Test friendů Wild Country

3 min čtení 28. 03. 2019

USA, Kalifornie, Yosemitské údolí, El Cap, Nos, bigwally, žula, spáry, sekvoje, medvědi, Camp 4, Midnight Lightnig, Merced River. Tady se psala (a stále píše) historie lezení. Royal Robbins, Warren Harding, John Bachar, Ron Kauk, Lynn Hill, Tommy Caldwell, Alex Honnold, Adam Ondra – ti všichni (a spousta dalších) zanechali ve zdejších obrovských stěnách svoje stopy.

Do tohoto nádherného údolí jsem zamířil na podzim roku 2018. Připravený osahat místní žulu, strčit ruce do spár, zažít atmosféru slavného Camp 4, koupat se v řece Merced. Při lezení se tu k jištění používá spousta různých udělátek a pomůcek, jedna však především – friend.
Wild Country Friendy

Jak to tehdy Jay a Mark vymysleli

Historie jeho vzniku se váže právě k Yosemitskému údolí. S nápadem přišel počátkem 70. let americký lezec Ray Jardine. V údolí přelezl spoustu těžkých cest a byl první, kdo se vážně (nakonec však neúspěšně) zabýval možností volného přelezení známé cesty The Nose v masivu El Capitan. V hladkém místě ve střední části cesty dokonce vytvořil jakousi zkratku, která dnes nese jeho jméno – Jardine traverse. A tenhle chlapík potkal Marka Vallance, zakladatele britské firmy Wild Country. Spolu vyrobili na konci 70. let první kousky podle Rayova návrhu, nazvali je "friend" a navždy tím změnili dosavadní způsoby jištění.

Sada sedmi kusů

Současná kompletní sada friendů Wild Country má sedm kusů, které pokrývají všechny běžné velikosti spár – od tenkých prstových, po široké na pěst.

Jednotlivé velikosti jsou od sebe výrazně barevně odlišené. Je fajn, že mají stejné barevné i číselné rozlišení a také zhruba stejné rozsahy, jako americký Black Diamond Camalot C4. Můžete tedy oba výrobce kombinovat, při lezení se vám nebudou míchat velikosti a barvy.

Kované hlavy

Zpracování jednotlivých částí je perfektní, kovové hlavy jsou kované za tepla. Styčné plochy jsou hladce frézované, zlepšuje se tak kvalita založení. Vylepšením jsou také duté osy, které samotné mají vyšší pevnost a friendy jsou díky nim i přibližně o 10% lehčí, než Camaloty.
 

kovaná hlava Wild Country friendu
kovaná hlava Wild Country friendu

Prodlužovací smyčky

Friendy jsou zakončené „okem“, na kterém je našitá prodlužovací smyčka. Tohle „oko“ mi zásadně chybí u friendů DMM, vyřazuje je to z použití při technickém lezení a špatně se mi kvůli tomu zakládají (možná jsem jen nešika). Důležitá je zmíněná prodlužovací smyčka, která chybí u Camalotů. Nebudete tak muset prodlužovat pomocí expresek, nebo jinak. A prodlužovat budete často, jinak hrozí friendovi ve spáře zaseknutí a vám následně jeho pracné dobývání.
 

Wild Country friend
Wild Country friend

Skvělý poměr cena-výkon

Ve srovnání s nejbližším konkurentem, zmiňovaným BD Camalot C4, mi vychází jako jednoznačně lepší, přičemž cenově se prakticky neliší. Wild Country jsou navíc k dostání ve dvou cenově výhodnějších setech (velikosti 0,4+0,5+0,75 a 1+2+3).

Vojta Štěpán při lezení s wild country friendy


Výhody:

  • Za tepla kované hlavy
  • Frézované styčné plochy
  • Duté osy – nižší hmotnost
  • Prodlužovací smyčky

 


Technické detaily

Friendy Wild Country
 

  rozsah   nosnost * váha
friend 0,4 15,8 - 26,37mm 10/10kN 75g
friend 0,5 20,6 - 34,5mm 12/10kN 88g
friend 0,75 25,8 - 43,0mm 12/10kN 102g
friend 1 31,7 - 53,6mm 12/10kN 123g
friend 2 41,5 - 69,3mm 12/10kN 142g
friend 3 52,7 - 88,0mm 12/10kN 192g
friend 4 66,6 - 112,1mm 12/10kN 260g
* při použití dvojité/jednoduché smyčky    

 

MOC cena: od 1 799,- Kč

Friendy získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 Vojta ŠtěpánTestoval:

VOJTA ŠTĚPÁN

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:
Rock Point Praha - Arkády Pankrác
Outdoorové sporty provozuji od roku: od malička
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2014
V Rock Pointu jsem od roku: 2014
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: lezení a skialpinismus
Specialista na výrobky: lezecký matroš, batohy, spacáky
Specialista na značky: Petzl, Grivel, Osprey, Wild Country

 

 

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey