Test karimatky Therm a Rest Neoair Xlite Regular

4 min čtení 27. 08. 2018

Nafukovací karimatku Therm a Rest Neoair Xlite - regular jsem testovala společně s přítelem na závodě horských kol dlouhým 1660 km. Prostředí extrémního závodu skrz Německo jsme si na testování této karimatky vybrali záměrně. Naším cílem bylo zjistit její výhody i nevýhody v náročném prostředí závodu. Na základě tohoto testování jsme se rozhodovali, zda s karimatkou v příštím roce vyrazíme na závod dlouhý 8 000 km z východního na západní pobřeží Ameriky. A jak to dopadlo?

Naše nároky na vybavení pro extrémní závod jsou mnohonásobně vyšší než na klasické cestování bez neustálé potřeby být co nejrychlejší. Každá součást naší výbavy musí být spolehlivá, bezporuchová a co nejlehčí. Během závodu se nám počítá čas celou dobu od startu až po dojetí do cíle. Při závodech ve stylu backpacking nezbývá moc času na spánek a jak jsme již zjistili, jeho kvalita je o to důležitější.

Karimatka Therm a Rest dokonale otestována Markétou Marvanovou při závodech horských kol na 1660 km

Proč právě Therm a Rest Neoair XLite?

Moje snaha snížit váhu vybavení, které s sebou vezu, byla vždycky velká. Nic těžšího, než pouhá alumatka do brašen nesmělo. Zlom ale nastal po mé druhé účasti na Tour Divide (4 500 km z Kanady do Mexika). Tehdy v noci na pár dní teploty klesaly i pod nulu, a to mě donutilo zamyslet se, že alumatka není šťastné řešení. Poučila jsem se i ze zimní výpravy za polárním kruhem, kde jsem zjistila, jak moc velký vliv má karimatka na tepelný komfort během spánku. Therm a Rest Neoair XLite nabízela východisko. Její váha je pouhých 300 g a tepelný odpor 3,2, což na trhu nemá mezi karimatkami konkurenci. Také se snadno sbalí a ukládá do brašen, protože je při sbalení velmi malá.

po sbalení je karimatka velká jako 3/4litrová láhev

Co je pro nás důležité?

Testování ukázalo, že váha celého spaní může být s touto karimatkou ještě lehčí. Díky vysokému tepelnému odporu se totiž natolik zvedne tepelný komfort spaní, že je možné vyrazit s lehčím spacákem.

Proč tedy samonafukovací karimatka Therm a Rest Neoair Xlite - regular splnila beze zbytku všechny naše náročné požadavky:

Rychlé nafouknutí

Z karimatky jsme měli několik obav. Zejména z toho, jestli nás nebude zdržovat její nafukování. Nafukování pomocí pytle Therm-a-rest NeoAir Pump Sack nás úplně nadchlo. Pro nafouknoutí stačilo pět stlačení a nakonec lehce karimatku dofouknout pusou. Celé jsme si to ze zvědavosti stopli a s potěšením zjistili, že nafukování trvá necelých 50 sekund.

 

Tloušťka 6,3 cm dělá z karimatky luxusní lehátko

Optimální velikost

Dále jsme si nebyli jistí, jestli Adamovi, který měří 185 cm, nebude příliš malá, přece jen má délková varianta regular jen 183x51cm. I to se ale ukázalo jako bezproblémové. U nafouknuté karimatky je možné částmi těla (koleny, lokty) přesahovat ven z karimatky, aniž by se daná část těla dotýkala země a ochlazovala teplotu ve spacáku.

Dostatečná mechanická odolnost

Nepřišlo ani obávané propíchnutí karimatky, nejen díky použití žďárského vaku jako podložky, ale i díky tomu, že materiál je dostatečně pevný a nevadí mu ani malé kamínky.

Dále nás karimatka mile překvapila svým povrchem, který je pocitově příjemný, nestudí, a neklouže. Lehké šustění materiálu nás při spaní nijak neobtěžovalo.

 

balení karimatky Therm a Rest NeoAir - Regular je snadné

 


Technické detaily:

karimatka Therm A Rest NeoAir XLite - RegularKarimatka Therm a Rest Neoair Xlite - Regular

tloušťka: 6,3 cm
rozměr po sbalení: 23x10 cm
rozměr: 183x51 cm
hmotnost: 230 g


DMOC: 4.499,- Kč


Karimatku získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 

TESTOVALA:

Markéta Peggy MarvanováMARKÉTA PEGGY MARVANOVÁ

Mladá, odvážná a vytrvalá. Tak by se dala definovat tahle postavou malá cyklistka, která sice preferuje ze všech aktivit kolo, ale rozhodně se nezalekne ani běhu, kajaku nebo lyží. Když říkáme malá, myslíme tím skutečně jen její výšku, protože jinak toho zvládá hodně, a to i pro pomoc handicapovaným sportovcům.

 


Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey