Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test karimatky Therm a Rest Prolite Plus regular

6 min čtení 12. 11. 2019

Když jsem přemýšlel, jakou karimatku si koupit, zeptal jsem se nejprve ostřílených kluků z Expedition Clubu. Ondra Švirák i Tom Cimr razí už nějakou dobu filosofii, že když spí 100 dní z roku na zemi, tak si chtějí dopřát komfort, a proto používají kvalitní karimatku.

Nebojí se do ní investovat peníze, ono se to mnohokrát vrátí na vydatném spánku, kdy člověk není rozlámaný z ležení na tvrdé zemi. Po vzájemné diskusi mi oba doporučili karimatku Therm-a-Rest Pro Lite Plus, ve velikosti regular. Jedná se o klasiku, která se vyrábí již pěknou řádku let a v outdoorové komunitě má své jméno.

Na Špicberkách

Karimatku jsem si koupil a za dva dny jsem odjel na Špicberky. Byl jsem s ní moc spokojen, ale pouze do doby, než jsme potkali ledního medvěda a ten mi ji už 5. den výpravy roztrhal. Tahle historka se brzo rozšířila i do Rock Pointu, odkud mi poslali novou samonafukovačku s tím, ať ji pořádně otestuji. Tentokráte už raději bez zapojení ledních medvědů, protože výsledek by byl asi stejný jako minule. První karimatku jsem testoval na zimních Špicberkách a druhou prakticky po celé léto - v Kyrgyzstánu, Číně, Rumunsku, Makedonii, Kosovu i na Slovensku. Celkově jsem na ni spal zhruba 60 dní v průběhu čtyř měsíců.

karimatka Therm a Rest Prolite Plus regular po velmi zvýdavém zkoumání ledního medvědaPůvodní karimatka potom, co se do ní zakousl lední medvěd

Hmotnost, rozměry a sbalitelnost

Karimatka váží 690 g, což je na samonafukovačku výborná hodnota. Oproti pěnovkám i nafukovačkám je o trochu těžší, ale ne o moc. Uvnitř karimatky je vysoce prodyšná uretanová pěna, která se dá výborně stlačit. Po sbalení z ní vznikne opravdu malý pytlíček 25x12 cm, srovnatelný s velikostí toho nejmenšího spacáku. Obal na karimatku je malý, někdo může mít s balením problémy, ale v obalu se karimatka vleze opravdu kamkoliv do batohu.

Rozměry karimatky jsou ideální. Délka je 183 cm, tuto velikost bych doporučil i pro větší jedince. Není problém dát si pod hlavu obal od spacáku vyplněný oblečením, a proto nemusí karimatka pokrývat celou délku těla. Tím ušetříte cenné gramy.

Co se šířky týče, je karimatka po obvodu anatomicky tvarovaná, díky tomu se šetří materiál a tím pádem i váha a objem. U nohou je užší, ale kolem ramen je široká 51 cm, což je dostatečná šířka pro každého. Kdo zná klasickou pěnovku Thermarest Ridgerest, tak ta má rovněž 51 cm.
 

karimatka Therm a Rest Prolite Plus regular s vynikající stlačitelností pěkny Sbalená karimatka je vysoká např. jako kniha (na výšku 25 cm).


Komfort a tepelná izolace

Karimatka je tlustá 3,8 cm, což je citelně víc než u pěnovek. Díky tomu se v pohodě vyspíte, aniž byste se v noci museli převalovat. Člověk si opravdu připadá, jako by spal na matraci a ne na zemi. Každý to asi zná, jaké to je, když spí na tvrdé zemi a ráno ho bolí otlačený bok, to se vám u „plusové prolajtky“ nestane. Pro Lite Plus je čtyřsezónní karimatka, tepelný koeficient je 3,4. To znamená, že na ní můžete spát bez obav na sněhu. Na karimatce jsem spal na sněhu na Špicberkách při teplotách -20 stupňů a od země mi zima nebyla. Samozřejmě záleží i na spacáku, ale jak známo, v sebelepším spacáku vám bude zima, když nemáte kvalitní karimatku.

Zimní podmínky? Žádný problém!

Karimatka se vyrábí ve dvou tloušťkách, druhá Therm-a-Rest Pro Lite má tloušťku 2,5 cm, ta má tepelný komfort 2,5 což ji řadí spíše do kategorie třísezónních matrací. Na druhou stranu váží o 160 g méně, tedy 530 g. Proto bych ji doporučoval těm, kteří vědí, že v zimě nikde venku spát nebudou.

karimatka Therm a Rest Prolite Plus regular má velmi odolný materiál proti proraženíNa karimatku se můžete postavit, bez problému to zvládne

Odolnost proti poškození

Jedna z věcí, co mě na této karimatce těší, je odolnost proti proražení. Nemusíte se bát každého klacíku nebo kamínku, což je vlastnost, kterou u samonafukovačky chcete! Spodní část je velmi pevná a vydrží. Svrchní je z jiného materiálu, který nese název 50d Mini Hex Rip Polyester. Hlavní rozdíl, oproti spodní vrstvě je ten, že je z ripstopu, a proto se i po proděravění nemusíte bát, že by se díra zvětšovala.

Doživotní záruka

Další skvělá věc na karimatkách Therm a Rest je jejich doživotní záruka. Platí, pokud karimatku mechanicky neprorazíte a objeví se na ni vada materiálu. Např. bublina, či se začnou rozlepovat švy, tak vám karimatku bez řečí vymění, i kdyby to mělo být po 10 letech. To je důkazem, že Therm a Rest svým karimatkám opravdu věří a nejsou to jen planá slova.
 

karimatka Therm a Rest Prolite Plus regular  - svrchní materiál ripstop Svrchní červená vrsta opatřena Ripstopem.
karimatka Therm a Rest Prolite Plus regular - velmi odolná proti proražení Vemi odolný materiál proti proražení.


Nafukování a ventilek

Vnitřní uretanová pěna jde nejen skvěle stlačit, ale naopak výborně „saje vzduch“. Když tedy necháte karimatku pár minut s otevřeným ventilem, sama se nafoukne. Poté do ní stačí párkrát fouknout a je hotovo (pro fajnšmekry, na 12 plných nádechů se dá karimatka dofouknout přímo, bez čekání na samonafouknutí).

Ventilek je plastový, ale spolehlivý, za celou dobu jsem s ním neměl problém. Při velké zimě většinou zamrzá, protože v něm zmrzne vlhkost z dechu. Jde ale i tak povolit a led, který je vevnitř, rozmrzne, když do něj párkrát fouknete.

karimatka Therm a Rest Prolite Plus regular - ventilVentil a šíře lepených švů

Údržba a vzhled

Materiál jde snadno očistit mokrým hadříkem. Svrchní vrstva je červená, takže se může stát, že na ni budou vidět nečistoty. Vzhled je subjektivní pocit a proto nechám na každém z vás, zda se vám líbí.

Shrnutí

Karimatky Therm a Rest se staly v poslední době synonymem pro karimatku. Koupí neuděláte chybu v žádném ohledu. Je to všestranná karimatka, která dopřeje zádům komfort a umocní zasloužený spánek, zastaví chladné proudění od země a nezatíží váš batoh. Vyšší cenovka je logicky kompenzována vysokou kvalitou.

karimatka Therm a Rest Prolite Plus regular  - vhodná i pro spaní na sněhu

Testoval a napsal: Martin Ksandr, Expedition Club

 

 


 

TESTOVAL:

Martin KsandrMARTIN KSANDR

Martin je jedním z tahounů brněnského Expedition Clubu, kterého s Rock Pointem na jeho expedicích pravidelně podporujeme. Zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  vylezl osmitisícovku Manásulu - za tento výstup dostal ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m", podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak, nebo vrcholy v tádžickém Pamíru - Pik Korženěvské, Pik Moskevské Olympiády, Pik Vorobiev.

Martin by vám také dlouze dokázal vykládat o přechodu zamrzlého jezera Inari za severním polárním kruhem, o Elbrusu, o Ladakhu, o Peru, Bolívii, Thajsku, Indonésii, Kambodži, Maroku, Gruzii, Jordánsku, Arménii, Náhorním Karabachu, Rusku, Ugandě, Ománu a pokračovat v tom do nekonečna.


Otestovali jsme i další produkty »

 

Další outdoorové čtení

Lehké běžecké kraťasy, které na sobě ani necítíte. Jak se mi v nich běželo přes 200 km napříč Krušnými horami...

Test kraťasů Hannah Aldis

31. 07. 2021
3 min čtení
Testy produktů
Jak se tahle ultra trailová bota osvědčila na ženském chodidle? Na první pohled robustní bota skrývá excelentní pohodlí pro dlouhé tratě...
Botám jsem naložil pořádný zátěžový test. Přečtěte si, jak obstály a jaké je srovnání s jejich předchůdcem...

Test obuvi Hoka Torrent 2

26. 07. 2021
6 min čtení
Testy produktů