Test čelovky Black Diamond Flare

5 min čtení 27. 05. 2022

Flare patří mezi takzvané “emergency” čelovky – je to svítilna, která vás dovede za tmy domů, bude vám krýt záda červenou blikačkou a v případě nouze zabliká SOS signál.

Na první pohled a dotek jsem si Flare zamilovala, neskutečně mi imponuje její design. Krásný funkční otočný prstenec přes tělo čelovky je udělán z vroubkovaného hliníku. Jeho otáčením měníte mód svitu. Je příjemná změna pracovat v ruce s kovem a ne s plastem, ze kterého se dělají čelové svítilny nejčastěji. Já mám cihlovou barvu prstence, prodává se pod názvem octane a je děsně hezká, ale existuje i druhá barva pro klasiky, a to černá.
 

Black Diamond Flare Octane je ultralehká a velice kompaktní čelovka pro nouzové situace Black Diamond Flare Octane je ultralehká a velice kompaktní čelovka pro nouzové situace

Svítivost

Pokud zapnete na nejsilnější mód bílého světla, uvidíte kužel o 40 lumenech. Když vám s tím někdo z blízka zasvítí do očí, pořád je to nepříjemně silné světlo a na chvíli vás oslepí. V této síle čelovka vydrží svítit maximálně 4 hodiny při dosvitu 10 metrů. Na tomto módu existuje tzv. rezerva, což je čas, po který svítilna dodává dostatek světla na nenáročné činnosti, zde konkrétně 6 hodin.

Slabší světlo o jednu otočku vedle má 4 lumeny a maximální dobu svícení 15 hodin při dosvitu 1 metr. Což ale neznamená, že za tím metrem nic neuvidíte, ale v blízkosti bude svit asi jako za úplňku. Krom jedné led diody, která se stará o bílé světlo je v čelovce „ledka“ druhá a ta obstarává světlo červené.

Červené světlo je buď stálé, při kterém si lidé povídají bez oslepování se (nebo se užívá ke čtení v mapách), nebo ve verzi flash, červené blikačky. Ta má mnoho praktických využití při pohybu na neosvětlené komunikaci. Poslední otočka kroužkem je SOS signál vyblikávaný bílým světlem.
 

Flare čelovka při úsporné svítivosti vydrží v provozu až 15 hodin Při úsporné svítivosti vydrží v provozu až 15 hodin
čelovka Flare při maximálním výkonu vydrží až 4 hodiny Při maximálním výkonu vydrží až 4 hodiny
Stažení čelovky je na tzv "gumicuk" - jednoduché a rychlé
Stažení čelovky je na tzv "gumicuk" - jednoduché a rychlé

Parametry

Flare i s baterkami váží pouhých 27 g (doma jsem to převažovala a dokonce mi bliklo 26 g). Běží na 2x CR2032 baterie, které jsou součástí balení. Výměna baterií funguje na mincovém otvírání. Označení odolnosti je IP 67, kdy 6 značí odolnost vůči vniknutí prachu a 7 ochranu proti ponoření do vody o hloubce 1 metr po dobu 30 min.

Veškeré parametry jsou měřené dle normy ANSI FL – 1, která vznikla v Americe, jakožto nástroj ke srovnávání hodnot výkonu napříč výrobci. Dnes už tuto normu používají i výrobci mimo Ameriku, protože je známkou prestiže a kvality. A pro nás zákazníky velkou pomůckou při výběru. Bez této normy mohly být výkyvy v údajích až 30 %.
 

Když zapomenete světlo na psa - skvěle poslouží Flare Když zapomenete světlo na psa - skvěle poslouží Flare

Praktické vnady

Moc se mi líbí pásek, který je zakončený stahovacím „gumicukem“. Díky této kombinaci lze čelovku uchytit prakticky kdekoliv, kde ji zrovna potřebujete. Navíc, jak pásek tak gumicuk, mají dobře viditelné reflexní prvky. Pásek se na čelovku nasouvá velmi jednoduše.Také sklopnost čelovky je velká – 180 °. Pokud chcete mít čelovku v nějaké KPZ, vydrží s vloženými bateriemi čekat na svůj okamžik 10 let, a to je solidní.
 

Pásek se jednoduše nasune na sklopnou základnu čelovky, sklopnost je 180 ° Pásek se jednoduše nasune na sklopnou základnu čelovky, sklopnost je 180 °

kde jsem využila

Čelovku jsem si pořizovala hlavně do auta, ve kterém občas spíme a bez nějaké bludičky se člověk neobejde a já nerada používám světlo v telefonu. Ale během užíváni se už stala světlem na psím postroji, blikačkou na neosvětlené komunikaci a občas jsem si s ní v noci doma četla knihy. Je slabší a příjemnější než moje lampička. Flare se stala mou velkou oblíbenkyní pro mnoho činností.
 

Čelovka Flare od Black Diamond je ideální pomocník do auta, když v něm na cestách spíte Je ideální pomocník do auta, když v něm na cestách spíte
Díky gumicuku jde čelovka Flare rychle uchytit na cokoliv Díky gumicuku jde rychle uchytit na cokoliv
čelovku Flare od BD využijete i na neosvětlené komunikaci jako blikačku Využijete ji i na neosvětlené komunikaci jako blikačku

Výhody a nevýhody

  • možnost uchycení kdekoliv
  • vleze se do pytlíku na mágo
  • odolná proti prachu a vodě
  • otočný prstenec z vroubkovaného hliníku
  • chce to trochu praxe se stahováním gumicuku nad dlouhými vlasy

 

Technické detaily

Čelovka Black Diamond Flare octane

určení: cestování, lezení, turistika
svítivost/výdrž: 40 lumenů / 4 hod., 4 lumeny / 15 hod.
režim svícení: bílé, červené, stroboskopické a SOS
rozměr: 10,5 x 11,5 x 4,2 cm
odolnost: IP67 - vodotěsný a prachotěsný
norma parametrů: ANSI FL – 1
napájení: 2 lithiové baterie CR2032 (jsou součástí balení)
hmotnost: 27 g

Čelovku získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.


Dodatečná sleva

Při objednání si produkt můžete zlevnit dodatečnou slevou 10 %. Stačí během nákupu sdělit tento kód u pokladny nebo jej zadat v on-line nákupním košíku:

BFLARE10Kliknutím zkopírujete slevový kód do schránky Slevový kód zkopírován do schránky

Uplatnění: 27. 5. – 27. 6. 2022. Sleva platí pouze na modely Black Diamond Flare octane a Flare graphite. Sleva se vám odečte i od již zlevněného produktu, slevu není možné kombinovat se zákaznickou slevou Zóna.

Testovala

KATEŘINA MICHAJLOVOVÁ

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde pracuji: Rock Point Ostrava, Nová Karolina
Outdoorové sporty provozuji od roku: od dětství, jsem z Beskyd
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2011
V Rock Pointu jsem od roku: 2011
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: trekking a následný camping, bouldering
Specialista na výrobky: camping, boty, batohy, outdoorová jídla
Specialista na značky: Osprey, Smartwool, Tilak, Hannah, Therm-a-Rest, Dynafit, Sea to Summit, Hoka, KEEN

Další outdoorové čtení

Talon vyniká množstvím funkcí, širokou škálou použití a celkovou nízkou hmotností. Jak se osvědčil v praxi? Více v recenzi...

Test batohu Osprey Talon 33 l

01. 10. 2022
6 min čtení
Testy produktů
Léty osvědčená lezečka dostala svou tkaničkovou podobu. Jak se osvědčila zkušenému lezci Lukymu Klingorovi? Přečtěte si co od Šamanů můžete očekávat...
Duro LT - ultralehká novinka americké značky Osprey. Co nabízí tahle objemově nejmenší běžecká vesta z řady Duro? Šimon, orientační běžec, ji dal co proto a zhodnotil...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey