Test kalhot Dynafit Speed Jeans PNT

5 min čtení 13. 10. 2020

Musím přiznat, že mě Dynafit často dostane nějakou zdánlivou hloupostí, nad kterou se s lehkým údivem pozastavím, abych jí nakonec propadl. Vlastně už mi to ani nepřekvapuje, a naopak mi přitahuje tyhle „hlouposti“ zkoušet. Výsledkem je, že mám „sněžného leoprada“ stále radši.  

S kalhotami Dynafit Speed Jeans PNT tomu nebylo jinak. No uznejte! Co si taky myslet o kalhotách, které vypadají jako džíny, mají střih jako džíny a jsou určené na skialp… Loni jsem psal test na zimní zateplené kraťasy a teď tedy na skialpové džíny.

V kalhotách Dynafit Speed Jeans M PNT jsou vhodné na skialp, ale i celoroční turistiku

Famózní střih a neskutečné pohodlí

V první řadě jsem hned zjistil, jak jsou neskutečně pohodlné! Střih se vývojářům v Dynafitu podařilo vyfiknout opravdu famózní! Mám velikost M, měřím 179 cm, postavu řekněme sportovní. Kila navíc netahám. A kalhoty?  

Šířka nohavic tak akorát. Přes stehna netáhnou ani při lezení nebo jiných pohybech většího rozsahu. Kdyby bylo třeba, zvládl bych pod kalhoty i spodky. Směrem dolů se lehce zužují, ale díky rozepínání dole na vnější straně jdou v pohodě přetáhnout přes skialpové boty, a to i když jsou povolené na výstup.

Spodní strana nohavic Dynafit Speed Jeans M PNT je zúžená, ale díky zipu přetáhnete i přes skialp boty

Ačkoliv nemají nijak vysoký pas, ani v hlubokém dřepu se nehnou, neslezou na „půl žerdi“. Nemusíte mít obavu, že vám bude vidět až „do krku“, nebo že vám třeba při zapínání lyžáků v předklonu zafouká sníh kamsi…

Využití všestranné a celoroční

V kalhotách Speed Jeans PNT jsem při přesunech za outdoorovými dobrodružstvími i ledacos odseděl v autě při řízení, párkrát je měl i třeba v kanceláři. Spolehněte se, že i při těchto činnostech oceníte, že jsou opravdu pohodlné. Navíc si člověk vůbec nepřipadá nevhodně oblečený. Prostě džíny!

Asi nepřekvapí, že když nás na jaře díky koronaviru zavřeli doma a bylo třeba pravidelně „větrat“ děti i sebe někde v krásné přírodě naší nádherné republiky, kalhoty byly u těchto výletů se mnou. Jak vidíte, využití jsem pro ně našel všestranné a celoroční.

V kalhotách Dynafit Speed Jeans M PNT můžete vyrazit i během chladného jara na túru

designové i funkční doplňky

U kapes vzadu i bočních zepředu bych nehledal žádné speciální funkce. Je fajn, že tam jsou, ale spíš, než praktické důvody v nich vidím účel designový. Stejně jako je to u klasických džínů.  Na zadních kapsách jsou reflexní proužky.

Detail na zadní kapsy s reflexními prvky u kalhot Dynafit Speed Jeans M PNT

Dobrá je zipová kapsa na stehně. Poslouží pro drobnosti, které je příjemné mít takto dostupné a zavřené. Vejde se do ní např. i přiměřeně velký telefon. Navíc, bych řekl, že je kapsa i hezká z hlediska celkového designu kalhot.
 

rozepínání bnočního zipu u kalhot Dynafit Speed Jeans M PNT jde i přes běžecký postroj Dobře dostupná kapsa na zip
detail na ziip na nohavici kalhot Dynafit Speed Jeans M PNT Do kapsy dáte i přiměřeně velký mobil

Zapínání vpředu je na zip a knoflík. Obojí funguje dobře a bez problémů je ovladatelné i v tenkých rukavicích. Zip se nerozepíná.
 

detail na pas u kalhot Dynafit Speed Jeans M PNT Zapínání v pase na knoflík je bezproblémové
boční pohled na pas kalhot Dynafit Speed Jeans M PNT I přes nižší pas sedí skvěle a nesjíždějí dolů

Totéž platí i o zipu na dolních koncích nohavic. Jezdec i taháček zipu je dostatečně masivní, navíc „zaklapávací“, tak nehrozí jeho rozepínání.Zip je spirálový, ale je otočený spirálou dovnitř, proto je zvenku hladký a je na minimum sníženo riziko zamrzání zipu. Po rozepnutí zipu se objeví vnitřní „V“ manžeta v barvě zipu a dalších doplňků, které na kalhotách jsou (např. logo). 
 

detail na rozepnutou nohavici kalhot Dynafit Speed Jeans M PNT Vnější strana nohavice
detail na zesílený materiál na nohavici kalhot Dynafit Speed Jeans M PNT Vnitřní strana nohavice
 

Materiál a střih v hlavní roli

Materiál, ze kterého jsou kalhoty vyrobené, hraje minimálně stejně důležitou roli, jako střih. Respektive platí, že se musí vzájemně doplnit, aby vznikl povedený celek. U Speed Jeans PNT se to jednoznačně povedlo!

Kalhoty jsou vyrobené z plně funkčního strečového materiálu Dynastretch (65 % polyamid, 26 % polyester, 9 % elastan), Materiál má DWR úpravu pro lepší voděodolnost. Je větru odolný (ale ne 100% neprofuk) a přiměřeně prodyšný.  Dole na vnitřních stranách nohavic je zesílení (materiál 95 % polyamid, 5 % elastan) proti proseknutí hranou lyže.

při skutouringových výpravách v kalhotech Dynafit Speed Jeans M PNT

Shrnutí

Opravdu nevím, co bych kalhotám Dynafit Speed Jeans M PNT vytknul. Komu se nelíbí „moje“ modrá, může zvolit černou barvu. Možná by někdo mohl namítnout, že by kalhoty na skialp měly mít třeba odvětrání a podobné technické vychytávky.

Já to ale vnímám tak, že nebylo účelem vyrobit další technické kalhoty, které v kolekci Dynafit samozřejmě nechybí. Dynafit Speed Jeans M PNT jsou kalhoty, ve kterých se uživatel cítí dobře nejen při skitouringových aktivitách nebo trekkingu. Bez výhrad výborně poslouží i mimo zasněžené pláně a horské prostředí, tedy v běžném civilním životě. A to je prostě skvělé!

Skitourintg na německý Javor v kalhotách Dynafit Speed Jeans M PNT


Výhody:

  • perfektní střih
  • funkční strečový materiál s DWR úpravou
  • prodyšné, větruodolné, hřejivé
  • využitelné v horách i běžném životě


Nevýhody

  • manželka by ráda stejné, takže se vám prvotní náklady trochu zvýší

 


Dynafit Speed Jeans M PNTTechnické detaily

Kalhoty Dynafit Speed Jeans M PNT

materiál: Dynastretch (65% polyamid, 26% polyester, 9% elastan)
materiál spodní části nohavic: 95% polyamid, 5% elastan
vodoodolnost: ANO, DWR úprava
kapsy: 2 vzdadu, 2 vpředu + 1 na zip na stehně 
reflexní prvky: ANO
hmotnost: 390 g (velikost M)

DMOC: 4 799,- Kč

Kalhoty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 


 

Testoval:

Honza Krabec
HONZA KRABEC

Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.


 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Batoh do města, který pěkně vypadá, je odolný a praktický. Kolega Dan bágl Voyager podrobil pečlivému testu a zhodnotil, že...

Test batohu Hannah Voyager 28

13. 08. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Sportovně outdoorová bota Wasatch Crest Vent je vhodná na speed hiking a další aktivní pohyb. Jak se osvědčila v terénu i mimo něj...
Oblíbený městský sneaker. Čím se liší pátá řada od svých předchůdců a jak se během testování osvědčila...

Test obuvi KEEN Elsa V Sneaker

09. 08. 2022
3 min čtení
Testy produktů

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey