Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test čelovky Black Diamond Storm 375

6 min čtení 10. 01. 2020

Letos jsme novou edici čelovky Black Diamond Storm 375 testovali na extrémním závodě horských kol, který měřil přes 8000 kilometrů. Jak čelovka obstála v tomto tvrdém testu a jaké jsou naše dojmy po 49 dnech jejího užívání? 

Porovnání čelovek Storm versus Icon

Značku Black Diamond jsme si zvolili na základě předešlé spokojenosti s jinou čelovkou od této značky - Icon Polar 2.0. Právě ta s námi v roce 2017 zdolala 1000 kilometrů dlouhou, laponskou „Výzvu polárního kruhu“ a ukázala se jako spolehlivá a výkonná společnice do mrazu. Tato čelovka se svítivostí 500 lm (lumenů) byla také naší oblíbenou volbou na jízdu na kole. Letos jsme ale chtěli zkusit nového Storma, především kvůli váze. Parametry čelovky Storm 375 navíc vypadaly neuvěřitelně. A taky jsme byli zvědaví, protože podle parametrů od výrobce slibovala čelovka neuvěřitelnou výdrž a efektivitu oproti modelu původní generace.

Storm 375
 

pohled na váhu s čelovkou Black Diamond Storm 375 bez baterií - 70 g Váha čelovky Storm 375 bez baterií
 
 
pohled na váhu s čelovkou Black Diamond Storm 375 s bateriemi - 84 g Váha čelovky Storm 375 s bateriemi. Tuto váhu vezl Adam na helmě.
 
pohled na váhu s čelovkou Black Diamond Storm 375 bez baterií a pásku - jen 54 g Váha těla čelovky Storm bez baterií je takřka stejná jako váha samotného těla čelovky Icon.

Icon 2.0

 

pohled na váhu s čelovkou Black Diamond Icon 2.0 bez baterií - 145 g Váha čelovky Icon bez baterií.
pohled na váhu s příslušenstvím čelovky Black Diamond Icon 2.0 (tj. popruh a kabel) - 84 g Příslušenství, které mění čelovku Icon na čelovku Icon Polar, vhodnou do mrazu. Tedy váha popruhu a prodlužujícího kabelu.
 
pohled na váhu samotného těla čelovky Black Diamond Icon 2.0 - 53 g Váha samotného těla čelovky Icon. Váha, kterou jsme měla na helmě já. Zásobník s bateriemi spolu s prodlužujícím kabelem jsem měla v batohu.

Silné světlo od čelovky i z kola

Musíme uznat, že jsme se nejdříve báli, jestli bude čelovka dostatečně dobrým společníkem na cestu terénem na kole. Hodně nás ale zajímala, proto jsme ji dali šanci. Výkon 375 lm, který by samotný na jízdu na kole v terénu nebyl dostačující, jsme doplnili světlem z dynama. Spojení výkonu čelovky a přibližně stejně výkonného světla na kole se ukázalo jako dokonalé. 

Peggy a Adam s čelovkami od Black Diamond během závodů na horském kole

Storm je energeticky výhodný

Abychom mohli čelovku Storm 375 porovnávat s čelovkou Icon 2.0, vyrazili jsme na závod každý s jinou čelovkou. Čelovka Icon nabízela o 125 lm vyšší svítivost a se zásobníkem na 4xAA baterie jsme očekávali, že v ní nebudeme muset tak často měnit baterie jako ve svítilně Storm 375. Storm disponuje zásobníkem na 4xAAA baterie, které jsou umístěné přímo v těle čelovky. Překvapila nás skutečnost, že se stejnými požadavky na světlo jsme měnili baterie v obou čelovkách takřka stejně. Black Diamond Storm 375 se tak ukázala výrazně efektivnější volbou z pohledu spotřeby energie.

Pozn.: Na cestě jsme používali nabíjecí baterie Panasonic Eneloop. Jelikož jsme na cestě neměli mnoho možností nabíjet za sítě, tak jsme si elektroniku nabíjeli z dynama umístěného v předním náboji našich kol. Kapacita a napětí baterií, které jsme vezli, byla následující: 1 baterie AAA měla kapacitu 750 mAh, napětí 1.2V a 1 baterie AA kapacitu 1900 mAh, napětí opět 1.2V.

Peggy a Adam s čelovkami od Black Diamond během závodů na horském kole

Výdrž čelovek

Čelovka Icon však při výrazně větší spotřebě umožňuje jezdci si v některých chvílích přisvítit. Občas je příjemné vidět co nejdál a světelný tok 500 lumenů versus 375 lumenů u Storm je velký rozdíl. Nutné je podotknout, že podle údajů výrobce je čelovka Icon schopna svítit v režimu maximálního výkonu po dobu 70 hodin. Ale pozor - nejedná se o stálý světelný tok o svítivosti 500 lm. Čelovka po pár hodinách postupně začíná slábnout a 70 hodin“vydrží” pouze nějak svítit. Maximální světelný tok u obou čelovek vydrží jen pár hodin. My jsme na kole jeli na nabité baterie přibližně 18-20 hodin.

Peggy a Adam s čelovkami od Black Diamond během závodů na horském kole

Čelovka na přilbě

Nejdříve jsme se obávali, že váha těla čelovky Storm (s bateriemi) bude příliš veliká při upevnění na helmu. Nakonec ale nebyl váhový rozdíl těla čelovky znatelný. Ani po 49 dnech to nebylo problematické. Na helmě se tělo čelovky zdálo být ještě lehčí, než se zdá při použití s originální gumou. 

Peggy a Adam s čelovkami od Black Diamond během závodů na horském kole

Odolnost na výbornou

Obě čelovky bez problému vzdorovaly náročnému prostředí - pouštnímu písku, prachu, neustálým otřesům i několikadenní jízdě v dešti. Za celou dobu jsme neřešili žádný problém. Vždy jsme jen vyměnili baterie a jeli dál. Technologie PowerTap, která dotykem na čelovku ze strany umožňuje přechod z minimálního do maximálního jasu a naopak, nedělala problémy a fungovala po celou dobu i v dešti. Nikdy se nám nestalo, aby se čelovka vlivem vody či otřesů sama přepnula.


Těla obou čelovek se liší váhově jen o 1 gram

Spolehlivé a snadné ovládání

Ovládání obou čelovek je jednoduché. Člověk si velmi rychle zvykne jak regulovat sílu světla a přepínat mezi bílým a barevným světlem (červená, zelená, modrá). Tři zmáčknutí navíc umožňují blikání čelovky v nastaveném režimu (v nastavené síle a barvě světla). Díky tomu se dá čelovka použít jako blikačka na silnici. Červené světlo je příjemné pro táboření, protože k vám nepřiletí komáři ani jiný hmyz. Navíc regulace síly světla umožňuje zvolení přesně takové síly světla, která je v dané situaci příjemná a tím se dá ušetřit spousta energie z baterií.  

čelovk Black Diamond Storm 375 na helmě Adama Závišky při extrémní závodě horských kol
 


Výhody:

  • mimo nastavené režimy svícení můžete světlo regulovat postupným stmíváním a rozsvícením
  • technologie power tap - pouhým dotykem na bok přejde čelovka z nastaveného jasu na plný výkon (a zpět)
  • volba širokého i úzkého kuželu svícení
  • volba barevných světel - červená, modrá, zelená
  • nízká váha ( 120 g včetně baterií)
  • naprostá prachotěsnost a odolnost proti vodě (vodotěsná do hloubky 1m po dobu 30 min)
  • nízká spotřeba energie
  • jednoduché ovládání


Nevýhody:

  • výměna baterií vyžaduje zručnost
  • někomu by mohlo vadit, že má čelovka pouze obvodový řemínek 

 


Technické detaily

Čelovka Black Diamond Storm 375 black, olive

čelovka Black Diamond Storm 375zdroj světla: LED
výkon (3 stupně): 375 lm / 160 lm / 8 lm
dosah světla: 100 m / 45 m / 9 m
doba svícení při max./min. výkonu: 5 h / 150 h
hmotnost: 120 g včetně baterií (4x AAA)

MOC: 1 499,- Kč

Čelovku získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

TESTOVALA:

Markéta Peggy MarvanováMARKÉTA "PEGGY" MARVANOVÁ

Mladá, odvážná a vytrvalá. Tak by se dala definovat tahle postavou malá cyklistka, která sice preferuje ze všech aktivit kolo, ale rozhodně se nezalekne ani běhu, kajaku nebo lyží. Když říkáme malá, myslíme tím skutečně jen její výšku, protože jinak toho zvládá hodně, a to i pomoc handicapovaným. Miluje extrémy a jako vůbec historicky první stanula se svým přítelem v cíli závodu Lapland Extreme Challenge 2017. Vyhrála Italy Divide i Trans Germany 2018 a tím úspěchy zdaleka nekončí. Na svatební cestu vyrazila s novomanželem přes spojené státy. Na kole, v závodním tempu našlapali 8100 km bez zabezpečení v rámci extrémního závodu ATR 2019. Markéta si tím připsala další prvenství do své sbírky.


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Přečtěte si v recenzi, co očekávat od nové generace modelu Mafate Speed. Čím se liší a jak se osvědčila v pořadí již "trojková" trailovka...

Test obuvi Hoka Mafate Speed 3

18. 09. 2021
8 min čtení
Testy produktů
Perfektní dešťový štít, který nesmí chybět ve skříni žádného ultraběžce. Jak se osvědčila za největšího marastu a co je na ní mimořádného...
Top Shell Compact je jeden z nejmenších tlumičů pádu na trhu. Nadšená horalka Katka ho pořádně otestovala. Jak ho hodnotí? Pečtěte si v recenzi...