Test bundy Ternua Altitoy

4 min čtení 21. 12. 2017

Hybridní bunda Altitoy z dílny baskické Ternuy mne oslovila nápaditým designem a způsobem, jakým ji Ternua vyvíjela. Výrobce rozdal bundu 650 účastníkům prestižního skialpového závodu Altitoy a chtěl od nich zpětnou vazbu, na základě které poté bundu upravil. Říkal jsem si, že bude těžké objevit na takovém produktu nějaké mouchy… 

Kvalitní materiály

Nemám rád nenápadné barvy, takže jsem uvítal parádní barevnou kombinaci dvou odstínů modré s červenými doplňkovými prvky. Přední díl bundy a límec jsou vyrobeny z pevného, větruodolného materiálu Pertex Quantum Eco. Pod ní se ukrývá syntetické zateplení z materiálu PrimaLoft Gold. Ostatní části bundy jsou z prodyšného strečového materiálu Shellstretch.

Díky atletickému střihu bunda dokonale obepne tělo. V dolní částí je možné bundu stáhnout. Na koncích rukávů se nacházejí otvory na provlečení palců.

Ternua je ekologická

Potěšil mne vzkaz výrobce uvnitř bundy, z něhož jsem se dozvěděl, že chráním planetu, protože je bunda vyrobena z deseti plastových lahví. Navíc ji šili v Tunisku, takže putovala pouze přes Středozemní moře a ne přes půl světa.

Altitoy je ideální na skialpy

Ternua Altitoy byla vyvinuta pro skialpinisty, takže se nabízelo, bundu na skialpech vyzkoušet. Měl jsem trochu obavy, že přední díl bude příliš hřát a já budu hned zpocený jako myš. Díky silnému chladnému větru ale na nic takového nedošlo a já si cestou na vrchol nemusel bundu vůbec rozepínat. Lehký, prodyšný materiál použitý na rukávech, bocích a zádech bundy neprofoukl a dokonale dýchal. Nevyhovovala mi pouze kapuce, která poletovala ve větru a na hlavě nedržela, takže jsem ji musel uchytit čelenkou.

Hluboké vnitřní kapsy slouží skialpinistům na stoupací pásy, jen v případě mokrého sněhu bych uložil pásy raději do batohu, aby mě nechladily na těle. Když mě nečeká chata s vyhřátou lyžárnou, využiji kapsy pro pomalé sušení pásů lidským teplem.

S Altitoy na kole, pěšky i na běžkách

Bundu jsem ale využíval i při ranních cestách do práce na kole v zimních měsících. Při nich se rovněž osvědčila. Na jaře a na podzim jsem ji oblékal i na pěší výlety, kdy mi naprosto vyhovovalo zateplení v přední části, ale lehký materiál pod batoh na zádech.

Nakonec se se mnou bunda podívala i na běžky na Kvildu, kdy jsem vzhledem k doprovodu mojí ženy očekával spíše výletní tempo. Nakonec jsem si výlet sám o 15 km prodloužil a díky dynamičtějšímu pohybu jsem se po chvíli za svůj outfit proklínal. Cestou zpět od pramene Vltavy však přišla sněhová vánice a já byl zase na chvíli rád, že mám teplejší bundu než by se na běžky slušelo.  

Shrnutí

Bundě nemám téměř co vytknout. Precizní střih podtrhuje dobrý výběr materiálů a moderní design, díky kterému budete za fešáka i ve městě. Osobně bych si přál vylepšenou kapuci, která je ve chvíli, kdy nemáte nasazenou skialpovou helmu, prakticky k ničemu. Někteří uživatelé by určitě ocenili i boční kapsy, uzavíratelné zipem. Každopádně ve chvíli, kdy bundu skutečně využíváte na skialpy a máte na zádech batoh, kapsy na zip dokážete oželet.Výhody

  • Skvělý střih
  • Dobře zvolená kombinace materiálů
  • Ekologické smýšlení výrobce
     

Nevýhody

  • Kapuce je příliš volná
  • Pouze jedna kapsa na zip

 


Technické detaily

Bunda Ternua Altitoy Jacket man

výplň: Primaloft Gold Luxe
vnější materiál: Pertex Quantum, Shellstretch
hmotnost: 380 g

DMOC: 3.899,- Kč

Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

Testoval:

Tomáš Krpata TOMÁŠ KRPATA

Tenhle rodák z východních Čech skvěle doplňuje náš sympatický tým produktového oddělení. V Rock Pointu působí od roku 2015, ale outdoorových zkušeností už stihnul nasbírat až až. Kromě toho, že procestoval snad celý svět díky práci v cestovce (ne, nemluvíme o delegátovi na pláži v Itálii), a dobrodružně poznával zajímavé kouty planety, je venku kdykoliv je to možné. Na otázku, co dělá ve volném čase, odpověděl: Do narození dcery cestování, MTB, horská turistika, běžky, skialpy. Od narození dcery přebalování, krmení, občas běh a MTB, uspávání, občas výlet…
Jako produktový specialista se zaměřením na textil si užívá privilegium vidět jako jeden z prvních všechny outdoorové novinky, vybrat do Rock Point obchodů to pravé a ještě navíc při tom komunikovat se stejně naladěnými lidmi.


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey