Test bundy Tilak Raptor

5 min čtení 16. 02. 2018

Bundu od proslulé šumperské firmy, která drží stále výrobu doma pod Jeseníky, jsem vyzkoušel při aktivitě, která je v Moravském Krasu netypická. Na skialpové lyže jsem nalepil pásy a vydal se od Křtinského potoka na Babickou plošinu. Nejprve mrzlo a sněžilo, na konci výletu bylo slunečno a mírně nad nulou. Testoval jsem tedy bundu proti průniku vlhkosti zvenku a prodyšnost opačným směrem.
 

Bunda Tilak Raptor man
Bunda Tilak Raptor man

Možná se podivíte skialpovým lyžím kousek za Brnem? Ale napadl čerstvý sníh, na běžkách by to byla velká dřina a tak jsem zvolil pohodlí lehkých skialpů. Pásy drží do kopce spolehlivě a po rovinách a klesáních to jakž takž jede…

Nosit Raptorku od Tilaku, když je venku opravdu nevybíravé počasí? Záleží na vás, co vydržíte. Bundě nevadí déšť ve skalách, ani sníh při skialpovém řádění, ani vítr během náročných přechodů horských hřebenů s těžkým batohem.

Že se nevejde do pěsti? Ani do dvou? To snad po takové bundě ani nelze chtít. I tak při sbalení zabere místa jen minimálně a každý batoh ji vždy rád spolkne.

Bunda Tilak Raptor man po sbalení

Silné stránky…

Že nepromokne a neprofoukne! S třívrstvou membránou Gore-Tex Pro, vodním sloupcem 28000 mm a kompletně všemi podlepenými švy se mi zatím promoknout nepodařilo.

Že se nezpotím! Záleží na okolních podmínkách a stupni tělesné aktivity. Co membrána s prodyšností RET < 4 nestačí „prodýchat ven“, to můžu odvětrat. K tomu jsem bohatě využil ventilační voděodolné pogumované zipy Water Tight v podpaží se dvěma jezdci. Dovolují nechat otvor velký, jak potřebujete a v místech, kde mi to vyhovuje.
 

Bunda Tilak Raptor man
Bunda Tilak Raptor man

Že se neroztrhá! Šlo by to, ale ne moc snadno. Navíc exponovaná místa jsou vybavena zesílenými panely proti oděru, když si razím cestu skálou vzhůru nebo např. ramena proti odírání ramenními popruhy. I přesto váží jen 590 gramů při velikosti „L“.

Prodloužená záruka a pozáruční servis! Nebojím se zmínit, že záruka je prodloužena na 4 roky a když přece jen cokoli zničíte, pozáruční servis má šumperská firma spolehlivý. To je výhoda, která je u goretexového oblečení, prodávaného u nás naprosto ojedinělá. Když si koupíte bundu GTX od jiné značky, nebudete mít řešení opravy tak snadné, jako je tomu u Tilaku!

Že rozepnu zip v rukavicích! Hlavní masivní zip se dvěma jezdci, kde hlavní jezdec má na sobě navlečenu šňůru pro snadnou manipulaci, mohu případně rozepnout i zdola, je-li třeba dostat se do boční kapsy v mikině pod bundou. Zip z vnitřní strany podšitý légou zajistí voděodolnost, pod krkem je na légu našitý jemný materiál, aby zapnutý zip neškrábal. Spodní konec zipu je opatřený zacvakávacím drukem (patentkou) proti nechtěnému rozjetí zipu.

Velké i vhodně umístěné kapsy! Dvě slušně velké vnější vertikální kapsy na hrudníku, opět s voděodolným zipem překrytým vnější légou, pohltily s přehledem stoupací pásy. Do kapes se dostanu, i když mám ramena sevřená popruhy batohu. Se sedákem si nezavazí, vychytané rozepínání i v rukavicích usnadní na jezdci navlečené šňůrky. Nestačí? Jedna menší vnější kapsa na pravé straně hrudníku jako by byla protiváhou vnitřní, menší kapse na levé části hrudníku. Obě jsou nenápadné, vhodné na menší předměty. Že nebude vše při ruce, „nebo na ruce“? Nelze opomenout kapsu na levé paži s voděodolným zipem, opět s bezvadným jezdcem se šňůrkou, vhodnou pro ploché menší věcičky, třeba telefon.
 

Bunda Tilak Raptor man
Bunda Tilak Raptor man

Že mi do ní nenasněží! Pomocí zipu odnímatelný sněhový pás zapínám na břiše dvěma druky, přičemž stahování bundy v pase pomocí svorky a pružné gumy vedené tunýlkem, je vždy plně funkční a nezávislé na pásu.

Dobře padne díky stahovačkám! Stahování kolem boků skryté opět v tunýlcích, funguje na stejném principu jako stahování bundy v pase.

Nastavitelné konce rukávů. Stahování manžet na zápěstí jednou rukou je zde řešeno tradičně, pomocí suchého zipu. Stahovací pásek je detailně zakončený měkkým plastem aby se snadno uchopil, netřepil a přitom neškrábal.

Bezchybná kapuce! Perfektně padnoucí kapuce je kapitola sama o sobě. Dostatečně prostorná pro použití přilby, stahováním pružnými gumami vedenými v tunýlcích a malým suchým zipem na temeni ji přizpůsobíte jakékoli velikosti hlavy tak, že pod ní nefouká. Laminovaný štítek se neláme, je stabilní a zajistí výhled i ve větru, a když prší, voda vám neodkapává na nos.
 

Bunda Tilak Raptor man
Bunda Tilak Raptor man

Že nezahřeje? Ano, střih je volnější, s anatomicky tvarovanými rukávy neomezuje pohyb, dovoluje tedy použití zateplovací vrstvy. Flíska nebo péřový svetřík izolují výborně.

Slabiny…

Že se nenašly? Do nejmenších detailů vymakaná bunda má snad jediné omezení, kterým jsem já a nápady, jak kterou vychytávku ještě využít, či zkombinovat s jinou.

Máte-li štíhlý pas a stáhnete bundu v pase na tělo, může se stát, že přebývající část stahovací gumy bude trčet do hlavního zipu, čímž může bránit jeho pohodlnému zapnutí. 

Snad by při pohybu mohla bunda o trochu méně šustit.

Ale třeba by se mohla levá vnější náprsní kapsa při totálním naplnění „přetlačovat“ s malou vnitřní náprsní kapsou, když byste ji chtěli plnit či vyprazdňovat. To už si musíte vyzkoušet sami!

Bunda Tilak Raptor man
 


Bunda Tilak Raptor man
Technické detaily

Bunda Tilak Raptor man

materiál: GORE-TEX Pro Shell (vodní sloupec 28 000 mm, prodyšnost RET <4)
zipy v podpaží: WaterTight voděodolné
servis: pozáruční servis a prodloužená záruka v délce 4 let
hmotnost: 590 g (velikost L)

DMOC: 12 999,- Kč

Bundu získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 Testoval

Miroslav Malý
MIROSLAV MALÝ

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

 

Další outdoorové čtení

Sportovně outdoorová bota Wasatch Crest Vent je vhodná na speed hiking a další aktivní pohyb. Jak se osvědčila v terénu i mimo něj...
Oblíbený městský sneaker. Čím se liší pátá řada od svých předchůdců a jak se během testování osvědčila...

Test obuvi KEEN Elsa V Sneaker

09. 08. 2022
3 min čtení
Testy produktů
Běžecké šortky, které se nevyhrnují? Ronhill Revive vzala kolegyně Káťa nejen do luk za barákem, ale i k moři. Jak se osvědčily?

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey