Test košile Smartwool Merino Sport 150 button down

6 min čtení 25. 05. 2020

Dnešní recenzí trošku vybočíme z řady ve smyslu klasického outdoorového funkčního oblečení do přírody a podíváme se na ležérnější doplněk našeho šatníku, který lze nosit i ve městě. Řeč bude o košili Smartwool Merino Sport 150 s krátkým rukávem.

Značku Smartwool zná zřejmě většina z vás. Pro připomenutí, jedná se o americkou firmu založenou v roce 1994 v Colorádu. Firma má za sebou bohatou historii ve výrobě oblečení a doplňků pro outdoorové nadšence a horaly.

Někteří z vás si mohou položit otázku, proč pořizovat triko s límečkem zrovna z merina? Přeci jen, není to zrovna 100% zástupce outdoorového oblečení a tak můžete dojít k názoru, že košile z umělých materiálů bude dostačující. Omyl. Svými postřehy a dojmy z testování vás jistě přesvědčím o opaku.

Smartwool Merino Sport 150 SS button down má elegantní hrudní kapsičku

Chov ovcí podle principů udržitelnosti

Udržitelnost…to je, oč tu běží. Zatímco některé firmy používají velkohubé fráze, které zní sice hezky, ale při hlubší analýze zjistíme, že se jimi neřídí, Smartwool skutečně žije tím, co říká. Veškerá Merino vlna, kterou Smartwool používá, pochází z novozélandských ovcí.

To samo o sobě rozhodně nezaručuje vstřícné a šetrné zacházení vůči těmto bečícím tvorům. Smartwool se v roce 2005 postavil proti novozélandským farmářům, kteří při chovu ovcí používali drsnou praktiku - mulesing. Od té doby spolupracuje Smartwool s firmou, která přišla s certifikací ZQ Merino WoolJde o standard kvality, který zaručuje, že:
 

  • ovce jsou chovány v důstojných podmínkách,
  • jsou dodržovány principy trvalé udržitelnosti,
  • merino vlna je nejvyšší jakosti,
  • lze vysledovat původ vlny.

Smartwool vyrábí zásadně z vlny z novozélnaských ovcí plemene Merino*Mulesing - je kontroverzní technika nehumánního odstraňovaní kůže ze zadku ovcí kvůli prevenci myiázy, onemocnění způsobené parazitováním larev. Jde o oprávněně nejdiskutovanější téma z etického hlediska chovu ovcí. Žádný z dodavatelů vlny pro Smartwool nesmí tuto techniku používat.Výhody kombinace merina a polyesteru

Toto triko s límečkem obsahuje 56 % Merina a jak už bylo mnohokrát řečené, Merino má takřka magické antibakteriální a termoregulační vlastnosti, protože dokáže člověka zchladit a i po delším nošení se neucítíte, lépe řečeno, druzí vás neucítí. Polyester (44 %) napomáhá rychlejšímu usychání materiálu. Váha trika činí příjemných 176 g, při velikosti M.

Smartwool Merino Sport 150 SS button down díky kombinaci s polyesterem rychleji schne

Když je třeba větrat

Sportovní košili s krátkým rukávem jsem nosil, když bylo venku parno a já se nechtěl na vycházce přehřát. Termoregulaci u košile Merino Sport zajišťuje propracovaný systém síťovaných (mesh) panelů, umístěných v kritických zónách - tam, kde se člověk nejvíc potí. Jedná se o záda, podpaží a boky. Panel je tvořen mikro otvory, které odvádí pot od těla.

Košili jsem vyzkoušel i při túrách skrz skalnaté pahorky Českého Švýcarska. Jak je vidno z fotek, košile podstoupila zatěžkávací zkoušku, při které jsem zdolával skaliska naší české kotliny. Při opatrném zacházení se tedy nemusíte omezovat jen na procházky ve městě a parku. Odvětrávání fungovalo na jedničku a i přes menší batoh na zádech, který způsoboval rychlejší propocování, se košile rychle „vzpamatovala“ a během několika desítek minut byla znovu suchá.

I na vrchol kopečka ve Smartwool Merino Sport 150 SS button down

smartwool Košile nikdy nekouše

Ten svetr si nesvlíkej, řekla vám určitě někdy vaše babička..., vy jste ale bědovali nad neskutečně kousavým materiálem. U téhle košile žádné kousavé momenty nezažijete. Jednak je to způsobeno materiálem, merino vlákna jsou jemná a při styku s pokožkou působí příjemně, jednak je to dáno samotným procesem šití. Smartwool používá tzv. flatlock seam, tedy ploché švy, takto upravený šev nevystupuje do výšky a eliminuje se tím odírání o pokožku.
 

Smartwool si své farmáře si vybírá podle etického kodexu
Smartwool Merino Sport 150 SS button down má robustní spolehlivé knoflíky

Elegantní design

Jedna věc je pro mě stejně důležitá jako materiál a kvalita, a to je design. Oblečení se mi musí nejprve zalíbit, padnout mi do oka, poté řeším další rozhodující atributy. Vybral jsem si barvu light grey heather (světle šedá), která neurazí při návštěvě restaurace, parku, firemní schůzky nebo výšlapu do hor. Zajímavé je rovněž zapínání košile, protože knoflíky se protahují do otvorů o něco více ztuha, než jsem zvyklý u jiných košil. To nepovažuji za stinnou stránku, naopak to působí robustnějším dojmem a podtrhuje kvalitní provedení.

Košile má jednu hrudní kapsu. Z výroby je tato kapsa zapošitá, což bývá zvykem u prémiových výrobků, aby nedocházelo k poškození během transportu a košile působila celistvěji. Ladným prostrčením prstu do kapsy a tahem ven odstraníte nit a kapsa je průchozí. Košile je samozřejmě záležitostí městského brouzdání, a proto jsem si nemohl nechat ujít příležitost tohoto elegána neprotáhnout městem i parkem. Neumím si představit příležitost, při které by se košile nedala použít.

Smartwool Merino Sport 150 SS button down na procházky přírodou i městem

Shrnutí

Tahle košile je elegantní každým coulem. Je to skvělý parťák na nenáročné výlety do hor i odpolední procházky v parku nebo po městě. Během dvouměsíčního testování jsem si opět potvrdil fakt, že košile Smartwool Merino Sport 150 Short Sleeve Button Down je pohodlná, skladná a skvěle padnoucí ke každé příležitosti.

Smartwool Merino Sport 150 SS button down skvěle padne
 


VÝHODY

  • kvalitní materiál a zpracování
  • líbivý design
  • ekologický výrobek
  • univerzální použití
  • příjemný pocit při nošení


NEVÝHODY

  • nebudete chtít nosit nic jiného, tak by to možná chtělo více barevných variant :-) - zatím jsem nenašel nic negativního

 


tričko s límečkem Smartwool Merino Sport 150 SS button downTechnické detaily

Triko s límečkem Smatwool Merino Sport 150 SS button down

materiál: 56 % merino, 44 % polyester
švy: ploché, technologie flatlock seam
gramáž merina: 150 g/m²
hmotnost: 176 g (velikost M)

DMOC: 1 999,- Kč

Triko s límečkem získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 

Testoval:

Ondřej LinkaONDŘEJ LINKA

Outdoorové CV ve zkratce:

Kde prodávám:
Rock Point OC Nisa Liberec
Outdoorové sporty provozuji od roku: 2015
Prodávám outdoorové zboží od roku: 2018
V Rock Pointu jsem od roku: 2018
Aktivity, při kterých se cítím jako ryba ve vodě: cyklistika, horská turistika, fotografování, via ferraty
Specialista na výrobky: batohy, treková obuv
 

 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Lehká botka pro letní dobrodružství za každého počasí. Jak se osvědčila kolegyni Míše, která prošlápla na výletech po horách i protáhla na ferratách...
Do rodiny Uneeků letos přibyla novinka. Edice Canvas. Jak hodnotí ručně pletený sandál s jemným plátnem naše kolegyně Káťa...

Test obuvi KEEN Uneek Canvas

29. 06. 2022
4 min čtení
Testy produktů
Markéta si vzala na testování model Parkclaw. Jak říká, je to ideální bota pro běžce žijící ve městě, ale srdcem v přírodě. Přečtěte si její hodnocení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey