Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test kompresních podkolenek Royal Bay Neon

7 min čtení 14. 12. 2017

Moje první zkušenost s kompresními podkolenkami neměla se sportem vůbec nic společného. „Nafasoval“ jsem je v nemocnici v rámci léčení hluboké žilní trombózy. Rozhodně jsem se s nimi neskamarádil, nešly mi pořádně oblékat, nošení mi bylo nepříjemné a navíc jsem měl pocit, že mě tak akorát škrtí. Strašák případných dalších zdravotních komplikací mě však nějaký čas nutil je používat.

Naštěstí je tohle všechno dávno za mnou. Když jsem pak běžce v kompresních podkolenkách začal potkávat na závodech a začalo se psát o výhodách tohoto doplňku, měl jsem pocit, že zase jednou úřaduje marketing a mediální masáž. S despektem jsem si myslel cosi o divné módě a exhibicionismu. Vždycky pro mě bylo nejpříjemnější „vzdušné“ běhání na lehko, v trenýrkách a krátkých ponožkách.

Royal Bay na Rock Point trailrunningovém kempu

Po letech se mi kompresní produkty postavily do cesty znovu až na konci března 2017. V daleko příjemnějším prostředí Vysočina arény v Novém Městě na Moravě během Rock Point trailrunningového kempu. Školení, kterého se nám tam dostalo od zástupců firmy Aries, která je výrobcem sportovní komprese ROYAL BAY, bylo opravdu zajímavé, argumenty zněly logicky. Nicméně můj skeptický pohled změnit nemohly. Nebyl však důvod bránit se vyzkoušení kompresních podkolenek.

Royal Bay kompresní podkolenky zkoušené na Rock Point Trailrunning kempu

Podkolenky musí být akorát

Prvním krokem byl výběr vhodného modelu a pak optimální velikosti. Zvolili jsme model Neon se strong kompresí. Aby podkolenka optimálně plnila funkci a uživatel měl vůbec možnost využít všech jejích předností je třeba kromě správné velikosti chodidla, změřit i obvod lýtka. Jen když podkolenka sedne, naplno se využije například odstupňovaná komprese nebo ergonomický tvar. Na kempu jsme měli plnou péči výrobce a nabyté znalosti a zkušenosti vám rádi předáme třeba při vašem výběru v prodejnách Rock Point.

Správné měření lýtka v jeho nejširší části - pro určení správné velikosti ponožek Royal Bay

Na vlastní kůži

A teď už ke zkušenostem, které jsem za posledního víc než půl roku s podkolenkami udělal. A vlastně nejen s podkolenkami. Již na první květnový závod Rock Point Horské výzvy jsem vybíhal v kompresních krátkých elasťácích stejného výrobce. O nich ale případně jindy.

Oblékání

Nebudu si na nic hrát. Bez patřičné dávky zručnosti a cviku to prostě nejde. Jak na to? Nejdříve podkolenku celou obrátit naruby, pak navléknout a správně usadit chodidlovou část, přetáhnout zbytek podkolenky přes patu a vytáhnout pod koleno. Hlavně navlečení na nohu a pak přetažení přes patu může být boj. Tuto část musíte udělat správně, protože jen správně natažené kompresní podkolenky mohou opravdu dobře plnit svoji funkci a plně se projeví přednosti odstupňované komprese.

Největší komprese je v oblasti kotníku a nejmenší pod kolenem. Podkolenky určitě nenatahujte až do podkolení, kde už dochází k zaškrcování tepen a žil. Pozor, jen když podkolenku správně obléknete, perfektně sedí na noze a funguje!

Správné natahování ponožek Royal Bay

První tréninky

Když test, tak se vším všudy. Kompresky jsem prostě tahal na všechny tréninky. Narodil se nám syn, já byl skoro tři týdny doma s rodinou a tak jsem si naordinoval docela hezké objemové soustředění. Před tím jsem celou zimu víceméně neudělal běžecký krok, takže měly následovat klasické pocity těla, bránícího se pohybu. Ty samozřejmě byly a velké, nicméně lýtka zůstala bolestem ušetřena. Že by potvrzená hypotéza? Kompresní podkolenky mají odlehčit staženým svalům od otřesů a zabránit vzniku mikrotraumat svalových vláken.

Rock Point Horská výzva

Postupně jsem se během dubna dostal do fáze, že jsem podkolenky už brával pouze na dlouhé výběhy nebo na silové tréninky v kopcích a chystal se na první závod Horské výzvy v Beskydech - 44 km dlouhou trasu half. 

Odběhal jsem nakonec všechny závody Horské výzvy a kompresní podkolenky se staly skvělým pomocníkem. Jako posilu jsem přibral i kompresní krátké elastické kalhoty. Při této extrémní zátěží se projevily veškeré výhody komprese. Rozhodně nohy závody neodnesly tak, jak jsem býval zvyklý v předchozích letech. Pokud jsem si hlídal pitný režim, minimalizoval jsem i riziko křečí. Do dvou, tří dnů jsem byl zase schopný normálně trénovat.

Kompresní podkoleny Royal Bay testovány na Rock Point Horské výzvě

stabilita v botě 

Podkolenky mají v chodidlové části tkanou strukturu, která zajišťuje stabilitu nohy v botě. I v nejkrkolomnějších sebězích Horské výzvy jsem neměl problémy a chodidla v botách nelítala. Totéž platí o logicky přetížené a často problematické Achillově šlaše. Kompresní podkolenky plnily i v tomto případě stabilizační a odlehčovací funkci.

Výstupky, které v této části na podkolence jsou, také chrání před otlaky z bot. Vzhledem k tomu, že podkolenky jsou z mikrovlákna, dokáží dobře odvádět vlhkost a rychle schnou. Tuto vlastnost podporuje i technologie DeoSoft.

Kompresní podkolenky Royal Bay Neon 2.0

Životnost a údržba 

Potvrdit mohu také to, že podkolenky není třeba po každém tréninku prát, díky antibakteriální úpravě Sanitized® Silver. Podkolenky také dobře ochrání lýtka před poraněním při průběhu zarostlým terénem. Po více než půl roce používání nenesou podkolenky známky destrukce a nepolevuje ani úroveň komprese. Vytknout by se možná dala barevná nestálost, kterou lze zřejmě přičíst nešetrnému způsobu praní.  

Regenerace je rychlejší

Čím je člověk starší, tím pomaleji regeneruje. Nicméně pravdou je, že s kompresními podkolenkami má člověk opravdu pocit, že únava není až taková, zlepšuje se žilní návratnost a cirkulace vůbec.

Tím se logicky zároveň zlepšuje zásobování svalu okysličenou krví a ze svalu se rychleji vyplavuje kyselina mléčná. Abych tuto neoddiskutovatelnou vlastnost podpořil, záhy jsem pořídil i relaxační variantu podkolenek ROYAL BAY, kterou používám několik hodin po zátěži a také na delší cesty autem i letadlem.

Jan Krabec (vlevo) na Rock Point Horské výzvě v kompreskách Royal Bay

Produkce modelu ROYAL BAY® Neon byla ukončena a výrobce ho nahradil novým modelem ROYAL BAY® Neon 2.0 se stejnými funkčními vlastnostmi a faceliftovaným designem.
 


kompresní podkolenka Royal Bay v barvě orangeVýhody:

  • funkční odstupňovaná komprese

  • lepší žilní návratnost a cirkulace krve

  • urychlení odplavování kyseliny mléčné ze svalů

  • snížení otřesů, bolesti a rizika poranění svalu

  • eliminace tvorby otoků

  • rychleschnoucí mikrovlákno s antibakteriální úpravou

  • výborné zpracování a funkční stálost

  • úleva nohou při cestování


Nevýhody:

  • nutná dávka trpělivosti a zručnosti při oblékání

  • barevná nestálost při častějším praní, (pravděpodobně způsobeno nevhodným praním).

 ukázka směru postupné komprese podkolenek Royal Bay Neon 2.0Technické detaily

Kompresní podkolenky Royal Bay Neon

komprese ponožek Neon: silná
antibakteriální úprava: Sanitized® Silver
materiál: mikrovlákno
vyrobeno: Česká republika

DMOC: 999,- Kč

Ponožky získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 Testoval:

Jan KrabecHONZA KRABEC

Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.

otestovali jsme i další produkty »

Foto: Jakub Cejpek a archiv Rock Point Horské výzvy

Další outdoorové čtení

Lehká, prodyšná, nepromokavá a vyrobená s maximálním ohledem na životní prostředí. Jak se osvědčila v terénu...
Stylové, funkční, sportovně laděné sandály, které nabízejí široké spektrum využití. Co oceňujeme nejvíce...

Test obuvi KEEN Elle Backstrap

15. 06. 2021
4 min čtení
Testy produktů
Čím vás trailovka X-Talon zaručeně dostane? Přečtěte si v recenzi ultraběžkyně Soni...

Test obuvi Inov-8 X-Talon 212

11. 06. 2021
4 min čtení
Testy produktů