Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test karimatky Therm a Rest Z-Lite SOL

4 min čtení 08. 08. 2018

Z-Lite SOL od Therm a Restu jsem si koupila před rokem. Odjížděla jsem zrovna na pár týdnů do Anglie a věděla, že si všechno musím odnést na zádech a že budu celou dobu spát jenom pod stanem. To znamená: potřebovala jsem lehkou, skladnou a pohodlnou karimatku a vzhledem k malé dírce v podlážce stanu i nenasákavou. A našla jsem tu naprosto ideální.

Therm a Rest Z-lite je rychle rozložená i složená

Z-Lite je lehká

S nízkou váhou 410 g jsem spokojená – jedná se o jednu z nejlehčích pěnovek od tradičního výrobce Therm a Rest. Sbalená má rozměry 12x51x13 cm a když je nouze, dá se ještě trochu stáhnout. Jde krásně připevnit na batoh zvenčí, tak, že nikde nepřekáží.

Většinou když si stavím stan, tak mi dojde, jak nepraktické místo jsem si pro rozbití táboru vybrala hned, jak si lehnu. Ale od té doby, co vlastním podložku na spaní Z-Lite se mi nic takového nestalo.

Díky, pro nás ne zcela klasickému profilovanému povrchu, je až neuvěřitelně pohodlná, i když výrobce udává výšku jenom 2 cm. Necítím pod sebou žádné nerovnosti a ráno se probouzím nepolámaná, svěží a odpočnutá.

Tloušťka jen 2 cm, ale přesto je Therm a Rest Z-lite měkká a pohodlná

Therma Capture™ pro odraz tepla k tělu

Zvláštní tvar povrchu není pouze kvůli pohodlí, ale vzduchové kanálky také pomáhají udržet teplo. Což se u třísezónní karimatky celkem hodí. Vyrábí se dokonce ve dvou verzích – „obyčejná“ Z-Lite a nebo pro ty, kteří si myslí, že umrznou i v červenci u Jadranu, stejně jako já, Z-Lite SOL s ThermaCapture™ coating – to je povlak, který odráží vydané teplo zpět a zvyšuje účinnost samotného tvaru ještě zhruba o 20% (stejně jako třeba termofólie). Znalcům doplním, že R-value se pohybuje okolo 2,2/2,6. R-value udává tepelný odpor u karimatek, čím vyšší "R", tím lepší izolace, v rozmezí od 1, do 9,5). Karimatku tedy doporučuji i pro starší ročníky a všem zimomřivým.

ThermaCapture™ coating – povlak, který odráží vydané teplo zpět

Nenasákne díky Closed-Cell

Technologie Closed-Cell garantuje, že do sebe nenasákne ani kapku. Příjemný bonus je to, že se stále vyrábí v Americe, konkrétně v Seattlu, který je sídlem soukromé rodinné společnosti Cascade Designs, potažmo v irském Corku, kde sídlí její sesterská pobočka.

Skládací, nikoli rolovací

Co mi přijde jako bezva věc, je to, že se karimatka neroluje, ale překládá, takže se pohodlně přidělá na většinu batohů (otestováno na Osprey, který má poměrně krátké popruhy) a hlavně, pokud si budete chtít někde na chvilku sednout, nemusíte jí rozmotávat a zase zamotávat.

Složená se připne na jakýkoliv batoh zepředu

Srovnání s nafukovačkou

Mám Z-Lite i samonafukovací karimatku, obě jsou vysoké okolo 2cm, pořizovací cena se lišila o stokorunu.  Pěnovka má své nesporné výhody v tom, že je lehká a „nerozbitná“ - nemusíte se bát propíchnutí, tak jako u nafukovací (a i kdyby se náhodou propíchla, tak vám to na komfortu ležení nijak neubere).  Beru ji s sebou tehdy, když se vydávám někam s batohem a nevím přesně, kde budu večer spát.

Nafukovačku si moc ráda vezmu na cesty autem, nebo do kempu. Tam poslouží bezvadně. Nafukovací karimatky jsou obecně pohodlnější, ale zato těžší a hůře sbalitelné.

Porovnat míru pohodlí nafukovačky a Z-Lite? Na obojím se mi leží podobně dobře, myslím, že pohodlnost je na podobné úrovni. Benefitem Z Lite je fakt, že neklouže.

pěnová karimatka Therm a Rest má velký benefit - neklouže
 


Výhody:

 • Lehká (410 g) – jedna z nejlehčích pěnovek od Therm-a-Rest,
 • dobře sbalitelná 12x51x13,
 • skvěle izoluje,
 • pohodlná,
 • odolná, na rozdíl od nafukovaček ji nepropíchnete,
 • nenasákovost vody (Closed-Cell),
 • odráží tělesné teplo zpět a zvyšuje izolační schopnost zhruba o 20% (ThermaCapture™ coating)


Nevýhody:

 • občas se vysráží vlhkost v důlcích
 • „změna vzhledu“ (povlak časem zmatní, na funkčnost to nemá žádný vliv)
   

Technické údaje

Pěnová karimatka Therm a Rest Z-lite SOL

tloušťka: 2 cm
rozměr: 51 x 183cm
rozměr po sbalení: 51 x 13 x 14cm
hmotnost: 410 g

DMOC: 1.299,- Kč

Karimatku získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point

 


dodatečná on-line sleva

Při objednání on-line si produkt můžete zlevnit dodatečnou slevou 10 %. Stačí během nákupu zadat tento kód:

THT10LITE

Uplatnění: 8. 8. – 7. 9. 2018. Sleva platí pouze na model Therm a rest Z-lite SOL . Sleva se vám odečte i od již zlevněného produktu.
 


TestovalA:

Jana DlabolováJANA DLABOLOVÁ

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám: Rock Point Liberec, OC Forum
Outdoorové sporty provozuji od roku: od malička
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2016
V Rock Pointu jsem od roku: 2016
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: turistika, ferraty, paddleboarding
Specialista na výrobky: oblečení z merina
Specialista na značky: Ternua, Prana, Smartwool, Icebreaker

 

Otestovali jsme i další produkty »

 

Další outdoorové čtení

Ideální bota pro rychlé tréninky. Apline od Dynafit je lehká a stabilní trailovka pro všechny druhy technického terénu. Kde se osvědčila nejvíce?

Test obuvi Dynafit Alpine man

27. 10. 2021
7 min čtení
Testy produktů
Výborné izolační vlastnosti jsem ochutnala přímo v Alpách. Jak se Darcy zateplovačka osvědčila, jaké vychytávky nejvíce zaujaly a zda má i nějaké ty mouchy, se dozvíte v recenzi...

Test bundy Rafiki Darcy

25. 10. 2021
6 min čtení
Testy produktů
Je předurčena na trailové běhání, ale užijete ji i během skialpových výšvihů...