Test bundy Ternua Walf

5 min čtení 09. 10. 2017

Walf je lehká bunda s membránou, která ochrání před větrem i deštěm, k tomu v líbivém designu. Prověřil jsem ji v rakouských Alpách i českých horách. Na první pohled klasická bunda s kapucí a s vyššími kapsami se štítkem Ternua a líbivým logem s velrybí ploutví.

Ano, jedná se o produkt vyrobený baskickou Ternuou. Od této značky už pár věcí mám, pokaždé se mi výborně osvědčily při nejrůznějších aktivitách.

Test bundy Ternua Walf man v rakouských horách

Ternua Walf umí…

Walf zapnete celorozepínacím zipem s vnitřní légou a s horní ochranou proti skřípnutí kůže nebo vousů na bradě. Drobná vychytávka, dnes už hojně používaná nejen v outdoorových bundách. Kapuce má 3D stahování, po správném nastavení nikam nefouká a v dešti nikam nezatéká voda. Pod kapuci se vejde i lezecký blembák, takže využití je opravdu všestranné.

Bundě dominují dvě velké a hluboké kapsy, opatřené dvoucestnými zipy. Zajišťují tak dokonalý přístup k ukrytým věcem, a to i s batohem na zádech a zapnutým bederním pásem nebo s nasazeným sedákem. Konce rukávů donastavíte stahováním na suchý zip. Stahováním si také upravíte pas, je pak zaručena správná termoregulace. Zadní díl je lehce prodloužen.
 

Bunda Ternua Walf man - detail 3D stahování kapuce a ochrany brady
bunda Ternua Walf man - detail stahování rukávů a voděodlného zipu
bunda Ternua Walf man - porovnání velikosti po sbalení se lžící Light my Fire
 

Fajn prodyšnost na turistiku

Při vynaloženém náročném fyzickém úsilí jde bunda dobře odvětrat dlouhými otvory na zip v podpaží, které zajistí dostatečné ochlazení a úlevu tělu. Prodyšnost materiálu Shelltec Ternua uvádí 10 000 g/m2/24 hod. Jde o dobrou hodnotu odvodu vlhkosti, dostačující pro turistiku. Pro pohybově intenzivnější aktivity, jako je běh, tahle míra prodyšnosti stačit samozřejmě nebude, ale na to není bunda Walf určená.

Obstojná nepromokavost

Stejnou číselnou hodnotou 10 000 mm je označena nepromokavost. 2,5 vrstvy membránové bundy tak udrží uživatele v suchu i při delším dešti. Na nošení velké a těžké krosny to samozřejmě nebude, pro tento účel potřebujete pevnější bundu s vyššími parametry v jiné cenové hladině. Bunda ale zažila i časté zatížení pod dětskou krosničkou Osprey Poco s ročním synem a vedla si na výbornou, co se týče prodyšnosti i nepromokavosti. Malému se líbila kapuce, za kterou mi neustále se smíchem tahal.

žátěžový test bundy Ternua Walf man s dětskou krosničkou Osprey

Walf na horách

Ternua Walf obstála na túrách v rakouských Alpách, kde vrchol Aineck (2210 m) a Tchaneck (2024 m) prověřil prodyšnost při stoupání. V gasteinském údolí pak cestou na vrchol Stubnerkogel s nádhernými výhledy na Vysoké Taury. Bunda se hodila i při deštivých přeháňkách v údolí Raurisu pod horou Hoher Sonnblick (3106 m), pod kterou je spousta krásných turistických tras od lehkých nenáročných cest až po náročnější hřebenovky. Mlhavé a vlhké počasí na Weißsee bunda také zvládla. A nepropustila ani vítr pod nejvyšší dominantou rakouských Alp, horou Gloßglockner (3798 m). Bunda se mi osvědčila i při turistice po českých horách, ať při toulkách krušnohorskou přírodou nebo šumavskými vrchy.

Test bundy Ternua Walf man v rakouských horách

Bluesign – Ternua se chová ekologicky

Walf nese certifikované označení bluesign®, které zaručuje, že výrobní proces a použité materiály mají minimální dopad na lidské zdraví a životní prostředí. Materiál bundy není impregnován klasickou technologií PFC (fluorové toxické látky), kterým je třeba se vyhýbat nejen při ošetření oblečení. Jestli chcete udělat něco pro životní prostředí, můžete i správnou volbou i toho, co si oblékáte.

ukázka voděodolnosti bundy Ternua Walf man

Shrnutí

Lehká outdoorová bunda pro širokou škálu aktivit v jakémkoliv počasí. Už při prvním vyzkoušení jsem zjistil, že Ternua vyrábí oblečení, které skvěle padne. Později v přírodě jsem si ověřil, že i perfektně funguje a má spoustu praktických vychytávek. U bundy potěší nízká váha 368 g u velikosti „L“. Sbalit se dá do kapuce a prakticky stáhnout.

Pokud potřebujete víceúčelovou bundu na turistiku, co nezabírá v batohu moc místa, neprofoukne a vydrží nějaký ten déšť, Ternua Walf bude dobrou volbou.
 


Výhody:

 • perfektní střih
 • praktické kapsy
 • dobrá prodyšnost
 • pružnost materiálu
 • víceúčelovost
 • nízká váha
 • barevný design
   

NEvýhody:

 • zatím jsem žádné neobjevil
   

Bunda Ternua Walf manTechnické detaily

Bunda Ternua Walf

membrána: Shelltec (vodní sloupec 10 000 mm, prodyšnost: 10 000 g/m2/24 hod)
impregnace: neobsahuje PFC
certifikát: bluesign®
hmotnost: 368 g (vel. L)

DMOC: 4.499,- Kč

Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 


Testoval:

Pavel Doležal
PAVEL DOLEŽAL

V Rock Pointu je už řadu let. Jelikož začínal na pozici prodavače, prošel mu za ta léta rukama už hodně velký počet produktů, které jste si u něj mohli zakoupit. Nyní vám produkty nabízí virtuálně, protože přesedlal k počítači a své znalosti rozvíjí v e-shopu.  Před narozením syna byl prioritou hlavně bike, teď je z Páji starostlivý otec a výtečný kuchař dbající na zdravou výživu. V pohybu je přesto neustále. V oblibě má rakouské hory i české kopečky, kam s rodinou rád vyráží.

 

Otestovali jsme i další produkty »

 

 

 

 

 

Další outdoorové čtení

Cloudvista, svižná trailovka, kterou Filip dokonale proběhal v rakouských Alpách. Jak se osvědčila a na jak dlouhé trasy je vhodná...
Městský batoh musí být odolný, s kapsou na notebook, v moderním designu a musí být na záda pohodlný. Jak se osvědčil při testování Osprey Transporter Roll Top...
Lehký technický batoh, který patři mezi bestsellery značky Osprey. Splnil všehna očekávání kolegy Tomáše? Více v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey