Test jógamatky Prana Belize Printed Xtra Lite

3 min čtení 18. 10. 2018

Když cvičíte jógu každý den (tedy kromě neděle, v neděli se nedělá a ani necvičí jóga) a nemůžete se jógy vzdát ani na dovolené, kdy máte v plánu 6denní pěší pochod přes nejvyšší hory Korsiky, potom potřebujete nějakou skladnou, odolnou, lehkou jógamatku. Dostala jsem možnost vyzkoušet tu nejlehčí, Belize Printed Xtra Lite Mat, od kultovní jogínské a lezecké značky prAna z Kalifornie.
 

Jógamatka vás na první pohled osloví designem. Vypadá jako by byla z microfiberu, ale je zalisovaná do 100% rozložitelné přírodní gumy.

Jógamatka prana Belize Xtra Lite
 

Co se mi na ní líbí?

 • Dobře vypadá
 • Je hodně tenká a skladná. Srolovaná má průměr jenom 6,5cm. Takže se krásně vejde do bočních popruhů na krosně
 • Je relativně lehká 1275g (na poměry jógamatek) – na chození po městě, od studia k studiu, skoro nevíte, že ji máte
 • Je příjemná na dotek
 • Je oboustranná
 • Nenatahuje se
 • Absolutně neklouže, takže vás nádherně podrží v psovi s hlavou dolů i s vlhkými dlaněmi a chodidly. Neklouzavý povrch je velice důležitý. Pevná a stabilní pozice neodvrací vaši pozornost a vy se můžete hluboce věnovat vaší jógové praxi.
 • Velice odolná! Na pěším treku si jogamatka prošla různými povrchy.  V lese na hlíně a jehličí, přes kamínky až po písek na pláži. Dokonce byla poškrábaná, když jsme lezli po skalách.
 • Samočistící jógamata

 

Ani jednou za celou cestu jsem ji nečistila a vůbec nejeví známky opotřebení a špíny. Dokonce zmizely i škrábance. Takže je navíc asi i samočistící a samorestorativní. Vykoupala jsem ji v teple vodě a šampónem. Špinavá byla a nebylo to na ni vůbec vidět (dobrý vzor) a přijde mi, že je i trochu méně cítit gumou).
 

sbalená Jógamatka prana Belize Xtra Lite
Jógamatka prana Belize Xtra Lite neklouže

Ekologická

Je vyrobená z rozložitelné přírodní gumy (na obalu je napsané „non-Amazon harvested natural tree rubber“, takže se na ní nepoužíval kaučuk těžený v amazonském pralese, ale jiný kaučukovník z místa, kde jich je třeba o něco více), neobsahuje PVC, toxické plastifikátory a tím, že je povrch bez pórů, tak se na ní neudržují bakterie. (jak říkám: samočistící…)

Jógamatka prana Belize Xtra Lite je ekologická

Co se mi na ní nelíbí:

 • Je cítit gumou, ale snad ji to po nějaké době přejde. Takže nedoporučuji na závěr praxe automasáž obličeje, ani nepřikládat ruce k obličeji, aby Vám to nezkazilo závěreční relaxaci.
 • Váží 1275g, přestože na obalu je uvedeno 900 g. Takže když nesete 6 dní 15kg batoh a počítáte každý gram, tak není úplně nejlehčí. Ale to je extrém. Byla to moje volba nevzdat se jogínské praxe a v tom případě pro mě váha jógamatky neměla váhu. A navíc když si vezmete, kolik odolnosti a pozitiv se v ní skrývá, tak je to asi detail.


Jógamatka prana Belize Xtra Lite

Testovala a napsala: Kateřina Kulhavá, cvičitelka jógy

 Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Cloudvista, svižná trailovka, kterou Filip dokonale proběhal v rakouských Alpách. Jak se osvědčila a na jak dlouhé trasy je vhodná...
Městský batoh musí být odolný, s kapsou na notebook, v moderním designu a musí být na záda pohodlný. Jak se osvědčil při testování Osprey Transporter Roll Top...
Lehký technický batoh, který patři mezi bestsellery značky Osprey. Splnil všehna očekávání kolegy Tomáše? Více v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey