Test ferratových setů Climbing Technology Top Shell Compact

5 min čtení 24. 06. 2021

Ferratové a lezecké vybavení italského výrobce Climbing Technology používám už několik let, a tak jsem byl logicky zvědavý, když se objevila zpráva o inovaci ferratového setu Top Shell Compact pro letní sezónu 2021. Italští inženýři se snažili svůj “topový” ferratový set vymazlit k dokonalosti, povedlo se jim to? Na první pohled nutno říct, že asi ano. 

 

Největší přednost ferraťáku Top Shell Compact je řečena hned v jeho produktovém názvu, tedy kompaktnost. Díky patentovanému progresivnímu tlumícímu systému SLIDER, který kombinuje klasický destičkový (třecí) tlumič s páracím, se jedná o jeden z nejmenších tlumičů na trhu (menší je snad už jen ferratový set Cable Comfort 6.0 od německého Edelridu).

Obsah:

Dámská barevná kombinace ferratového setu Climbing Technology Top Shell Compact
Ferratový set Climbing Technology Top Shell Compact dostanete i s praktickým textilním obalem

Tlumič

Samotnou funkčnost SLIDERu jsem tedy, omlouvám se, naostro netestoval. Jsem jeden z vyznavačů pravidla, že na ferratách se nepadá a nerad bych to měnil. Výrobce ale uvádí, že tlumič tlumí postupně a působí na vás během pádu stejně nízkou rázovou silou, ať už vážíte 40 nebo 90 kilo. Což je určitě super, ale rozhodně to netestujte!
 

Kontrolní červený bezpečností prvek najdete hned po otevření obalu tlumiče Kontrolní červený bezpečnostní prvek najdete hned po otevření obalu tlumiče
Tlumiče tlumí stejně nízkou rázovou silou, ať máte 40 nebo 90 kg Tlumič tlumí stejně nízkou rázovou silou, ať máte 40 nebo 90 kg

otočný čep

Další velkou předností a zásadní inovací ferraťáku Top Shell Compact je otočný čep, který je umístěný ve spoji elastických popruhů směřujících ke karabinám a zabraňuje jejich zamotávání. Tahle vychytávka CTéčkovým ferraťákům už pár let oproti konkurenci chyběla a je fakt skvělá! I když občas se karabiny i přesto trochu zamotají.

Skvělou vychytávkou je otočný čep, který minimalizuje zamotávání popruhů vedoucích od karabin
Skvělou vychytávkou je otočný čep, který minimalizuje zamotávání popruhů vedoucích od karabin

popruhy

Samotné elastické popruhy inovací prošly také a díky použitému polyethylenu s vysokou hustotou (HPDE) jsou lehké a opravdu velmi tenké. Dokážu si ale představit, že na někoho budou tenké možná až dost a bude pochybovat o jejich pevnosti. Vše je ale normováno a testováno a mně se tenké popruhy moc líbí. Otázkou může být snad jejich životnost a odolnost vůči mechanickému opotřebení po pár sezónách používání.

V jednom z ramen je umístěné textilní očko na odsedávací karabinu, což je také změna k lepšímu oproti předchozímu provedení Top Shell Compactu, kdy bylo očko přímo u tlumiče. Odsedku tak máte trochu delší a “nepřizdí” vás během odsednutí tolik ke skále jako u předchůdce.

Odsedka na ferratovém setu Climbing Technology Top Shell Compact je o něco delší než u předchůdce
Odsedka na ferratovém setu Climbing Technology Top Shell Compact je o něco delší než u předchůdce

Karabiny

Alfou a omegou pohodlí a manipulace s ferratovým setem jsou vždy karabiny. S těmi se “taloši” nijak nemazlili a zvolili (stejně jako u předchozích modelů) odolnost nad lehkostí. U ferraťáku Top Shell Compact budete na laně přecvakávat robustní hliníkové karabiny, které mají v místě kontaktu s lanem ještě ocelovou vložku, která zabraňuje opotřebení a probrušování karabin. Karabiny jsou díky tomu trochu těžší, vrátí vám to ale v životnosti (ověřeno na předchozích modelech!).

Rozměr karabin a samozřejmě tedy i jejich světlost (to, jak moc dokážete karabinu otevřít) je trochu menší, což chápu, že někomu s větší dlaní může činit problém. Super jsou ale pro holky nebo děti.
 

Karabiny jsou rozměrově menší, bude to super pro dámskou či juniorskou ručku Karabiny jsou rozměrově menší, bude to super pro dámskou či juniorskou ručku
V místě kontaktu s lanem mají karabiny ještě ocelovou vložku pro zamezení probrušování karabin V místě kontaktu s lanem mají karabiny ještě ocelovou vložku pro zamezení probrušování karabin

design

A protože nedílnou součástí lezeckého a outdoorového vybavení obecně je poslední dobou čím dál více jeho samotný design, tak Climbing Technology nabízí nové ferraťáky ve dvou barevných provedeních - pro kluky a pro holky. Ferraťák si můžete navíc barevně sladit v rámci celého setu i se sedákem Explorer a přilbou Galaxy nebo Eclipse.
 

barevná varianta ferratového setu pro holky barevná varianta ferratového setu pro holky
a pro kluky a pro kluky

shrnutí

Nový ferratový set má podle mého názoru ale ještě pár detailů, které by v Itálii mohli doladit. Například textilní obal tlumiče se mi už asi po pěti přelezených cestách začal lehce párat a hned po prvním otevření zipu (abych si tlumič zkontroloval) se zip rozjel a od té doby se občas otevírá sám. Škoda, že výrobce nezůstal u jedné z předchozích variant tlumiče, kdy byl kontrolní červený bezpečnostní proužek vidět snadno z venku bez jakékoliv nutnosti otevření obalu tlumiče. 

Když ale vše výše zmíněné sečtu a odečtu, musím říct, že nové ferraťáky se vývojářům z italské vesničky Cisano Bergamasco povedly!


Ferraťák si můžete barevně sladit v rámci celého setu i se sedákem a přilbou

 
 

Výhody

  • lehký a kompaktní
  • otočný čep zabraňující zamotávání elastických popruhů
  • integrované očko na karabinu pro odsednutí
  • odolné karabiny
  • progresivní tlumící systém s nízkou rázovou silou i při malé hmotnosti lezce
 

Nevýhody

  • vyšší hmotnost karabin
  • menší rozměr i světlost karabin
  • nižší výdrž textilního obalu tlumiče

 


Technické detaily

ferratový set Climging Technology Top Shell Compact v barvách pro holkyFerratový set Climbing Technology Top Shell Compact

doporučení: pro osoby vážící 40 - 120 kg
certifikace: EN 958:2017
typ karabin: dlaňové automat.
popruhy: odlehčené s našitým otočným čepem
brzdění: pozvolné brzdění a nízkou rázovou sílu - ať vážíte 60, 80 nebo 100 kg
hmotnost: 570 g

MOC: 2 699,- Kč

Ferratový set získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Testoval:

Lukáš KlingoraLUKÁŠ KLINGORA

Horský průvodce a instruktor lezení. Baví mě všechny druhy horolezectví, skialpinismu a pohybu v horách. Od lezení sportovek, tradičního lezení na písku a zimního lezení ve Skotsku přes ledolezení a výstupy v Alpách až po skialpové túry v Krkonoších a Beskydech, ferratové přechody v Dolomitech nebo trekování v Himalájích. Rád jezdím také i na horském kole.

lukymountain.cz
IG: @lukymountain.cz

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Oblíbený městský sneaker. Čím se liší pátá řada od svých předchůdců a jak se během testování osvědčila...

Test obuvi KEEN Elsa V Sneaker

09. 08. 2022
3 min čtení
Testy produktů
Běžecké šortky, které se nevyhrnují? Ronhill Revive vzala kolegyně Káťa nejen do luk za barákem, ale i k moři. Jak se osvědčily?
Nejlehčí bunda této kategorie na trhu. Crazy Fly váží 40 g. Jak je odolná a kde ji nejvíce využijete? Kolega Tomáš ji testoval a jak ji hodnotí zjistíte...

Test bundy Crazy Fly jacket

06. 08. 2022
5 min čtení
Testy produktů

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey