Test bundy Ternua Ladakh 300

4 min čtení 28. 10. 2017

Do pákistánského Kárákorámu jsme potřebovali drtič mrazu v podobě péřovky. Naše zkušenost je, že na vysokých kopcích, pokud nepanuje „sajgon“ (to bychom pravděpodobně nevylézali ze stanu), péřovku při pohybu použijeme ve výškách 7000+. Otázka tedy zní, proč jsme potřebovali kvalitní péřovky na šestitisícový kopec?. Odpověď zní: „Na štandy a co kdyby...“.

„Co kdyby“ se nakonec proměnilo v souvislou realitu a předpoklad, že ve špatném počasí nevylezeme ze stanu, jaksi nevyšel, když jsme se v něm museli hýbat čtyři dny. Óóóóó, jak jsme byli šťastní, že s sebou máme naducané péřovky Ternua Ladakh.

Bez péřovky už ani ránu

Vždy jsem s tváří zkušeného borce říkal, že péřovky jsou dobré, když kysnete bez pohybu u jištění, do base campu, na chození po městě a do vysokých nadmořských výšek. Jenže teď se musím chytit za nos, protože jsme je často používali i při samotném lezení. Jasně, kdyby do nás pralo sluníčko a my se měli s péřovkou na sobě prosekávat ledem, tak už by nám chyběla jen ta finská k dokonalému saunování. Jenže sluníčko si vzalo dovolenou a počasí nás nešetřilo.

Takže můžu s čistým svědomím říct, že péřovky Ternua Ladakh 300 jsme otestovali zodpovědně, možná i více, než jsme si přáli :-D.

Naše postřehy:
 

 • Látka

Použitý materiál Pertex Endurance dává bundě nízkou váhu (celková váha jen 380 g), dobrou prodyšnost, vysokou odolnost proti oděru (za celou dobu používání ani jedna dírka), odolnost vůči vlhkosti a ještě je příjemná pro pokožku.

 

 • Peří

V péřovce je použito 300 gramů recyklovaného evropského husího peří. To oceňuji. Proč zbytečně plýtvat materiálem, když to jde jinak. Navíc se jedná o husu, která má v porovnání s kachním peřím několik výhod: nepáchne, má delší životnost a zachování vlastností, lepší izolační vlastnosti i sbalitelnost.

 

 • Prodyšnost

I tady musím chválit. Dobrá prodyšnost je celkem logická, vzhledem k použitým materiálům (husí peří a Pertex). Praktická zkušenost? I při intenzivnějším pohybu se dalo pocení snést a dalším důkazem dobré prodyšnosti bylo extrémně rychlé schnutí péřovky.

 

 • Sbalitelnost

Když mi péřovka Ladakh přišla do ruky, měla v kapse takový prťavý pytlíček. Nechtělo se mi věřit, že se do něj bunda vleze a světě div se, ANO, vešla se.

 

 • Střih

Tahle péřovka není žádná módní dokonalost do města. Je to ten typ naducanější péřovky, jejíž největší předností je, že vás dokáže zahřát v každém počasí. Samozřejmě červená barvička je hezká a při cestě do hospody nebo za svou milou, ostudu rozhodně neuděláte wink. K čemu jsem se chtěl hlavně dostat je střih vzhledem k lezení. Ten nás ani při dlouhých pohybech s cepíny neomezoval a prodloužený zadní díl zaručoval, že jsme měli i při takových krocích krytá bedra.

 

 • Kapuce

Je taky vyplněna peřím. Pro mě je u kapuce vždy klíčové, jestli ji můžu pohodlně přehodit přes helmu a nebude mě to omezovat v pohybu hlavou. Tahle vlastnost nebývá samozřejmostí. U některých bund kapuci přes helmu ani nepřetáhnete, i když se jedná o bundy s nálepkou „horolezecké“. Ternua Ladakh v tomhle ohledu uspěla na výbornou.


 


bunda TERNUA LADAKH 300 MVýhody

 • vynikající sbalitelnost / komprese

 • nízká hmotnost

 • vysoký tepelný komfort (husí peří)

 • střih zohledňující lezecké pohyby/ladakh-300-m

 • slušná prodyšnost

 • odolnost proti oděru


Nevýhody

 • chybí stahování kolem rukávů


 


Testoval:


Jan Haráč

Procestoval už kus světa. Vylezl na nejvyšší horu Afghánistánu, procestoval Tádžikistán, Turecko, Maroko, Finsko, Thajsko, Indonésii, Kambodžu, Rusko i sousední Vysoké Tatry. Kromě toho stihl přejít napříč zamrzlý Bajkal, projet křížem krážem celou Tanzánii, prozkoumat Chilské Andy a mnoho dalšího. Je to člověk, na kterého je spoleh a vždy vás obohatí o své zkušenosti. Díky spolupráci s Rock Pointem je vybaven kvalitním oblečením a vybavením předních outdoorových značek.

Otestovali jsme i další produkty »

 

Expedice Sugulu Peak, 6102 m n. m., Pákistán, průstup severního pilíře, červenec 2017

O expedici čtěte - Ztraceni v severním Pákistánu, Víte, jak se leze expedičně do 6.000 m?

 

Další outdoorové čtení

Spacák, se kterým se skvěle cestuje. Je malý, lehký a skladný. Nesměl chybět jako doprovod na Vltava run. Jak se m
Čím vás dostane tahle technická mikina italské značky Crazy? Kolega Michal ji pořádně vyvětral v Krušných horách i na Šumavě a prozradil...
Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey