Test bundy Ternua Ladakh

4 min čtení 15. 10. 2019

Instantní teplo, tak jsme přezdívali péřovce, když jsme ji každé ráno v rychlosti nasazovali při vylézání ze spacáku. Jinak to totiž ani nešlo. Když venku bylo 20 stupňů pod nulou, nemohli jsme bez péřovky fungovat.

na zamrzlém Bajkale s péřovnkou Ternua LadakhPózuju vedle tarosu - jak modelka 

Vypadá tenká, ale hřeje!

Ještě předtím, než jsme na zamrzlý Bajkal vyjeli, jsme o péřovce trošku pochybovali. “To je nějaký tenký, ty vole” byla naše první slova, když jsme bundu viděli. Dan ji srovnával s jeho Kjeragem od Sira Josepha, který má taky 250 g husího peří a Ladakh se oproti němu zdál jako ořezávátko. Přes trošku počáteční nedůvěry péřovka předčila veškerá naše očekávání a při plnivosti 800 cuin nás podržela v každé situaci a vždy byla připnuta na vrchu saní, připravena k akci.

na zamrzlém Bajkale s péřovnkou Ternua Ladakh - připravena po ruce na saníchBunda na saních je stále připravená k rychlému použití

Ternua je eco friendly

Navíc Ternua razí ve světě outdoorového vybavení zelenou cestu: na Ladakhu se to projevilo použitím 100% recyklovaného peří - Neokdun - z oblečení, které už bylo jinak vyřazeno z provozu. Navíc, při čištění a přípravě peří se v Ternue rozhodli, že zkusí challengovat největší nevýhodu peří - a sice to, že absorbuje vlhkost a tím ztrácí tepelnou izolaci. Peří má tedy hydrofobní úpravu, čímž se bunda stává našeho srdce šampionem.

Lehká a skladná

Při váze pouhých 570 g ani nevíte, že máte bundu s sebou. Péřovka se dá stlačit do pytlíku o velikosti láhve Nalgene, nicméně fajnovej kompresní pytlík jsme používali spíš na ukládání drobností, protože nebyla jediná chvíle, kdy bychom péřovku chtěli na delší dobu uklidit do báglu.

Obstála i ve větru

Vždy když zafoukal větřík a já měl péřovku na sobě, očekával jsem, že vítr trochu pocítím. Byl jsem totiž zvyklý z předchozích péřovek, že jako svrchní vrstva nejsou ideální a vždy byla potřeba další vrstva, abych se udržel v teple. Ladakh má ale svrchní vrstvu (92% polyester 8% elastan) “svařenou” technologií MWT (Microshell Welding Technology), čímž bunda získává značnou odolnost proti větru.

Na Bajkale jsme se větru naštěstí více méně vyhnuli, zátěžový test jsem udělal na 360 km dlouhým tripu skrze norskou a švédskou tundru na psím spřežení, kde si vítr dovolenou nebere.
 

při tripu přes norskou a švédskou tundru s péřovnkou Ternua Ladakh
S bundou Ladakh na tripu přes norskou a švédskou tundru.

Design i do civilizace

Bunda má navíc fakt parádní střih. Péřovka obvykle z člověka udělá takovýho Michelin‎a, to ale tady neplatí. Bunda je překvapivě tenká a šik. Dokonce i taková modelka jako je Dan, se nestydí vzít si tohohle ledoborce na cestu do práce v Praze. A to je co říct!

...o 684 km na ledě a 360 km na spřežení později

Ternua for the win!

 

Baskická značka Ternua si mě získala svým ekologickým přístupem
 

  • PFC free - nová kolekce neobsahuje perfluorované chemikálie, které se používají k zajištění vodoodpudivosti. Před pár lety se dokázalo, že při výrobě se chemikálie dostanou do ovzduší, kde se kumulují.   
  • Neokdun - recyklované peří, kterým je bunda vyplněna, pochází z oděvů, které už dávno dosloužily. Peří má mnohdy delší životnost než výrobek samotný, takže se v klidu může vytáhnout a použít znovu.
     

Shrnutí

Péřovka Ladakh má teď speciální místo v našich srdcích a stálý místo v našich batozích. "Ať je chladno, nebo zima, v Ladakhu je vždycky prima." To říkávala už moje babička. Nebo teda, až já budu jednou babička, tak to říkat určitě budu!

 

Testovali a napsali: Ladislav Smrž a Dan Born, BaikalBois

 


Péřovka Ternua LadakhTECHNICKÉ DETAILY

Péřovka Ternua Ladakh

vnější materiál: 92% polyester, 8% elastan
výplň: recyklované peří Neokdun (poměr 90/10, plnivost 800 cuin)
hmotnost: 570 g

DMOC: 8 999,- Kč

Péřovku získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey