Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test bundy Ternua Ladakh 300

4 min čtení 28. 10. 2017

Do pákistánského Kárákorámu jsme potřebovali drtič mrazu v podobě péřovky. Naše zkušenost je, že na vysokých kopcích, pokud nepanuje „sajgon“ (to bychom pravděpodobně nevylézali ze stanu), péřovku při pohybu použijeme ve výškách 7000+. Otázka tedy zní, proč jsme potřebovali kvalitní péřovky na šestitisícový kopec?. Odpověď zní: „Na štandy a co kdyby...“.

„Co kdyby“ se nakonec proměnilo v souvislou realitu a předpoklad, že ve špatném počasí nevylezeme ze stanu, jaksi nevyšel, když jsme se v něm museli hýbat čtyři dny. Óóóóó, jak jsme byli šťastní, že s sebou máme naducané péřovky Ternua Ladakh.

Bez péřovky už ani ránu

Vždy jsem s tváří zkušeného borce říkal, že péřovky jsou dobré, když kysnete bez pohybu u jištění, do base campu, na chození po městě a do vysokých nadmořských výšek. Jenže teď se musím chytit za nos, protože jsme je často používali i při samotném lezení. Jasně, kdyby do nás pralo sluníčko a my se měli s péřovkou na sobě prosekávat ledem, tak už by nám chyběla jen ta finská k dokonalému saunování. Jenže sluníčko si vzalo dovolenou a počasí nás nešetřilo.

Takže můžu s čistým svědomím říct, že péřovky Ternua Ladakh 300 jsme otestovali zodpovědně, možná i více, než jsme si přáli :-D.

Naše postřehy:
 

 • Látka

Použitý materiál Pertex Endurance dává bundě nízkou váhu (celková váha jen 380 g), dobrou prodyšnost, vysokou odolnost proti oděru (za celou dobu používání ani jedna dírka), odolnost vůči vlhkosti a ještě je příjemná pro pokožku.

 

 • Peří

V péřovce je použito 300 gramů recyklovaného evropského husího peří. To oceňuji. Proč zbytečně plýtvat materiálem, když to jde jinak. Navíc se jedná o husu, která má v porovnání s kachním peřím několik výhod: nepáchne, má delší životnost a zachování vlastností, lepší izolační vlastnosti i sbalitelnost.

 

 • Prodyšnost

I tady musím chválit. Dobrá prodyšnost je celkem logická, vzhledem k použitým materiálům (husí peří a Pertex). Praktická zkušenost? I při intenzivnějším pohybu se dalo pocení snést a dalším důkazem dobré prodyšnosti bylo extrémně rychlé schnutí péřovky.

 

 • Sbalitelnost

Když mi péřovka Ladakh přišla do ruky, měla v kapse takový prťavý pytlíček. Nechtělo se mi věřit, že se do něj bunda vleze a světě div se, ANO, vešla se.

 

 • Střih

Tahle péřovka není žádná módní dokonalost do města. Je to ten typ naducanější péřovky, jejíž největší předností je, že vás dokáže zahřát v každém počasí. Samozřejmě červená barvička je hezká a při cestě do hospody nebo za svou milou, ostudu rozhodně neuděláte wink. K čemu jsem se chtěl hlavně dostat je střih vzhledem k lezení. Ten nás ani při dlouhých pohybech s cepíny neomezoval a prodloužený zadní díl zaručoval, že jsme měli i při takových krocích krytá bedra.

 

 • Kapuce

Je taky vyplněna peřím. Pro mě je u kapuce vždy klíčové, jestli ji můžu pohodlně přehodit přes helmu a nebude mě to omezovat v pohybu hlavou. Tahle vlastnost nebývá samozřejmostí. U některých bund kapuci přes helmu ani nepřetáhnete, i když se jedná o bundy s nálepkou „horolezecké“. Ternua Ladakh v tomhle ohledu uspěla na výbornou.


 


bunda TERNUA LADAKH 300 MVýhody

 • vynikající sbalitelnost / komprese

 • nízká hmotnost

 • vysoký tepelný komfort (husí peří)

 • střih zohledňující lezecké pohyby/ladakh-300-m

 • slušná prodyšnost

 • odolnost proti oděru


Nevýhody

 • chybí stahování kolem rukávů


 


Testoval:


Jan Haráč

Procestoval už kus světa. Vylezl na nejvyšší horu Afghánistánu, procestoval Tádžikistán, Turecko, Maroko, Finsko, Thajsko, Indonésii, Kambodžu, Rusko i sousední Vysoké Tatry. Kromě toho stihl přejít napříč zamrzlý Bajkal, projet křížem krážem celou Tanzánii, prozkoumat Chilské Andy a mnoho dalšího. Je to člověk, na kterého je spoleh a vždy vás obohatí o své zkušenosti. Díky spolupráci s Rock Pointem je vybaven kvalitním oblečením a vybavením předních outdoorových značek.

Otestovali jsme i další produkty »

 

Expedice Sugulu Peak, 6102 m n. m., Pákistán, průstup severního pilíře, červenec 2017

O expedici čtěte - Ztraceni v severním Pákistánu, Víte, jak se leze expedičně do 6.000 m?

 

Další outdoorové čtení

Brýle, které drží na nose za jakéhokoliv počasí. Fury jsem otestoval při náročném více než 200 km dlouhém běhu. Jak je hodnotím...

Test brýlí Julbo Fury SP3 CF

02. 12. 2021
6 min čtení
Testy produktů
Univerzální triko, které použijete na běhání, turistiku a spoustu dalších aktivit během zimy. Vyjímečný je střih i design...
Pánská péřovka s výbornou výhřevností a praktickými lezeckými vychytávkami...

Test bundy Rafiki Dante

27. 11. 2021
5 min čtení
Testy produktů