Test jídla na cesty

8 min čtení 14. 08. 2019

Balíme na dlouhý cyklovýlet. Všechno si vezeme na zádech, tedy i jídlo. "Jakou značku vybereme?" ptá se mě manžel. Toť otázka, protože všichni nabízení výrobci jsou špičkoví. Nakonec rozhoduji tak, že ze sortimentu, který máme na prodejně, vezmu cestovatelskou stravu od všech čtyř výrobců...

Během cest jsem všechno jídlo postupně ochutnala a udělala si svůj vlastní názor, se kterým se s vámi ráda podělím. Třeba usnadní vaše rozhodování. "Jídlo na cesty" jsme testovali 12 dní, každý den. Vařila jsem jídla těchto značek:

 

ADVENTURE MENU
 
Výroba: v ČR
Výrobce: Adventure Menu
 
Ručně vařené jídlo se speciální celosvětově patentovanou technologií je připraveno bez konzervantů a chemických přísad.
LYO EXPEDITION
 
Výroba: Polsko
Výrobce: Lyo Food
 
Mrazem sušené jídlo, díky čemuž si zachovává svůj tvar a strukturu. Nenajdete zde jediný konzervant ani chemii.
 
SUMMIT TO EAT
 
Výroba: Anglie
Výrobce: European Freeze Dry
 
Pokrmy jsou jedinečné v tom, že se vymrazují. Mírný proces mrazení zachovává jídlo v optimálním stavu.
 
TRAVELLUNCH
 
Výroba: Německo
Výrobce: Simpert Reiter
 
Jídlo je vyrobeno procesem mrazení a dehydratace. Je bez konzervantů a chemických přísad.
 
 

Jak se nám jídlo na cesty osvědčilo, od jaké značky nám nejvíce chutnalo a co bychom si vybrali na další putování, jsem vám sepsala na následujících řádkách. Berte však v potaz, že hodnocení je čistě subjektivní, protože každý má jiné chutě, jiné nároky na váhu, na přípravu apod. Takže, jak to vidím já a z jakých hledisek jsem jídlo porovnávala...

CENA
 

Značka 1 porce dvojitá porce
Summit to Eat 169 Kč x
Adventure Menu 189 Kč x
Travellunch 189 Kč 269 Kč
Lyo Expedition 259 Kč x
 

Při cestě ve dvou jsme ocenili možnost zakoupení dvojité porce - úspora ceny, obalu a místa.

Váha

 

Značka 1 porce dvojtá porce
Travellunch 125 g 250 g
Summit to Eat 126 g x
Lyo Expedition 152 g x
Adventure Menu 400 g x
 


Rychlost a pohodlnost přípravy

 

ADVENTURE MENU
 

- ohřev v ešusu nad ohněm (2 min.), nepotřebujete žádnou vodu
- samoohřev (12 min.), nepotřebujete pitnou vodu
- ohřev sáčku ve vodě (12 min.), nepotřebujete pitnou vodu

 

 

Obsah sáčku úplně jednoduše "vykydnete" do ešusu, přihřejete (cca 2 min.) a je hotovo. Buď máte nádobí nebo jíte rovnou z ešusu. K ohřevu tedy nepotřebujete žádnou vodu.
Zavřený sáček s jídlem vložíte do vroucí vody v ešusu ( voda nemusí být pitná ) a vaříte cca 12 min. Otevřete a jíte rovnou ze sáčku.
 
 
 Uzavřený sáček s jídlem dáte do speciálního obalu, nalijete vodu (nemusí být pitná) a přidáte k tomu kapsli s nehašeným vápnem. Během 12 minut je jídlo ohřáté. Otevřete a jídlo jíte přímo ze sáčku
 

Ani u jednoho z těchto způsobů přípravy nepotřebujete pitnou vodu a u samoohřevu ani vařič!

 TRAVELLUNCH
 

ohřev zalitím vroucí vodou a nechat 10 min. "dodělat", potřebujete pitnou vodu
 

Otevřete sáček, zalijete vroucí vodou, zase zavřete a necháte "dodělat" asi 10 minut.
Pozor na množství vody. Pokud to přeženete, uvaříte polévku jako v našem prvním případě.
Napodruhé už je to ono. Nesedělo nám doporučené množství vody, bylo nutno dávat méně.

 

Pozor na množství vody!

Otevřete sáček s jídlem a do sáčku nalijete požadované množství vroucí vody. Pořádně promícháte (chce to opravdu pečlivě, dole se sáček rozdvojuje, musí se to rozlepit a vyšťárat zbytky sušeného jídla i z rohů). Uzavřete a po 10 minutách je jídlo připravené.

U tohoto jídla nám moc nesedělo uvedené množství vody. Neměla jsem s sebou odměrku, ale než jsme vyrazili na cestu, tak jsem si odměřila množství vody do ešusu, abych věděla, kolik vody se do ešusu vejde. Měli jsme s sebou od této značky pouze dvojité porce a podle návodu k přípravě se mělo přidávat 900, 800 nebo 600 ml vody do sáčku.

První jídlo, které jsme si dělali, byly těstoviny s hovězím masem, zde se mělo přidávat 900 ml vody, ale toto množství se nám do sáčku pomalu ani nevešlo, nešel nám potom uzavřít a měli jsme z toho spíše nudlovou polévku. 

Od té doby jsme přidávali vody vždy méně, než bylo uvedeno na obalu. Je dobré mít s sebou nějaký nožík, abyste si mohli odříznout vršek obalu, jinak se vám do sáčku ponoří celá lžíce a jídlo se špatně nabírá.
 

SUMMIT TO EAT
 

ohřev zalitím vroucí vodou a nechat 10 min. "dodělat", potřebujete pitnou vodu
 

Stačí nalít horkou vodu a nechat "dodělat". Skvělou vychytávkou je namalovaná ryska zevnitř sáčku, kam až má nalévaná voda dosahovat. Jídlo je hotové během 10 minut a konzumovat můžete rovnou ze sáčku.
Hodil se nám také nožík, abychom si část obalu odřízli, protože klasická outdoor lžíce není dostatečně dlouhá. Doporučujeme vybavit se prodlouženou outdoor lžící, jídlo se bude jíst pohodlněji.
 
 
U tohoto obalu je bezva, že má dvě místa, kde se sáček odtrhává. První místo si odtrhnete, když sáček otvíráte a znovu zaděláte. Teprve potom odtrhnete druhou preparovanou část.
 


LYO EXPEDITION
 

ohřev zalitím vroucí vodou a nechat 10 min. "dodělat", potřebujete pitnou vodu

Opět stejná příprava. Vroucí voda se nalije do otevřeného sáčku, jen je tentokrát ryska namalovaná zvenku sáčku. Výbornou vychytávkou je, že tento sáček, jako jediný, nemá dole slepené rohy k sobě. Proto se mi jídlo značky Lyo Expedition nejlépe promíchávalo. Sáček je pro ulehčení manipulace upravený pro otevření na dvou místech.  Po deseti minutách od zalití horkou vodou je jídlo hotové. Opět se hodí nožík na oříznutí.
 

Již oříznutý sáček po uvaření jídla. Máte-li klasickou outdoor lžíci, bude se vám z takto "zkráceného" sáčku jídlo snadněji nabírat.
Sáček je upravený k otevření na dvou místech, což usnadňuje manipulaci. Jednou při nalévání horké vody a poté při otevírání, když už je hotovo.
Jídlo se velmi dobře promíchává, protože sáček nemá dole slepené rohy k sobě. Jako jediný ze všech testovaných značek.

 U VŠECH JÍDEL JSME OCENILI, ŽE SE MOHOU KONZUMOVAT ROVNOU ZE SÁČKU. ŽÁDNÝ ŠPINAVÝ EŠUS.
 CHUŤ A VZHLED JÍDLA, aneb jak to vidím já
 

1. ADVENTURE MENU

Za mě absolutní jednička. Kvůli váze (je např. 3x těžší než Travellunch) jsme si však brali toto jídlo jen na první 3 dny, ale je velice chutné, jsou zde opravdu velké kusy masa a troufám si napsat, že chutná stejně jako v restauraci. Jen v tom sáčku to nevypadá tak hezky, jako na talíři, ale na chuti to opravdu nepoznáte. Měla jsem s sebou balení 400 gramů, což bylo označeno jako jedna porce, ale občas nám to stačilo pro oba.

Jedinou nevýhodou tohoto jídla je váha, ale když vezmu v úvahu, že k jeho přípravě jsme již nepotřebovali žádnou pitnou vodu, tak to zase takový rozdíl není.

2. SUMMIT TO EAT

Výborné jídlo. V mém testu skončilo hned na druhém místě. Výborně ochucené, velké kusy masa. Jedna porce byla dostačující. Od této značky jsem zkoušela i sladká jídla a moc jsem si pochutnala. Vanilkový puding s jablečnou drobenkou byl vážně skvělý.

3. LYO EXPEDITION

Také výborné jídlo, nemohla jsem se rozhodnout, zda mě více chutal SUMMIT TO EAT nebo toto jídlo. Opět celé kusy masa a výborně okořeněné.  Zkoušela jsem od nich také k snídani různé kaše, ale od SUMMIT TO EAT mě jídla chutnala o maličko víc. Proto jsem těmto jídlům dala třetí místo.

4. TRAVELLUNCH

Toto jídlo mi ze všech nejvíce připomínalo sušená jídla od Vitany. Kousky jídel se nedaly moc identifikovat a i když jsem měla jídlo, kde bylo uvedené maso, tak jsem ho tam nerozpoznala. Měli jsme s sebou jen dvojité porce a pro dva to bylo tak akorát. Ale pozor, chuťově to bylo dobré.

Shrnutí

Moc jsem si pochutnala a s čistým svědomím vám mohu jídla těchto značek doporučit.

 

Lyo Expedition nabízí i sladká jídla...
Travellunch nabízí i "dvojité" porce...
 


TestovalA:

Fischerová MichaelaMICHAELA FISCHEROVÁ

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:
Rock Point Liberec, OC Nisa
Outdoorové sporty provozuji od roku: od malička
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2010
V Rock Pointu jsem od roku: 2018
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: cyklistika, turistika, ferraty a sjezdové i běžecké lyžování
Specialista na výrobky: bundy, boty, spacáky,
Specialista na značky: Hannah, TNF, Smartwool, Craft

 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Jak se v terénu osvědčila tahle promyšlená mozaika lezeckých detailů zabalená do líbivého hávu...

Test bundy Rafiki Nevis

09. 03. 2023
7 min čtení
Testy produktů
Čtvrtá generace modelu Mafate Speed od Hoky je plná změn. Jaké jsou v porovnání s předchozími modely...
Bundu Dual Aspect testují vrcholoví sportovci, podstoupila testování v laboratořích a její unikátní membrána vede bundu k dokonalosti. Vyzkoušel jsem si ji na vlastní kůži a zjistil jsem...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey