Test ferratového setu Climbing Technology Top Shell Compact

6 min čtení 13. 09. 2021

Climbing Technology je severoitalský výrobce lezeckého hardwaru s více než třicetiletou tradicí. „Made in China“ nečekejte – na kvalitu dohlíží samotní členové rodiny otce zakladatele Carla Paglioliho. Na poli ferratových setů se po jejich Top Shell Slideru jen zaprášilo, nelenili proto a upgradovali ho na Top Shell Compact, který je prezentován jako jeden z nejmenších tlumičů pádu na trhu, přesto však vyrobený z festovního materiálu. Pojďme se tedy podívat, jak funguje v praxi.

Obsah:

Ferratový set Climbing Technology Top Shell Compact je dodáván v textilním transportním obalu
Ferratový set Climbing Technology Top Shell Compact je dodáván v textilním transportním obalu

TLUMIČ - PROGRESIVNÍ POHLCENÍ PÁDOVÉ ENERGIE

Top Shell Compact ve „šťavnatých“ odstínech zelené jsem se rozhodla hned zkraje příliš nešetřit - společnost mi dělal na dachsteinské Superferratě a Kaiserschildu (obojí obtížnost D/E). Výrobcem proklamovanou skladnost v transportním obalu mohu jen potvrdit, drobné nepohodlí nastalo při vázání liščí smyčky, kterou se tlumič díky svému zakulacenému tvaru obtížněji protahoval.

Důvod zaobleného provedení však tkví v kombinaci sešitého páracího popruhu procházejícího děrovanou destičkou (tou se ostatně na základě unikátní patentované technologie pyšnil už předchozí Top Shell Slider), která slibuje pozvolné brzdění a nízkou rázovou sílu (tedy sílu, kterou musí tělo lezce absorbovat v momentě zachycení pádu).

Tlumič je dimenzován pro osoby vážící 40 – 120 kg, v bezpečí tedy budete, pokud jste křehká dívenka i pořádný kus chlapa a k tomu lezete například natěžko. Proti zlým jazykům, uvádějícím, že na funkčnost destičkového mechanismu má vliv stárnutí a opotřebení, nasadili CTčkáři zbraň v podobě bezpečnostního štítku, díky kterému snadno poznáte, že je tlumič v pořádku.

Při pádu se tlumič setu Top Shell Compact postará o pozvolné brzdění a nízkou rázovou sílu - ať vážíte 60, 80 nebo 100 kg
Při pádu se tlumič postará o pozvolné brzdění a nízkou rázovou sílu - ať vážíte 60, 80 nebo 100 kg

POPRUHY – ROBUSTNÍ A ELASTICKÉ ZÁROVEŇ

Oproti ferratovému setu, který jsem používala dříve, vykazuje Top Shell Compact opravdu vysokou elasticitu popruhů, které zbytečně „nebloncají“, ale zároveň dosáhnou všude, kam je třeba, což v těžkých pasážích oceníte.

Materiál, ze kterého jsou ušity, je zároveň robustní – kontaktu s monumentální jižní stěnou Dachsteinu, kde se místy objevují ostré hranky, odolával po celou dobu statečně. Obzvlášť zvědavá jsem byla na otočný čep, který má zabránit zamotávání popruhů do sebe – občas se na ferratách tak moc kochám, že na popruhy nedávám pozor a mám z nich pak solidní „vánočku“. Čep sice zámotům nezabránil na sto procent, ale jejich tvorbu výrazně zredukoval.

Za zmínku rovněž stojí, že v jednom z ramen je našitá smyčka pro cvaknutí karabiny na odsednutí.
 

Karabiny vám déle vydrží, protože v místě kontaktu s lanem mají ocelovou vložku Karabiny vám déle vydrží, protože v místě kontaktu s lanem mají ocelovou vložku
V těžkých místech oceníte dlouhý rozsah odolných elastických popruhů V těžkých místech oceníte dlouhý rozsah odolných elastických popruhů


KARABINY – PŘECVAKÁVACÍ SYMFONIE

Karabiny v setu nepatří k největším, rozhodně si však nemyslím, že by díky svým rozměrům byly předurčeny výhradně pro dětské či dámské ruce, pochvalovali si je totiž i mí spolulezci. V místě kontaktu s lanem jsou vyztuženy ocelovou vložkou, což má zaručit jejich dlouhou životnost. Tu úplně nevykazuje oku lahodící zelená povrchová úprava – už po jednom víkendu došlo na zámkové části karabin ke vzniku drobných oděrek.

U dobře a často sloužícího vybavení se však dá určitá míra patiny očekávat, a tak mi tato drobnost radost z používání Top Shell Compact rozhodně nezkazila.
 

Top Shell Compact je jeden z nejmenších tlumičů pádu na trhu, nebude vám překážet při lezení Top Shell Compact je jeden z nejmenších tlumičů pádu na trhu, nebude vám překážet při lezení
CT top shell compact - Odlehčené popruhy s karabinami se vám nebudou nezamotávat díky všitému otočnému čepu Odlehčené popruhy s karabinami se vám nebudou nezamotávat díky všitému otočnému čepu


Přecvakávání je opravdu perfektní! Svůj podíl na něm má ergonomický tvar karabiny, díky kterému ji přirozeně uchopíte správně a nedojde k aktivaci pojistky proti samovolnému otevření, což se někdy děje v případě nepřesného úchopu a zvláště v silově náročných pasážích to dokáže pořádně naštvat. Světlost karabin je v případě tohoto ferratového setu stránkou skutečně světlou – zámek pohodlně rozevřete naširoko a cvaknete i do ferratových prvků s větším průměrem.

Dlaňové karabiny Climbing Technology Top Shell Compact v barvě tlumiče snadno a rychle přecvaknete
Dlaňové karabiny v barvě tlumiče snadno a rychle přecvaknete

ZÁVĚREM

Díky kombinaci vysoké elasticity popruhů a snadného přecvakávání karabin se Top Shell Compact výborně hodí mimo jiné pro těžší ferraty, kde dokáže lezci ušetřit nemalé množství cenné energie.

Kontrolou bezpečnostního štítku se můžete před každým ferratováním ujistit, že je tlumič v dobré kondici a v případě pádu vás „podrží“ pomocí patentovaného brzdícího mechanismu. Ač jsem s dříve používaným setem neměla sebemenší problém, Top Shell Compact si mě svým kvalitním zpracováním skutečně získal. Má se proto na co těšit – podívá se se mnou ještě na spoustu ferrat!

Bezpečnostní štítek uvnitř kompaktního obalu vám před každým použitím snadno ukáže, zda tlumič pádu je v pořádku
Bezpečnostní štítek uvnitř kompaktního obalu vám před každým použitím snadno ukáže, zda je tlumič pádu v pořádku
 


VÝHODY

  • snadné a pohodlné přecvakávání karabin a jejich dostatečná světlost
  • dlouhý dosah elastických popruhů
  • patentovaný brzdící mechanismus pro minimalizaci negativních účinků pádu na lezce
  • otočný čep fungující proti zamotávání popruhů
  • malý objem setu po sbalení

 

NEVÝHODY

  • pro opravdu velkou ruku karabiny nemusí být ideální
  • rychlé opotřebení barevného nástřiku karabin
  • připevnění setu liščí smyčkou je díky tvaru tlumiče méně komfortní
  • na trhu jsou i lehčí ferratové sety

 


Technické detaily

ferratový set Climging Technology Top Shell CompactFerratový set Climbing Technology Top Shell Compact

doporučení: pro osoby vážící 40 - 120 kg
certifikace: EN 958:2017
typ karabin: dlaňové automat.
popruhy: odlehčené s našitým otočným čepem
brzdění: pozvolné brzdění a nízkou rázovou sílu - ať vážíte 60, 80 nebo 100 kg
hmotnost: 570 g

MOC: 2 699,- Kč

Ferratový set získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


TestovalA:

Kateřina Rusinková
KATKA RUSINKOVÁ

právnička a horalka s láskou zejména k vertikálním formám pohybu (VHT, lezení, ferraty). Postupně odškrtává ze seznamu alpské čtyřtisícovky, nepohrdne však ani cyklistikou či sjížděním divoké vody a občas se dobrovolně mučí na ultratrailech. Vždy hledá způsoby, jak plány realizovat, ne důvody, proč z nich vycouvat.

 

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Sportovně outdoorová bota Wasatch Crest Vent je vhodná na speed hiking a další aktivní pohyb. Jak se osvědčila v terénu i mimo něj...
Oblíbený městský sneaker. Čím se liší pátá řada od svých předchůdců a jak se během testování osvědčila...

Test obuvi KEEN Elsa V Sneaker

09. 08. 2022
3 min čtení
Testy produktů
Běžecké šortky, které se nevyhrnují? Ronhill Revive vzala kolegyně Káťa nejen do luk za barákem, ale i k moři. Jak se osvědčily?

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey