Test jógamatky Prana Indigena Natural Yoga Mat

6 min čtení 18. 04. 2019

Dnes to bude trochu jiná recenze, bude popisovat produkt starý, opotřebovaný, použitý, v některých případech i nevoňavý. Jednoduše 1000 dní na jógamatce. Ale dřív než vás vylekám, pojďme pěkně popořadě.

Před více než třemi lety začala moje spolupráce s Rock Pointem a jako dárek mi přibalili několik podložek do nově přestěhovaného Jóga Atelieru. Vybrali jsme jógamatky Prana Indigena. Miluji modrou barvu a tak byla volba jasná. Modré jako mořská hladina, rozložené po dřevěné podlaze působí stále uklidňujícím dojmem.

Nejdůležitější však nebyla barva, i když znáte ženy, barvičky jsou pro nás při výběru nesmírně důležité, a i mně se často stává, že barva je na prvním místě před funkčností. Jak plytké, že?

Jógamatka Prana Indigena Natural Yoga Mat působí velmi elegantně

prAna Indigena je spolehlivě neklouzavá

Hlavní aspekt mého výběru byla bezpečnost klienta - podložka je absolutně neklouzavá, jednak vůči podlaze i dlaním a jednak vůči chodidlům klienta.

jógamatka Indigena je ekologický výrobek

Důležité pro mě bylo i ekologické hledisko. Čistý přírodní kaučuk, netoxický materiál. Přiznám se, že jsem měla trochu obavy, aby se nám nezačal rozkládat ještě během cvičení, občas se to stává s jinými podložkami jiných značek. Ano, tak to je, přírodní materiály se občas mohou po kontaktu s pokožkou, oleji i potem začít samovolně rozkládat. I já na svých lekcích občas používám vonné oleje či masážní oleje, ale proces rozkládání jsem na našich podložkách dosud nezaznamenala.
 

Jógamatka Prana Indigena Natural Yoga Mat po 1000 dnech cvičení
Jógamatka Prana Indigena Natural Yoga Mat po 1000 dnech cvičení

Vysoká životnost

Teď troška statistiky. Na podložkách Prana Indigena bylo odcvičené více než 1000 dní. Záměrně nepíšu hodin, protože sama netuším, kolikrát byla podložka rozbalená, srolovaná, pohozená, pokrčená, zpocená, mokrá...

Avšak ani po nešetrném zacházení (ne, že by jógíni nebyli k podložkám ohleduplní) ani po použití dětmi, ani po stěhování v koši na prádlo, neutrpěly naše jógamatky vážnější újmu.

Neříkám, že vypadají jako nové, ale rozhodně vypadají daleko lépe než jiné, kterých jsem se měla možnost dotýkat, a řeknu vám, někdy to bylo se sebezapřením.

Jógamatka Prana Indigena Natural Yoga Mat jsou velmi odolné

Rozdíly v kvalitě

Levné podložky, vyrobené z PVC, které se prodávají v supermarketech, nechte raději ležet v regálu. Pokud to s jógou myslíte alespoň trošku vážně, nebudete chtít za tři měsíce kupovat novou podložku… Dotýkat se něčeho, co cestuje 3000 kilometrů a je vyrobeno z utajených materiálů, to není dobrá volba. Navíc hrozí nebezpečí vzniku ekzému. Vím, teď trošku straším, ale viděla jsem už hodně bolavých dlaní, rozpadlých kousků podložek na oblečení cvičence, ani si nechci představit, zda se takový rozpadlý kousek nedokáže dostat do dýchacích cest... Uff, křičí ze mě zdravotní sestra.

Znovu opakuji, naše podložky Indigena jsou celé, čisté, a neustále si drží kvalitu jako na začátku. A píšu záměrně „naše“, protože je používá mnoho klientů a vlastně oni jsou tím nejcennějším kritikem a recenzentem tohoto produktu. Řada z nich si po dobré zkušenosti koupila stejnou pro své domácí cvičení. A neodradila je ani počáteční vyšší investice – ale ta se vrátí v dlouhé životnosti a kvalitě.

Přírodní kaučuk je těžší

Podložky Prana Indigena Natural Yoga Mat mají jednu malinkou chybičku na kráse, tedy spíš váze. Jsou těžší. Váha 2,75 kg může odradit od každodenního nošení, i proto je máme u nás v sále připraveny pro klienty a druhá, na doma, může zůstat stále rozložená.

Velkorysé rozměry jsou bonusem

Rozměry jsou naopak perfektní i pro vysoké muže. 198 cm délky zajistí, že i v pozicích vleže bude celé vaše tělo bezpečně odpočívat na podložce. Šířka 66 cm poskytuje dostatek „soukromí“ s ohledem na sousedící jogíny.

Pokud jde o porovnání, je to asi o 20 až 25 cm delší a 5 až 6 cm širší podložka, než bývá obvyklé - viz foto. Z osobní zkušenosti doporučuji kombinaci obou jógamatek, stejně jako na obrázku. Prana Indigena na doma a Prana Transformation mat na cesty. O cestovních podložkách podrobněji zase někdy jindy.

Jógamatka Prana Indigena Natural Yoga Mat je větší, než klasické jógamatky

Jak pečovat o jógamatku

  • Před cvičením se osprchujte, čistým se cvičí krásně a vaše tváře mohou spokojeně odpočívat na místě, kde jste před tím měli nohy.
  • Nepoužívejte parfémy ani oleje přímo na podložku.
  • Nepijte a nejezte na ní. Toto je spíš úsměvné, ale viděla jsem to mnohokrát.
  • Opatrně s ostrými předměty, prsteny a náramky - mohou poškodit povrch a tím zahájit proces rozkladu.
  • Rolujte ji symetricky a šetrně.
  • Noste ji v obalu.
  • Po cvičení ji nechte vyschnout nebo alespoň vyvětrat.
  • Počáteční „nevůně“ po čase vymizí.
  • V žádném případě jógamatku neperte, alespoň ne tuto podložku Indigena. Nanejvýš ji otřete vlhkým ručníkem (naopak cestovní Transformation s mikrovláknem klidně perte)!

 

Děkuji, že jste dočetli recenzi až sem a budu se snažit opět něco málo ze světa jógy přinést i sem, na stránky horolezců, cyklistů, skialpinistů, lyžařů i ostatních milovníků outdoorových aktivit.

Přeji krásné dny na podložce i mimo ni.
 


Technické detaily

Jógamatka Prana Indigena Natural Yoga Mat

vrstvení: 3 vrstvy přírodní rozložitelné gumy slaminované s 2 vrstvami bavlněného plátna
rozměr: 198 x 66 cm
tloušťka: 4 mm
hmotnost: 2,75 kg

DMOC: 2 399,- Kč

Jógamatku získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

 
 

TestovalA:

Katarína MikulandováKATARÍNA MIKULANDOVÁ

Pochází z Martina, ale v Praze žije už více než 15 let. Je vystudovanou zdravotní sestrou s praxí na JIP. V martinské nemocnici se seznámila s jógou a její mocnou sílou uzdravit člověka, kterému nedává třeba už nikdo šanci.
Začala zde pomalu pronikat do tajů jógové filozofie a učit se od své první učitelky, vlastně pacientky. Život jí přivedl do Prahy, kde se po pár letech stala součástí lektorského týmu Power Yoga Akademie a Energy Studia Vaška Krejčíka. Absolvovala studijní cestu do Indie, později jóga školení v Londýně.
Následně založila Jóga Ateliér – menší jógový prostor, kde mají možnost cvičit úplní začátečníci, těhotné ženy, senioři i pokročilí jogíni. A nyní je Katarína také členkou našeho Rock Point Týmu.

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey