Test cepínu Black Diamond Viper

4 min čtení 02. 12. 2020

Univerzální zbraň pro ledolezce i alpinisty

Existují sice ledolezecké a drytoolové speciály kosmických tvarů, ale Viper je pořád cepín do hor, o který se normálně opřete. Přelezete si s ním ledovou WI5, mixovou skotskou lajnu, firnovou severku i si s ním vyšlápnete normálkou na alpskou čtyřtisícovku. Je kompaktní, odolný, univerzální

Cepín Viper od Black Diamond je kompaktní, odolný a univerzální

Osvědčený kousek

Proč jsem si vybral právě tenhle model? Vipery používá k plné spokojenosti mnoho mých kamarádů a tak jsem nehodlal objevovat Ameriku. Po dvou letech, kdy se s nimi, jak v létě, tak především v zimě rozháním i já, mohu říct, že se tento konzervativní přístup vyplatil. Tento model je stálice v sortimentu Black Diamond a s každou generací přibyla vždy nějaká ta inovace, která vlastnosti cepínů ještě vylepšuje.

Cepín Black Diamond používám vždy ve dvojici - lopatka a kladivo (vlevo)

Vyladěný, vyvážený

Co je na takovém lezeckém cepínu nejdůležitější? Geometrie a správně vyvážení. A to se v případě Viperu inženýrům z Black Diamond podařilo na jedničku. Díky tomu zaseknete přesně, snadno a na první dobrou. Stačí cepínu udat impulz správným pohybem zápěstí a hrot se po imaginární kružnici s radostí zakousne i do tvrdého ledu.

Cepín Black Diamond Viper zasekne přesně i do tvrdého ledu

Nemusíte tlouct do přemrzlého ledu jak hluchej do vrat, čímž ušetříte druholezce ledové kanonády a sami sobě spoustu sil. Výborná je i ergonomie cepínů. Dvě zarážky umožňují dvojitý úchop a horní se dá navíc pomocí systému FlickLock rychle upravit.

Lezecký cepín Black Diamond má dvojitý úchop díky systému FlickLock

Hrot pro každou příležitost

Standardně je Viper dodáván s hrotem Alpine Pick, který se hodí na univerzální použití a snese i hrubější zacházení. Můžete si ale samozřejmě vybrat i další hroty z nabídky Black Diamond, ať už speciálku na vodní led, nebo na drytooling. Každý má upravenou geometrii a materiál tak, aby co nejlépe odvedl práci v daném terénu. Hroty si snadno sami přehodíte pomocí přiloženého nářadí.
 


Odhrábnout a doťuknout

Na druhém konci hlavy cepínu si můžete vybrat z kladiva nebo lopatky. Obojí si můžete opět uživatelsky snadno vyměnit. Pro běžné použití se hodí mít na každém cepínu jednu verzi:
 

  • lopatkou snadno vyseknete plošinku v ledu, nebo odhrábnete sníh
  • kladivem pak dobře doťuknete postarší skobku


Na konci 50cm topůrka najdete dolní hrot, o který se dá pohodlně opřít v méně příkrém terénu, a do jeho oka snadno cvaknete popruhy, pokud jste příznivci lezení s připevněnými cepíny.

Lezecký cepín Black Diamond s 50cm topůrkem

Do ledu i do spár

Nejvíc jsem toho s Vipery nalezl v ledu, prim hrály Dolomitské linie, ve kterých v uplynulých dvou sezónách přála skvělá podmínka. I tady ale došlo na krátké mixové pasáže, které se hodily jako výborný trénink na Skotsko.

Při tamějším svérázném stylu lezení už byl kontakt se skálou pravidelný a převažující. Hodinářská práce na malých lištách i páčení cepínů ve spárách byly na denním pořádku. V tom všem uspěly cepíny Viper se ctí a až na pár škrábanců bez újmy.

Lezecký cepín Black Diamond obstál i při kontaktu se skálou i během páčení ve spárách

Jižní hřeben i severní stěna

Rád také beru Vipery i na alpské túry. Většinou jen jeden z páru a k němu občas doplním jeden odlehčený ultralight. Hmotnost bezmála 650 gramů záda zas tak nezatíží a jistota lezení v obtížnějších pasážích je k nezaplacení. Tahle sestava se nám osvědčila na jižní straně Mt. Blancu na dvou dlouhých hřebenech – Brouillard a Peuterey. Tyto cepíny jsou také jaké dělané do alpských severek. V méně technických, firnovo-ledových a dlouhých stěnách jsou jako doma.

Lezecký cepín Black Diamond - ukázka uchycení na batoh Salewa

Shrnutí

Věřím, že tento výčet všestrannost cepínů Black Diamond dokládá více než dostatečně. Kdybych si měl osobně vybrat jen jediný cepín, který by pokryl všechny mé aktivity, vybral bych si právě model Viper. Samozřejmě v páru. 

Lezecký cepín Black Diamond vhodný pro ledolezce


cepíny Viper Black DiamondTechnické detaily

Cepín Black Diamond Viper kladivo a lopatka

materiál: hliník, nerezová ocel
délka topůrka: 50 cm
sekundární úchop: FlickLock
hmotnost: 650 g

MOC: 5 599,- Kč

Cepín získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point
 


testoval:

Jakub Cejpek - člen Týmu Rock Point

JAKUB CEJPEK

Fotograf, horský průvodce a člen Rock Point Týmu. Z horských disciplín zkouší všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuje univerzálností. Hodně fotí, občas něco natočí a hlavně je rád venku. Je členem Rock Point Týmu.

www.cejpek.com
IG: @jakubcejpek


 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey