Test kalhot Ternua High Point

8 min čtení 13. 12. 2019

Když se nad věcmi přemýšlí

Do rukou se mi dostal zajímavý kousek výbavy - technické softshellové kalhoty High Point od španělské značky Ternua. Nazačátku jsem je testovat nechtěl. Proč?

Neříkám, že bych byl k testování donucen, ale vyloženě hladový jsem po tomto kousku výbavy nebyl a klukům z Rock Pointu jsem říkal, že nevím, jestli jsem ten pravý tester pro podobný typ kalhot, jelikož na spodek těla používám trochu něco jiného a teplejší technické softshellové kalhoty se do mé „kalhotové strategie“ příliš nehodily.

Jenže to jsem je ještě neměl na sobě a navíc v letošním, na počasí rozmarném, tatranském létě a podzimu.

charakteristika kalhot v 10 bodech

Tak nejdříve pár základních, „lidsky“ popsaných, charakteristik. Níže se budu hodně opírat o použitý materiál. Ten je ze strečového Shellstretch PROWOOL (58% polyamid, 32% vlna, 10% elastan).

TEPLÉ
Není to „jen“ šusťák, ale vnitřní strana je opatřena jemňoučkým fleecem z vlny. Kalhoty nejsou ideální pro letní trekování v nižších polohách s 20kilovým báglem, ale někde výše, třeba na ledovci, kolikrát stačí, aby se sluníčko schovalo a zafoukalo a už je moc rádi převlečete přes kraťasy.
Subjektivní hodnocení: ***

VĚTRUODOLNÉ
Jak už je pro softshell typické, je celkem odolný proti profouknutí, ale zároveň slušně prodyšný směrem od těla ven.
Subjektivní hodnocení: ***
 

 Jemný vnitřní fleece je zevnitř celých kalhot
 Dobře manipulovatelný taháček zipu


VODĚODOLNÉ
Kalhoty nejsou opatřeny membránou, jedná se o tzv. „tkaný softshell“ jehož vodní sloupec je většinou kolem 5000 mm, takže tady žádné zázraky při dešti nečekejte. Ale lehkých přeháněk nebo kotrmelců ve sněhu se bát nemusíte.
Subjektivní hodnocení: **

PRODYŠNÉ
Nižší voděodolnost se téměř vždy projeví v dobré prodyšnosti, což platí i v tomto případě.
Subjektivní hodnocení: ***+
 

 Voděodolnost odpovídá 5000 mm
 
 Odnimatelné návleky jsou vychytané do posledního detailu

RYCHLESCHNOUCÍ
I po vydatné přeháňce materiál hřeje a co víc, doba schnutí je velmi krátká, zejména, když se k tomu přidá trochu toho vnitřního topení vznikajícího při lezení.
Subjektivní hodnocení: ****

FLEXIBILNÍ / STŘEČOVÉ
Aktivita, při které tento atribut nejvíce prověříte, jsou komíny lezené na rozpor. To si člověk kolikrát říká: „co bych dal za kraťasy“. U tohoto modelu můžete nohama stříhat jak chcete a na nepříjemný pocit omezení nenarazíte.
Subjektivní hodnocení: *****
 

 Kalhoty jsou z velmi stretchového materiálu
 Kapsa na zip nad pravým kolenem


ODOLNÉ
Jedním slovem "slušně". Můžete se neohroženě prodírat nízkým porostem, sedět na suti nebo se tulit se skálou při lezení technických ploten, ale komínům ve stylu záda-kolena bych se vyhnul. Subjektivní hodnocení: ****

LEHOUČKÉ
Výrobce uvádí 500 gramů. Já jsem ve své velikosti L navážil 497 gramů, a to včetně návleků. Můj subjektivní pocit je, že jsou prostě lehké.
Subjektivní hodnocení: ****
 

 Ternua se ke své výrobě snaží přistupovat odpovědně
 Do kapes byl použit příjemný materiál


PŘÍJEMNÉ "NA KŮŽI"
Znáte ten pocit, když si na kůži dáte studený goráč? Tak v tomto případě podobné pocity nečekejte. Vlna je vlna a v tomto případě tak jemná, že byste se nejraději převlíkali celý den.
Subjektivní hodnocení: *****

ZODPOVĚDNÝ ZPŮSOB VÝROBY
Na těchto "Ternuáckých" kalhotách najdete štítek, který vám říká, že použitý materiál je částečně vyroben z rybářských sítí. Povrchová úprava DWR je bez použití PFC, tedy impregnačních přípravků bez přítomnosti zdraví škodlivých fluorokarbonů. Látka je opatřena certifikátem Bluesign®. Cílem Bluesign® je zamezit používání látek, substancí a materiálů, které poškozují lidské zdraví a životní prostředí.
Subjektivní hodnocení: *****

Kalhoty High Point v detailu

 • dvě kapsy na zip - jsou skvěle situované nad předními stehny a s horizontálními zipy. Velmi praktická vychytávka jak při oblečení sedáku, tak také jen tak pro založení rukou do kapes
 • jemný fleece v kapsách - detail, který vždy hrozně potěší, ať už se jedná o mikinu, bundu či kalhoty
 • kapsa na zip nad pravým kolenem - tento typ kapes je podle mě celkem nevyužitelný, minimálně při lezení, kdy při pohybu vzniká v délce celých kalhot relativně velké pnutí a jakýkoliv předmět vás omezuje a je nepříjemný. Ale na turistiku asi O.K.
 • odnímatelné návleky - výborná věc, která je skvělá v zimě, ale otravná v létě. Spojení je jednoduché, ale pevné, protože je tvořeno zipem. V místech nártu má návlek pružnou lemovku, která pevně obepíná kotník. Důležitý je kovový háček, který je pro dobrou funkci jakýchkoliv návleků nutností.
 • stahování v pase - je provedeno skrze suchý zip na bocích, takže nemusíte používat pásek a neustále ho při volání přírody nebo převlíkání rozepínat/zapínat. Ale i pro pásek mají kalhoty připravena oka, kdyby náhodou.
 • zipem nastavitelná šířka nohavice - jasný signál, že kalhoty jsou určeny také lyžařům.
 • vyztužené kotníky - ochrání tyto nejcitlivější partie kalhot proti poškození, především při používání maček, při chůzi v lyžácích nebo lezení.
 • dva cvoky na zapínání v pase se suchým zipem - velmi užitečné při vrstvení oblečení "do kalhot" nebo nárůstu obvodu vpase. Prostě to drží.
 • taháčky na zipu - jsou velmi dobře manipulovatelné díky plastovým očkům

 

 Stahování v pase přes suchý zip
 Zapínání v pase

Kde jsem kalhoty testoval

S kalhotami jsem absolvoval celkově tři návštěvy Vysokých Tater. Scénář byl vždy podobný. Nástup dolinou, nocování, nástupy pod stěny a samotné lezení, které bylo na podmínky velmi proměnlivé (sluníčko / déšť / vítr) a pohyb byl také různorodý. Od udýchaných nástupů přes gymnasticko-bojové lezení, až po tvrdnutí na štandu.
 

 Nastavení šíře nohavic
 Vyztužené kotníky

Pro jaké aktivity se tERNUA High point hodí?

Vzhledem k tomu, že materiál je odolný vůči klasickému oděru o skálu, ne šouchání se 30metrovým komínem přes kolena, hodí se Ternua High Point na lezení v letních horách. K tomu si přidejte ještě strečový dobře prodyšný materiál, který vás na štandu zahřeje a máte ideální kalhoty. Také na skialpování v „lehkém terénu“, nebo spíše skitouring, kde většinou válení se v prašanu, vzhledem k profilu a terénu, nehrozí. Jsou ideální tam, kde riziko pádu a kontakt se sněhem/vodou je docela malý. Na druhou stranu si kalhoty dokážu představit i jako první teplou vrstvu pod membránovky, které přes ně jen převlečete.


Dvě hlavní kapsy na zip josu vodorovné a umístěny tak, aby vstupu do nich nebránil ani sedák

Jakékoliv trekování mimo léto jsou pro Ternua kalhoty High Point ideálním prostředím. Vhodné jsou pro turistiku v chladných nebo zimních podmínkách. V létě je můžete vzít na trekování nebo VHT ve vysokých nadmořských výškách. Jako záloha pro letní deštík mi však přijdou trochu zbytečné.


 


Celkové hodnocení:

Kalhoty budu hodnotit jen v té rovině, pro kterou byly navrženy. Takže například nízkou voděodolnost určitě není namístě zmiňovat.

Výhody:

 • pánské strečové kalhoty Ternua High Point manmateriál (izolace, prodyšnost, flexibilita, příjemné na dotek)
 • umístění kapes a jejich provedení
 • odnímatelné návleky
 • zipy na nohavicích
 • stahování v pase na bocích bez pásku
 • taháčky zipů
 • použití recyklovaných materiálů (např. vylovené staré rybářské sítě), látka vyrobena s certifikací Bluesign®, DWR úprava bez zdraví škodlivých PFC


NeVýhody:

 • vyšší cena
 • užší střih (individuální)

 


Shrnutí

Kalhoty Ternua High Point jsou promakané do posledního detailu. V absolutním vyjádření se jedná o docela dost peněz za „nemembránové“ kalhoty, ale zřejmé jsou známky rukopisu baskického horolezce a ambasadora značky Ternua - Alberta Iñurrategia. Snaha Ternuy přistupovat ke svému podnikání zodpovědně, což něco stojí. Z funkčního hlediska na kalhotách není nic špatně a pro zamýšlené aktivity se jedná téměř o dokonalý produkt.

A pokud patříte mezi ty, kterým nevadí si za věci, nad nimiž někdo přemýšlel připlatit, tak do nich rozhodně běžte. Peníze budou vynaloženy adekvátně a relativně odpovědně k životnímu prostředí.

 
 

Testoval:

Jan Haráč
JAN HARÁČ

Procestoval už kus světa. Vylezl na nejvyšší horu Afghánistánu, procestoval Tádžikistán, Turecko, Maroko, Finsko, Thajsko, Indonésii, Kambodžu, Rusko i sousední Vysoké Tatry. Kromě toho stihl přejít napříč zamrzlý Bajkal, projet křížem krážem celou Tanzánii, prozkoumat Chilské Andy a mnoho dalšího. Je to člověk, na kterého je spoleh a vždy vás obohatí o své zkušenosti. Díky spolupráci s Rock Pointem je vybaven kvalitním oblečením a vybavením předních outdoorových značek.

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey