Test karimatky Therm a Rest Z-Lite SOL

4 min čtení 08. 08. 2018

Z-Lite SOL od Therm a Restu jsem si koupila před rokem. Odjížděla jsem zrovna na pár týdnů do Anglie a věděla, že si všechno musím odnést na zádech a že budu celou dobu spát jenom pod stanem. To znamená: potřebovala jsem lehkou, skladnou a pohodlnou karimatku a vzhledem k malé dírce v podlážce stanu i nenasákavou. A našla jsem tu naprosto ideální.

Therm a Rest Z-lite je rychle rozložená i složená

Z-Lite je lehká

S nízkou váhou 410 g jsem spokojená – jedná se o jednu z nejlehčích pěnovek od tradičního výrobce Therm a Rest. Sbalená má rozměry 12x51x13 cm a když je nouze, dá se ještě trochu stáhnout. Jde krásně připevnit na batoh zvenčí, tak, že nikde nepřekáží.

Většinou když si stavím stan, tak mi dojde, jak nepraktické místo jsem si pro rozbití táboru vybrala hned, jak si lehnu. Ale od té doby, co vlastním podložku na spaní Z-Lite se mi nic takového nestalo.

Díky, pro nás ne zcela klasickému profilovanému povrchu, je až neuvěřitelně pohodlná, i když výrobce udává výšku jenom 2 cm. Necítím pod sebou žádné nerovnosti a ráno se probouzím nepolámaná, svěží a odpočnutá.

Tloušťka jen 2 cm, ale přesto je Therm a Rest Z-lite měkká a pohodlná

Therma Capture™ pro odraz tepla k tělu

Zvláštní tvar povrchu není pouze kvůli pohodlí, ale vzduchové kanálky také pomáhají udržet teplo. Což se u třísezónní karimatky celkem hodí. Vyrábí se dokonce ve dvou verzích – „obyčejná“ Z-Lite a nebo pro ty, kteří si myslí, že umrznou i v červenci u Jadranu, stejně jako já, Z-Lite SOL s ThermaCapture™ coating – to je povlak, který odráží vydané teplo zpět a zvyšuje účinnost samotného tvaru ještě zhruba o 20% (stejně jako třeba termofólie). Znalcům doplním, že R-value se pohybuje okolo 2,2/2,6. R-value udává tepelný odpor u karimatek, čím vyšší "R", tím lepší izolace, v rozmezí od 1, do 9,5). Karimatku tedy doporučuji i pro starší ročníky a všem zimomřivým.

ThermaCapture™ coating – povlak, který odráží vydané teplo zpět

Nenasákne díky Closed-Cell

Technologie Closed-Cell garantuje, že do sebe nenasákne ani kapku. Příjemný bonus je to, že se stále vyrábí v Americe, konkrétně v Seattlu, který je sídlem soukromé rodinné společnosti Cascade Designs, potažmo v irském Corku, kde sídlí její sesterská pobočka.

Skládací, nikoli rolovací

Co mi přijde jako bezva věc, je to, že se karimatka neroluje, ale překládá, takže se pohodlně přidělá na většinu batohů (otestováno na Osprey, který má poměrně krátké popruhy) a hlavně, pokud si budete chtít někde na chvilku sednout, nemusíte jí rozmotávat a zase zamotávat.

Složená se připne na jakýkoliv batoh zepředu

Srovnání s nafukovačkou

Mám Z-Lite i samonafukovací karimatku, obě jsou vysoké okolo 2cm, pořizovací cena se lišila o stokorunu.  Pěnovka má své nesporné výhody v tom, že je lehká a „nerozbitná“ - nemusíte se bát propíchnutí, tak jako u nafukovací (a i kdyby se náhodou propíchla, tak vám to na komfortu ležení nijak neubere).  Beru ji s sebou tehdy, když se vydávám někam s batohem a nevím přesně, kde budu večer spát.

Nafukovačku si moc ráda vezmu na cesty autem, nebo do kempu. Tam poslouží bezvadně. Nafukovací karimatky jsou obecně pohodlnější, ale zato těžší a hůře sbalitelné.

Porovnat míru pohodlí nafukovačky a Z-Lite? Na obojím se mi leží podobně dobře, myslím, že pohodlnost je na podobné úrovni. Benefitem Z Lite je fakt, že neklouže.

pěnová karimatka Therm a Rest má velký benefit - neklouže
 


Výhody:

 • Lehká (410 g) – jedna z nejlehčích pěnovek od Therm-a-Rest,
 • dobře sbalitelná 12x51x13,
 • skvěle izoluje,
 • pohodlná,
 • odolná, na rozdíl od nafukovaček ji nepropíchnete,
 • nenasákovost vody (Closed-Cell),
 • odráží tělesné teplo zpět a zvyšuje izolační schopnost zhruba o 20% (ThermaCapture™ coating)


Nevýhody:

 • občas se vysráží vlhkost v důlcích
 • „změna vzhledu“ (povlak časem zmatní, na funkčnost to nemá žádný vliv)
   

Technické údaje

Pěnová karimatka Therm a Rest Z-lite SOL

tloušťka: 2 cm
rozměr: 51 x 183cm
rozměr po sbalení: 51 x 13 x 14cm
hmotnost: 410 g

DMOC: 1.299,- Kč

Karimatku získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point

TestovalA:

Jana DlabolováJANA DLABOLOVÁ

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám: Rock Point Liberec, OC Forum
Outdoorové sporty provozuji od roku: od malička
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2016
V Rock Pointu jsem od roku: 2016
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: turistika, ferraty, paddleboarding
Specialista na výrobky: oblečení z merina
Specialista na značky: Ternua, Prana, Smartwool, Icebreaker

 

Otestovali jsme i další produkty »

 

Další outdoorové čtení

Sportovně outdoorová bota Wasatch Crest Vent je vhodná na speed hiking a další aktivní pohyb. Jak se osvědčila v terénu i mimo něj...
Oblíbený městský sneaker. Čím se liší pátá řada od svých předchůdců a jak se během testování osvědčila...

Test obuvi KEEN Elsa V Sneaker

09. 08. 2022
3 min čtení
Testy produktů
Běžecké šortky, které se nevyhrnují? Ronhill Revive vzala kolegyně Káťa nejen do luk za barákem, ale i k moři. Jak se osvědčily?

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey