadmořské výšce přes 2000 m, kde by některá plemena ovcí nepřežila. Tyrolská vlna, především díky většímu obsahu lanolinu, hravě překonává klasickou ovčí vlnu schopností izolovat teplo, mírou prodyšnosti, schopností termoregulace a hydrofobními vlastnostmi. Firma Salewa má navíc tu výhodu, že sídlí na okraji Dolomit, v Bolzanu, a použitím místní, přírodní a obnovitelné vlny snižuje svou zátěž na životní prostředí.

Salewa bunda Puez TW CLT man - detail klokaní kapsa
Bunda Salewa Puez TW CLT Man - detail sbaleni
Bunda Salewa Puez TW CLT Man - detail stahování kapuce

Technologie Celliant

Outdoorové firmy stále bádají nad ideální kombinací vlastností materiálu, který by měl být komfortní při pohybu, a zároveň hřejivý i v klidu. Salewa zvolila technologii Celliant®, která se původně používala ve vědě a díky níž směřuje vydaná tělesná energie zpět k tělu formou retence tepla a infračerveného odrazu.

Celliant sám o sobě je směsí třinácti termoaktivních minerálů, které se mísí do pryskyřice a permanentně se přidávají do každého vlněného vlákna. Takto upravený přírodní materiál vás zanechá pěkně v teple, i když si dáte během zimního treku hodinovou pauzu. Kromě toho vás může hřát na srdci vědomí, že používáte přírodní materiál z Tyrolska, od firmy, které záleží na našem životním prostředí, a proto volí ekologičtější postupy.

Kombinace uvedených technologií v praxi

Kombinaci materiálu v poměru 40 % TirolWool® a 60 % Celliant®, opláštěnou voděodolným nylonem, jsem testoval v podobě univerzální lehké bundy. Oblékl jsem ji na začátku treku a v různorodých podmínkách už neřešil, co sundat nebo doobléct, maximálně jsem si cestou do kopce rozepnul zip. Při dolomitském treku jsem neprochladl při pauzách na vrcholech hor, ani na větrných hřebenech, nebo když tu a tam sprchlo. Zároveň byla bunda Puez dostačující ochranou při dlouhých večerech u sklenky vína a při vaření jídla před stanem. Takže z mé strany naprosto super.

Navíc se bezproblémově pere, bez újmy na kvalitě. Testovanou bundu jsem si po výletu zakoupil a jak tak u mě bývá zvykem, buď vybrané oblečení nosím stále nebo vůbec. Kombinace materiálu TirolWool®Celliant® od Salewy mohu vřele doporučit, stane se brzy jedním z nejpoužívanějších kousků vaší outdoorové výbavy.

Dvě varianty Puez nebo Fanes

Na tuto zimní sezónu firma Salewa připravila několik modelů bund s technologií TirolWool®Celliant®, a to mnou testovaný model bundy Puez s polovičním zapínáním. Tento model bych doporučil všem, kteří mají rádi kompaktnější sportovní bundu, kterou budou používat po celou dobu svých aktivit. Výhodou polovičního zipu je i pohodlná kombinace se sedacím úvazkem, kterou ocení vyznavači horolezectví, skialpinismu nebo via ferrat. Výhodou je také velká, zapínací oboustranná „klokaní“ kapsa a samozřejmostí kapuce, náprsní kapsa i nastavované rukávy, aby se při zvednutí rukou nevyhrnoval lem bundy nad pas.

Druhý typ bundy Fanes s průběžným zipem budou upřednostňovat muži a ženy, kteří nechtějí oblékat bundu přes hlavu. Může být celoročně využitelná i při běžných výletech a v neposlední řadě ji díky vícebarevným kombinacím můžete doplnit k vašemu stávajícímu šatníku. Technologií TirolWool®Celliant®  se firma Salewa zkrátka trefila do černého.
 


bunda Salewa PUEZ TW CLT M HZ JKTTechnické detaily


Bunda Salewa Puez TW CLT Man

hmotnost: 587 g (velikost 50/L).
délka zad:  75 cm (velikost 50/L)
výplň: Tirolwool Celliant (60% polyester, 40% jihotyrolská vlna)
vnější materiál: Nylon (94% polyamid, 6% elastan)

MOC cena: 6.499,- Kč

Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Testoval a napsal: Jan Šálek, lezecký trenér

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

 

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey