Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test bundy Ternua Aldamin

5 min čtení 30. 03. 2018

Když jsem poprvé tuto bundu spatřil a našel jsem si v katalogu její název, ihned mne napadla provázanost se zimní hybridní bundou Altitoy. A také, že ano. Jestliže v případě Altitoy byla bunda doladěna na základě komentářů od účastníků stejnojmenného skialpového závodu, u bundy Aldamin tomu tak bylo na základě zpětné vazby od 600 účastníků horského běžeckého maratonu Gorbeia Suzien.

Bunda Aldamin má velmi originální design, který ji na první pohled výrazně odlišuje od ostatních produktů. Navíc je vyrobena ze dvou různých materiálů od Polartecu, což je, dle mých předchozích zkušeností, samo o sobě zárukou spolehlivosti a funkčnosti.

Bunda Ternua Aldamin man

Co znamená hybridní?

Jak rozumět pojmu hybridní bunda? V tomto případě bylo cílem výrobce vytvořit kombinací materiálů optimální oděv, který bude maximálně prodyšný, díky pružnosti neomezí v pohybu, z čelní strany bude izolovat tělesné teplo a do určité míry bude uživatele chránit před větrem. V tomto případě jde spíš o technickou mikinu z funkčních materiálů, částečně připomínající bundu.

Materiály

Na přední díl výrobce použil nejprodyšnější izolační materiál současnosti - Polartec Alpha. Ten ze svrchní strany překrývá větruodolný Pertex Quantum. Zbytek bundy tvoří Polartec Power Grid, který díky své polštářkovo-kanálkové mřížkové struktuře vyniká ve schopnosti termoregulace.

Bunda Ternua Aldamin man - zelená podšívka vyznačuje oblast s izolací Polartec Alpha
Zelená podšívka vyznačuje oblast s izolací Polartec Alpha

Další funkční prvky

Velkým benefitem bundy Aldamin je dvoucestný tříčtvrteční přední zip, díky kterému můžete bundu odvětrat, aniž by vám horní díl pleskal o tvář. Na bocích jsou umístěny dvě kapsy na zip s „neviditelnými“ zipy, na hrudi pak další kapsa na zip. Na koncích rukávů naleznete otvory na provlečení palců. Dolní lem bundy lze regulovat.
 

Bunda Ternua Aldamin man - přední dvoucestný zip
Přední zip je dvoucestný
Bunda Ternua Aldamin man - otvory na palce na koncích rukávů
Otvory na palce na koncích rukávů

 

Bunda Ternua Aldamin man - kapsy s
Kapsy s "neviditelnými" zipy

Ekovýrobek z recyklovaných surovin

Ternua se svědomitě snaží využívat všechny možnosti, jak zajistit, aby její produkce měla co nejnižší dopad na životní prostředí. Všechny použité materiály u této bundy jsou vyrobené z recyklovaných surovin a dle informace na vnitřní straně bundy byla Aldamin vyrobena z 30 plastových lahví.
Bunda vyniká velmi nízkou hmotnosti 270 g.

Praktická zkušenost

Bundu Aldamin používám více než půl roku a kromě běžného, každodenního používání, kdy jsem ji nosil jako lehkou bundu/mikinu jsem ji využil i při běhání, turistice a na skialpech.

Bunda Ternua Aldamin man - vysoký límec dobře kryje krkVysoký límec dobře kryje krk

Běh

Nejčastěji jsem Aldamin využíval při běhání v teplotách pod 10 °C. Musím potvrdit, že všechny použité materiály byly velmi prodyšné, ale ve větrnějším počasí to nebylo úplně ono. V bezvětří ale Polartec Power Grid skutečně vynikl ve schopnosti optimálně pracovat s tělesnou teplotou. Díky kanálkům se k tělu dostane daleko větší množství vzduchu a vy máte pocit, že se potíte mnohem pomaleji a méně.

Co mi vysloveně překáželo, bylo stahování v dolním lemu bundy. Materiál bundy je příliš jemný a lehký na to, aby v něm bylo stahování. To se přetáčelo a okraj bundy se vysouval nahoru. Osobně bych tuto část bundy raději vyřešil pružným lemem, který by byl komfortnější.

Bunda Ternua Aldamin man - možnost regulace spodního lemu bundy
Obvod dolního lemu je možné regulovat

Nejsem běžec, který by používal běžeckou vestu. Vzhledem k relativní jemnosti materiálu Polartec Power Grid bych to ani nedělal, protože by patrně došlo k mechanickému poškození materiálu.

Skitouring

Na skialpech mi Aldamin přišel jako ideální stoupací vrstva v bezvětří. Materiál výstup bez problémů „udýchal“ a hrudník jsem měl chráněn a více zateplen Polartecem Alpha. Zimní batoh s hladkým povrchem (bez síťoviny) povrch bundy nijak nepoškodil.

Bunda Ternua Aldamin man

Všední den

V teplotách okolo 15 °C a v bezvětří je Aldamin parádní volbou. Nepřehříváte se, ale zároveň máte lehkou tepelnou izolaci. Vzhledem k tomu, že bunda zabere pouze minimální množství místa po sbalení, jsem ji občas bral i na kolo, kdy se projížďka protáhla a vracel jsem se za večerního chladu.

Turistika

Bunda najde využití i na turistiku, ale spíše jako střední, izolační vrstva. Pokud na ní totiž nosíte batoh se síťovaným povrchem zádového systému, materiál žmolkuje.

Hodnocení

Z funkčního hlediska nemám bundě co vytknout. Použité materiály fungovaly podle očekávání. Po střihové stránce bych jednoznačně nahradil stahování v dolní části pružným lemem. Pokud hledáte lehkou, dobře sbalitelnou funkční bundu na běh nebo na skialp, bude Aldamin výbornou volbou. Na volnočasové nošení ji jednoznačně také mohu doporučit. Nedoporučuji ji na aktivity s batohem na zádech (kromě zimních batohů s hladkými zády), kdy je odolnost materiálu na úkor funkčnosti.

Bunda Ternua Aldamin man - vyrobena z 30 recyklovaných plastových lahví
Bunda je vyrobena ze 30 recyklovaných plastových lahví

 


Výhody

  • Vynikajicí prodyšnost.
  • Sbalitelnost.


Nevýhody

  • Stahování v dolní části.
  • Nízká mechanická odolnost materiálu.
     

bunda Ternua AldaminTechnické detaily

Bunda Ternua Aldamin man

výplň: Přední díl - Polartec Alpha
vnější materiál: Přední díl - Pertex Quantum Eco
hmotnost: 270 g

DMOC: 3.799,- Kč

Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

Testoval:

Tomáš Krpata TOMÁŠ KRPATA

Tenhle rodák z východních Čech skvěle doplňuje náš sympatický tým produktového oddělení. V Rock Pointu působí od roku 2015, ale outdoorových zkušeností už stihnul nasbírat až až. Kromě toho, že procestoval snad celý svět díky práci v cestovce (ne, nemluvíme o delegátovi na pláži v Itálii), a dobrodružně poznával zajímavé kouty planety, je venku kdykoliv je to možné. Na otázku, co dělá ve volném čase, odpověděl: Do narození dcery cestování, MTB, horská turistika, běžky, skialpy. Od narození dcery přebalování, krmení, občas běh a MTB, uspávání, občas výlet…
Jako produktový specialista se zaměřením na textil si užívá privilegium vidět jako jeden z prvních všechny outdoorové novinky, vybrat do Rock Point obchodů to pravé a ještě navíc při tom komunikovat se stejně naladěnými lidmi.


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehké běžecké kraťasy, které na sobě ani necítíte. Jak se mi v nich běželo přes 200 km napříč Krušnými horami...

Test kraťasů Hannah Aldis

31. 07. 2021
3 min čtení
Testy produktů
Jak se tahle ultra trailová bota osvědčila na ženském chodidle? Na první pohled robustní bota skrývá excelentní pohodlí pro dlouhé tratě...
Botám jsem naložil pořádný zátěžový test. Přečtěte si, jak obstály a jaké je srovnání s jejich předchůdcem...

Test obuvi Hoka Torrent 2

26. 07. 2021
6 min čtení
Testy produktů